eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Maksymilian Lewicki

Student weterynarii na UPWr w programie TopMinds

Maksymilian Lewicki, student V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zakwalifikował się do programu TopMinds Fundacji Fulbrighta. W programie od kilku edycji mentorką jest prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, kardiolog z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów.

Mentorką Maksymiliana Lewickiego jest dr inż. Magdalena Antosiak-Iwańska z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, specjalistka ds. projektów i innowacji w Pracowni Inżynierii Nanohybrydowych Biosystemów Regulacji.

– Z weterynarią związany jestem od zawsze. Moja mama jest lekarzem weterynarii, więc wybór studiów był dla mnie oczywisty. Ale mentora w programie szukałem według innego klucza. Chcę się przygotować do szkoły doktorskiej, do wymagań, jakie niesie ze sobą praca naukowa. Medycyna weterynaryjna, tak jak medycyna człowieka, staje się coraz bardziej specjalistyczna. Moja mentorka związana jest z instytucją, w której medycyna ma jeszcze inny wymiar, bo technologiczny, bo wszyscy przecież widzimy rozwój technologii w tej dziedzinie nauki. Startując do programu, chciałem połączyć te dwa spojrzenia – mówi Maksymilian Lewicki.

TopMinds to program mentoringowy Stowarzyszenia Top 500 Innovators, zrzeszającego naukowców, przedsiębiorców a także specjalistów z zakresu transferu technologii i komercjalizacji oraz Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, która umożliwia wymianę naukową i kulturową pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. W edycji tegorocznej uczestniczą 24 osoby. Spotkanie inauguracyjne odbyło się – wirtualnie – w ostatni weekend stycznia. Dla mentees przygotowano spotkania z prof. Januszem Bujnickim, kierownikiem laboratorium w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który w swoich badaniach łączy m.in. bioinformatykę i biologię strukturalną oraz prof. Katarzyna Marciniak, dyrektorką Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną UW, filologiem klasycznym, italianistką, absolwentką MISH UW. Podczas inauguracyjnego spotkania mentorów i mentees obie strony opowiadały o swoich doświadczeniach dotyczących zarówno sukcesów, jak i porażek czy problemów pojawiających się w pracy naukowca, dyskutowano też o etyce pracy, publikowaniu i sposobach rozwiązywania sytuacji trudnych.

Maksymilian Lewicki, student V roku weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zakwalifikował się do programu TopMinds w edycji 2021
Maksymilian Lewicki: – Dzięki mentoringowi chcę się przygotować do szkoły doktorskiej
fot. archiwum prywatne

Maksymilian Lewicki przyznaje, że do programu nie jest łatwo się zakwalifikować. W aplikacji trzeba przedstawić nie tylko swoje osiągnięcia naukowe, czy plany, ale też po prostu siebie – student V roku weterynarii komisji oceniającej aplikacje przybliżył więc swoją działalność w SKN Chirurgii Weterynaryjnej „Lancet”, w którym jest członkiem zarządu oraz SKN Chiron działającymi na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz swoją aktywność w samorządzie studenckim.

– Napisałem też o stażu u prof. Agnieszki Noszczyk-Nowak w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, ale też o moim zaangażowaniu w przychodnię mamy, gdzie mam do czynienia z całym spektrum medycyny, bo pacjenci są najróżniejsi, od świnki morskiej przez chomika do psa i kota, z najróżniejszymi dolegliwościami – przyznaje Maksymilian Lewicki i dodaje, że szukał mentora z dziedziny związanej z medycyną, ale jednak spoza uczelni.

– Z panią profesor widuję się regularnie, wiele się od niej nauczyłem i uczę, z kardiologią wiążę swoją przyszłość, ale wydaje mi się, że dobrze jest mieć mentora na co dzień związanego z innym obszarem nauki. To poszerza horyzonty i daje szansę na nauczenie się czegoś nowego – mówi Maksymilian Lewicki.

Mentee prof. Noszczyk-Nowak jest Beata Latos, doktorantka w Zakładzie Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, kardiolog, lekarz weterynarii, jest mentorem w programie TopMinds
Prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak w tegorocznej edycji programu TopMinds jest mentorką doktorantki z Warszawy
fot. Tomasz Lewandowski

– Wśród mentorów tegorocznej edycji nie ma nikogo z mojej specjalności – fizyka atmosfery, zaczęłam więc szukać według innego klucza. Pani profesor zaimponowała mi swoim dorobkiem, publikacjami, ale też i energią. Chciałam też, by moim mentorem była kobieta – pracuję w zespole, w którym są prawie sami mężczyźni, a pani profesor nie tylko jest świetnym naukowcem, ale ma też rodzinę, czyli łączy sfery, które dla wielu są nie do połączenia – mówi Beata Latos i z uśmiechem dodaje: – A poza tym, lubię zwierzęta. I pomyślałam, że ktoś, kto je leczy, szuka nowych terapii, pomaga musi być dobrym człowiekiem.

TopMinds to program mentoringowy, który w założeniu ma otwierać młodym, polskim naukowcom drzwi do międzynarodowej kariery. W czasie kilku miesięcy spotkań mentoringowych, licznych warsztatów, szkoleń i paneli uczestnicy planują swoją ścieżkę kariery naukowej i uczą się, w jaki sposób osiągnąć własne, ambitne cele. Dotychczas odbyły się trzy edycje programu, z których skorzystało już ponad 120 młodych osób oraz ich mentorów.

kbk

 

Powrót
10.02.2021
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg