eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Student UPWr Piotr Patynowski: – Swoją przyszłość wiążę z geodezją

Młody, ambitny i pomysłowy. Tak można pokrótce opisać przyszłego absolwenta UPWr, który podczas pięciu lat studiów na uczelni zdążył zdobyć stypendium „Magistrant wdrożeniowy”, zostać finalistą Studenckiego Nobla i pracować przez rok na uczelni przy projekcie EPOS-PL+. A po studiach nie zamierza zwalniać tempa.

Choć przygoda Piotra Patynowskiego z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu powoli dobiega końca, we wrześniu czeka go jeszcze najważniejszy egzamin – obrona pracy magisterskiej. To właśnie za nią Piotr został wyróżniony w programie stypendialnym Magistrant wdrożeniowy” z czego bardzo się cieszy. Według niego, to świetna inicjatywa uczelni, która docenia młodych naukowców mających ciekawe projekty.

– To świetna okazja, by móc wybić się zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Swoje prace prezentowaliśmy bowiem na różnych konferencjach – mówi Piotr.

Jego praca dotyczyła doskonalenia metod satelitarnego pozycjonowania precyzyjnego z wykorzystaniem niskokosztowych odbiorników multi-GNSS. Niskokosztowe odbiorniki, na których pracuje Piotr, to nic innego, jak telefony komórkowe. Cena tych używanych przez Piotra wynosi od 1200 do 2600 złotych – niewiele w porównaniu z profesjonalnymi odbiornikami, które kosztują nawet blisko 90 tysięcy złotych.

telefony komórkowe potrafią dziś zbierać surowe dane GNSS
Piotr Patynowski używa telefonów komórkowych do zbierania surowych danych GNSS, jako alternatywy dla profesjonalnego sprzętu
fot. Shutterstock 

 – Od około czterech lat telefony komórkowe są w stanie rejestrować surowe dane GNSS. To umożliwia ich przetwarzanie i wyznaczanie na ich podstawie pozycji użytkownika. Profesjonalny sprzęt potrafi wyznaczyć pozycję z dokładnością milimetrową, a telefon którego używamy, z dokładnością decymetrową. Komórki są więc świetną alternatywą dla drogiego sprzętu dla osób, które potrzebują dokładnie wyznaczyć swoje położenie – tłumaczy Piotr Patynowski, dodając, że wykorzystanie telefonu jako odbiornika GNSS jest bardzo proste. Nie trzeba ingerować w strukturę ani oprogramowanie telefonu, do czego trzeba mieć prawa, wystarczy za pomocą aplikacji zarejestrować pliki obserwacyjne, a później za pomocą dedykowanego programu komputerowego te dane przetworzyć. 

Takie odbiorniki mogą znaleźć użytek w nawigacji, w zasilaniu pomiarami terenowymi baz GIS-owych (Geographical Information System) – czyli baz systemu informacji geograficznej, w precyzyjnym rolnictwie, a nawet w archeologii, gdzie istotne jest dokładne oznaczanie wykopalisk. 

Podczas swoich studiów na UPWr, Piotr Patynowski został też finalistą Studenckiego Nobla. Był wyróżniony w najlepszej dziesiątce w kategorii „działacz" m.in. za swoją pracę magisterską, autorskie badania nad wpływem dokładności łat inwarowych na pomiar niwelacji precyzyjnej, a także za organizację wydarzeń, takich jak wrocławski GIS Day 2018 i organizację obozów naukowych. Studencki Nobel to konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, objęty patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Promuje i nagradza najzdolniejszych studentów w kraju, ułatwia im rozpoczęcie kariery na rynku pracy, rozpowszechnia działania prospołeczne, a także propaguje naukę i przedsiębiorczość.

Piotr Patynowski był bardzo aktywnym studentem
Piotr Patynowski po studiach chce zacząć swoją karierę z przytupem – otwierając własną działalność o dwóch profilach
fot. Tomasz Lewandowski

Piotr podczas ostatniego roku studiów pracował również przy projekcie EPOS-PL+. Polega on na zbudowaniu wielowarstwowej, multidyscyplinarnej i interpretacyjnej infrastruktury badawczej skupiającej się na terenach eksploatacji górniczej, czyli kopalniach. Zespół Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w którym był Piotr Patynowski, jest odpowiedzialny m.in. za powstanie Centrum Infrastruktury Badawczej Danych Satelitarnych (CIBDS) i rozwój platformy IT do badań deformacji terenu. Zespół zajmuje się także budową Globalnego Geodezyjnego Systemu Obserwacyjnego na obszarze Polski (GGOS-PL++) oraz rozbudowuje infrastrukturę do pomiarów grawimetrycznych, wykorzystywanych m.in. do badań pola grawitacyjnego Ziemi.

Poza uczelnią, Piotr interesuje się sportem: – Już przed studiami grałem w piłkę ręczną, a na UPWr trenowałem też siatkówkę. Udało nam się nawet stworzyć na uczelni sekcję piłki ręcznej, ale niestety, pandemia wykluczyła nas z rozgrywek i dopiero teraz w kwietniu do nich dołączyliśmy.

Choć przyszły absolwent nie wyklucza w przyszłości kontynuacji studiów w Szkole Doktorskiej, na razie po obronie pracy magisterskiej ma w planach rozwinąć własną działalność o dwóch profilach – Swoją przyszłość zdecydowanie wiążę z geodezją. Planuję spróbować sił na rynku i liczę na to, że uda mi się otworzyć firmę powiązaną z moim wykształceniem i odbiornikami GNSS – podkreśla Piotr Patynowski. 

is



magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg