eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studia z przyszłością: zarządzanie, produkcja i ekonomia

Zarządzanie i inżynieria produkcji oraz ekonomia – te dwa kierunki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności związane z produkcją rolną.

Rynek rolny, czy też szerzej – rolno-spożywczy to istotna gałąź polskiej gospodarki. Ilość towarów produkowanych w tym obszarze sięga 15 procent całego polskiego eksportu. Polscy rolnicy i polskie firmy produkujące żywność handlują z Niemcami, Wielką Brytanią, Czechami, ale też Chinami czy krajami bliskowschodnimi. Liczy się jakość, konkurencyjna cena i rzetelność. By osiągnąć sukces w tej branży nie wystarczy mieć gospodarstwo rolne czy rodzinną firmę. Trzeba mieć przede wszystkim wiedzę o tym, jak zarządzać procesem produkcyjnym w firmie związanej z produkcją rolną czy agrobiznesem.  

Zarządzanie i inżynieria produkcji – studia dla specjalistów np. w firmach przetwórczych
Zarządzanie i inżynieria produkcji – studia dla specjalistów np. w firmach przetwórczych
fot. Shutterstock

Zarządzanie i inżynieria produkcji to kierunek, który kształci przyszłych menedżerów w firmach związanych z szeroko rozumianą gospodarką rolną. Co różni produkcję roślinną od produkcji zwierzęcej, jakie są relacje pomiędzy rolnictwem a środowiskiem, jakie ryzyko ekonomiczne wpisane jest w ten obszar gospodarki? To tylko niektóre zagadnienia, które poznaje się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu studiując na takich kierunkach jak zarządzanie i inżynieria produkcji oraz ekonomia. A wybierający go studenci przede wszystkim uczą się, czym jest sprawny proces produkcji, jego automatyzacja i robotyzacja – dzisiaj coraz bardziej istotna w wielu gałęziach gospodarki. I dowiaduje się, co kryje się pod terminami „technologia produkcji roślinnej” i „technologia produkcji zwierzęcej”.   

Wiedza zdobyta na tych studiach daje możliwość pracy zarówno w dużym zakładzie produkcyjnym, małej, rodzinnej firmie, jak i w administracji rządowej czy samorządowej, w strukturach zajmujących się np. doradztwem w zakresie inżynierii produkcji.

Kolejny kierunek równie mocno związany z szeroko rozumianym agrobiznesem to ekonomia. Wybór tych studiów oznacza zdobycie wiedzy z zakresu makroekonomii i mikroekonomii, zarządzania przedsiębiorstwem, organizacji i prowadzenia działalności gospodarczej, analizy finansowej przedsiębiorstwa oraz oceny projektów inwestycyjnych. Tę wiedzą uzupełnia też specjalistyczny zakres tematyczny związany z gospodarką żywnościową i tzw. bezpieczeństwem żywnościowym kraju.

Ekonomia na UPWr da ci wiedzę o ekonomice gospodarki żywnościowej
Ekonomia na UPWr da ci wiedzę o ekonomice gospodarki żywnościowej
fot. Shutterstock

Bezpieczeństwo żywnościowe to sytuacja, w której wszyscy ludzie przez cały czas mają fizyczny, społeczny i ekonomiczny dostęp do wystarczającej, bezpiecznej i odżywczej żywności, zaspokajającej ich potrzeby żywieniowe i preferencje dla prowadzenia aktywnego i zdrowego życia. Naukowcy i analitycy nie mają wątpliwości – w XXI wieku, mimo rozwoju cywilizacyjnego, dostęp do żywności wciąż pozostaje problemem światowym i europejskim. Na świecie liczba głodujących przekroczyła miliard, a w Unii Europejskiej szacuje się, że problem niedożywienia czy ograniczenia w dostępie do żywności dotyczy ponad 40 milionów ludzi. Bezpieczeństwo żywnościowe pozostaje zatem kluczowym wyzwaniem dla rolnictwa Unii Europejskiej, zwłaszcza, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) do 2050 r. zapotrzebowanie na żywność podwoi się (zwłaszcza w gospodarkach wschodzących takich jak Indie i Chiny). Te problemy nie omijają również Polski, a wiedza zdobywana na studiach na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu pozwala nie tylko zrozumieć procesy zachodzące w globalnej gospodarce żywnościowej, ale też szukać ich rozwiązań w skali mikro i makro. I właśnie dlatego studenci ekonomii na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poznają podstawowe informacje dotyczącymi produkcji rolniczej na przedmiotach: podstawy produkcji roślinnej, podstawy produkcji zwierzęcej, rolnictwo a środowisko.

Kierunek tych studiów ma profil specjalistyczny ekonomiki gospodarki żywnościowej, a jego absolwenci są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach rolno-spożywczych, instytucjach obsługi rolnictwa, agencjach rządowych, administracji gospodarczej, w organizacjach i instytucjach na stanowiskach operacyjnych w kraju i zagranicą, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

kbk

Powrót
12.08.2021
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg