eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studentki nagrodzone w konkursie SPAK

W konkursie Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) na najlepszą pracę inżynierską i magisterską z architektury krajobrazu obronioną w roku akademickim 2018–2019 wyróżniono dwie studentki UPWr: Magdalenę Purgat i Klaudię Kwit.

Konkurs Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu na najlepsze prace inżynierskie i magisterskie jest konkursem ogólnopolskim, dwuetapowym, rokrocznie przeprowadzanym przez inny regionalny oddział Stowarzyszenia.

– Prace nadsyłane są do regionalnych oddziałów SPAK-u i w nich przeprowadzany jest pierwszy etap konkursu, następnie wysyłane są do oddziału, który w danym roku konkurs organizuje. Tam wyłaniani są laureaci. Tematyka wszystkich prac mieści się w obszarze badawczym obejmującym problematykę krajobrazową w rozumieniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej – tłumaczy dr Justyna Rubaszek, przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału SPAK.  

W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono dwie studentki kierunku architektury krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Drugie miejsce w kategorii prac inżynierskich zajęła Magdalena Purgat – za pracę pt. „Koncepcja projektowa zielonego dachu o funkcji restauracyjno-wypoczynkowej na budynku Hotelu Monopol we Wrocławiu”; jej promotorem była dr Justyna Rubaszek. Trzecie miejsce w kategorii prac magisterskich zdobyła Klaudia Kwit – za pracę „Projekt koncepcyjny zagospodarowania kompleksu sportowego z basenem w Głubczycach” – promotorem tej pracy była prof. Irena Niedźwiecka-Filipiak.

klaudia_kwit_zdjecie1.jpg
Klaudia Kwit opracowała koncepcję zagospodarowania
kompleksu sportowego w Głubczycach
fot. archiwum SPAK

Klaudia Kwit, która opracowała plan zagospodarowania kompleksu sportowego w Głubczycach na Opolszczyźnie, projektowaniem i zagospodarowaniem przestrzeni, zwłaszcza aspektem krajobrazowym, przyrodniczym i społecznym, interesowała się – jak sama mówi – od zawsze.

– Szczególne wyzwanie projektowe stanowiły dla mnie miejsca problematyczne, zapomniane, które wymagają szeroko pojętej rewitalizacji. Do takich należy w dużym stopniu obiekt w Głubczycach. W swojej pracy przedstawiłam nowy pomysł na to miejsce, pozwalający nadać mu nowe, atrakcyjne dla mieszkańców miasta, funkcje. W Głubczycach nie ma innego podobnego miejsca, a dzięki proponowanym przeze mnie zmianom chętniej i częściej mogliby z niego korzystać starsi mieszkańcy, jak też dzieci i ich rodzice oraz młodzież – podkreśla Klaudia Kwit, zdobywczyni trzeciego miejsca w konkursie SPAK i dodaje, że wyzwaniem projektowym było też wkomponowanie obiektu w krajobraz doliny rzeki Psiny, przy której jest położony. Cenne było również to, że w czasie pracy nad projektem miała możliwość współpracy z potencjalnym inwestorem, co pozwoliło spojrzeć na kwestie projektowe nie tylko od strony projektanta i użytkownika, ale też inwestora – zleceniodawcy.

Zdobywczyni drugiego miejsca w kategorii prac inżynierskich – Magdalena Purgat – ukończyła studia pierwszego stopnia ze specjalnością Architektury Zieleni we Wnętrzach. Obecnie kończy studia II stopnia na tym samym kierunku.

– Od początku nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym działam w kole naukowym „Ambasadorzy Zieleni”. To tutaj zdobywam doświadczenie w projektowaniu. A że zawsze byłam zafascynowana otaczającym środowiskiem, naturą, nowoczesnymi technologiami i grafiką, temat mojej pracy dyplomowej wybrałam zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Chciałabym w przyszłości rozwijać się w tematyce zielonych ścian oraz dachów – mówi Magdalena Purgat, która wyróżnionej pracy inżynierskiej zaprojektowała koncepcję zielonego dachu w uprawie intensywnej na budynku Hotelu Monopol we Wrocławiu.

magdalena_purgat_zdjecie1.jpg
Magdalena Purgat zajęła się zielenią na… hotelu Monopol we Wrocławiu
fot. archiwum SPAK

Opracowane przez studentkę UPWr zmiany dotyczyły głównie wprowadzenia większej ilości zieleni na tarasach na kondygnacjach IV i VI. Roślinność została dobrana tak, by była atrakcyjna o każdej porze roku oraz dostosowana do warunków siedliskowych, jakie panują na dachu. – Samą przestrzeń zaplanowałam tak, by zachować strefę restauracyjną i jednocześnie stworzyć miejsce do wypoczynku i rekreacji. Stąd też elementy małej architektury oraz wyposażenia o prostej nowoczesnej formie idealnie wpasowujące się w styl tarasów. Wszystko podkreśliłam nawierzchnią z białych płyt betonowych i ciemnego egzotycznego drewna, która jest wspaniałym tłem dla wprowadzonych barwnych kompozycji roślinnych – tłumaczy Magdalena Purgat i z satysfakcją dodaje, że zaprojektowany przez nią zielony dach nie tylko wpisuje się w formę historycznego budynku, ale mógłby też stanowić wizytówkę hotelu oraz atrakcję dla Wrocławia.

– Konkurs SPAK-u na najlepsze prace magisterskie i inżynierskie jest ważnym konkursem dla środowiska architektów krajobrazu – tłumaczy dr Justyna Rubaszek. – Poziom nadsyłanych prac jest zawsze bardzo wysoki, co świadczy zarówno o studentach – zainteresowanych wybranym kierunkiem studiów i podjętym tematem pracy dyplomowej, jak i zaangażowaniu promotorów. Cieszymy się, że studenci zgłaszają prace na konkurs i chcą rywalizować ze swoimi kolegami z innych ośrodków w Polsce. To dobrze, że problematyka krajobrazowa również w ten sposób zostaje eksponowana i popularyzowana – dodaje dr Rubaszek.

kbk

Powrót
03.06.2020
Głos Uczelni
studenci
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg