eu_green_logo_szare.png

Aktualności
studentka badająca rośliny w szklarni

Studia dla miłośników zieleni: ogrodnictwo i medycyna roślin

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oferuje studia dla osób, które pasjonują się roślinami. Czy to ich aranżacją w ogrodzie, czy pielęgnacją. Na kierunkach ogrodnictwo i medycyna roślin absolwenci zdobędą kompleksową wiedzę z szerokiej gamy przedmiotów, począwszy od biologii i chemii aż po ekonomię.

Rośliny chorują jak każdy żywy organizm. Wiąże się to ze stratami w ekonomii, zasobach naturalnych, może stać się przyczyną prawdziwych katastrof przyrodniczych. Choroby roślin zagrażają uprawom, parkom narodowym i całemu ekosystemowi. Dlatego tak ważna jest umiejętność ich bezpiecznego zwalczania. 

Studia na kierunku medycyna roślin skierowane są do osób o zainteresowaniach przyrodniczych, a w szczególności botaniką i ekologią. 

badanie pomidorów
Absolwenci medycyny roślin mogą pracować na przykład w rolnictwie, leśnictwie i w służbach fitosanitarnych
fot. Shutterstock

Absolwenci kierunku medycyna roślin dzięki wiedzy z zakresu ekologicznych aspektów występowania i rozwoju czynników chorobotwórczych roślin, a także dzięki umiejętności rozpoznawania i bezpiecznego zwalczania chorób, szkodników i chwastów stają się swoistymi lekarzami roślin. Po ukończeniu tego kierunku absolwenci mogą pracować głównie w rolnictwie, leśnictwie i w służbach fitosanitarnych.

Uzyskana na studiach wiedza pozwala także na skuteczne i bezpieczne dla środowiska oraz ekonomicznie uzasadnione ograniczanie czynników szkodliwych i podejmowanie działań profilaktycznych z uwzględnieniem różnych form monitoringu i systemów wspomagania decyzji. Studiujący na kierunku medycyna roślin mają także zajęcia z zakresu agronomii, ogrodnictwa, ekonomiki oraz organizacji i zarządzania w rolnictwie.

oczko wodne otoczone roślinami
Na kierunku ogrodnictwo studenci mają zajęcia z zakresu biologii i chemii, a także ekonomii i zarządzania
fot. Shutterstock

Otaczanie się terenami zielonymi pozytywnie wpływa na samopoczucie i redukuje stres. Naukowcy z American Society for Horticultural Science przeprowadzili badanie, które wykazało, że nawet krótka wizyta w miejskim ogrodzie może znacznie wpłynąć na obniżenie poziomu stresu wśród osób żyjących i pracujących w wysoko zurbanizowanych przestrzeniach. 

Wiszące ogrody w Babilonie, ogrody Wersalu pod Paryżem czy nowoczesne ogrody projektowane na dachach wieżowców; ludzkość zwykła otaczać się ogrodami od tysięcy lat, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem przestrzeni one są. 

Warto więc wiedzieć, jak zakładać i utrzymywać tereny zielone. Absolwenci kierunku ogrodnictwo, zdobywają także wiedzę z zakresu nauk biologicznych i chemicznych, metod analizy ekonomicznej oraz organizacji i zarządzania, by w pełni być przygotowanym do przyszłej pracy. Dowiadują się również, jak wygląda technologiczy i techniczny zakres produkcji ogrodniczej: warzywnictwa, sadownictwa i roślin ozdobnych.

sad porośnięty jabłoniami
Studenci ogrodnictwa uczą się nie tylko o roślinach ozdobnych. Mają także zajęcia z warzywnictwa i sadownictwa
fot. Shutterstock

Po ukończeniu ogrodnictwa można m.in. prowadzić gospodarstwo ogrodnicze oraz świadczyć usługi w przetwórstwie owocowo-warzywnym, w bankach roślin, urzędach, wojewódzkich agencjach działających na rzecz rolnictwa, firmach zajmujących się kształtowaniem terenów zieleni, w instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach związanych z kształtowaniem i konserwacją terenów zieleni.

is

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png