eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Adam Pałęcki

Student UPWr Adam Pałęcki: – Staram się być głosem studentów

Student geodezji i kartografii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Adam Pałęcki jest aktywnie zaangażowany w życie społeczne uczelni. Stara się reprezentować studentów w ważnych dla nich sprawach, m.in zasiadając w radzie programowej i senacie.

Adam Pałęcki od zawsze zainteresowany był działalnością społeczną. W przeszłości udzielał się m.in w samorządach szkolnych, młodzieżowej radzie gminy i miasta, różnych wolontariatach. – Miałem nawet mały udział w organizacji Gitarowego Rekordu Guinessa – śmieje się Adam, dodając, że działalność społeczna i poznawanie nowych ludzi przy okazji różnych wydarzeń sprawia mu ogromną radość.
– Pierwszy rok studiów spędziłem na zapoznawaniu się z uczelnią. Nie udzielałem się, ponieważ chciałem zobaczyć, jak działa uniwersytet. W wolnym czasie byłem także zajęty sędziowaniem w zawodach piłki siatkowej. Moja przygoda z działalnością społeczną na uczelni zaczęła się od drugiego roku studiów, kiedy zostałem starostą. Przez pewien czas byłem w Rektorskiej Komisji ds Zapewnienia Jakości Kształcenia, gdzie wraz z koleżanką zostaliśmy poproszeni o zaktualizowanie pytań w ankietach oceniających pracę nauczycieli akademickich. Obecnie jestem w radzie programowej i senacie z ramienia studentów Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, a także przewodniczę SKN-owi Geodetów – opowiada Adam Pałęcki.

Adam Pałęcki przy sprzęcie geodezyjnym
Adam Pałęcki od drugiego roku studiów aktywnie udziela się społecznie
fot. Tomasz Lewandowski

W Radzie Programowej ds. kierunku studiów geodezja i kartografia Adam zasiadł z polecenia prodziekana prof. Piotra Gołucha. Już drugą kadencję stara się być w niej głosem doradczym w sprawie studentów. – W radzie programowej mieliśmy na przykład okazję przedyskutować program studiów, sylabusy przedmiotów oraz to, jakie przedmioty mogłyby zostać dodane do planów studiów tak, aby studenci mogli z nich skorzystać. Ostatnio zajęliśmy sieę też aktualizacją pytań na egzamin inzżynierski m.in. ze względu na prawo, które w geodezji dość dynamicznie się zmienia. Od października zaczniemy przyglądać się programom studiów, żeby dostosować je do sytuacji społeczno-gospodarczej. Dzieęki działalności w radzie zapoznałem się z administracją uczelnianą i już wiem, co można przeskoczyć, a co nie oraz które kwestie potrzebują zmian. Staram się być głosem studentów, by nie byli w żaden sposób stratni – mówi Pałęcki, przyznając, że widzi jakie efekty przynosi praca jego i innych społeczników, a zmiany saą realne.

W Studenckim Kole Naukowym Geodetów Adamowi Pałęckiemu przytrafiła się trudna kadencja ze wzgędu na pandemię. Mimo to odnosi sukcesy. – Niełatwo było zmotywować studentów do działania, kiedy byli przytłoczeni nauką zdalną. Na szczęście z czasem zaczęliśmy nabierać tempa. Nasze koło zajeęło pierwsze miejsce wśród wszystkich kół naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a ostatnio podpisaliśmy też umowę z Wrocławskim Centrum Akademickim, dzięki temu, że jesteśmy zwycięzcami konkursu FAST (Fundusz Aktywności Studenckiej). W ramach tej współpracy będziemy realizować projekt „Sensorowo-roWeRowO", który ma na celu badanie jakości powietrza i dróg z wykorzystaniem niskokosztowych sensorów umieszczonych na rowerach – mówi student geodezji. O SKN Geodetów UPWr było także ostatnio głośno w mediach po udanych pomiarach przeprowadzonych w Jaskini Niedźwiedziej i na Szczelińcu.

SKN Geodetów podczas pomiarów
Adam Pałęcki wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Geodetów
fot. Tomasz Lewandowski

Adam Pałęcki odnosi także sukcesy w nauce. Jego praca inżynierska dotycząca opracowania dokumentacji inwentaryzacji elewacji obiektu sakralnego – małej kapliczki cmentarnej zaprojektowanej przez Karla Lüdecke, znajdującej się pod Sobótką, zdobyła na uczelni wyróżnienie. – Pomysł na pracę inżynierską zrodził się, gdy pomagałem mojej dziewczynie, która w ramach swoich studiów potrzebowała wykreślić załączniki graficzne do karty ewidencyjnej zabytku nieruchomego, takie jak rzuty czy przekroje. Chciałem nauczyć się czegoś spoza schematu i tak trafiłem na profesora Grzegorza Jóźkowa, mojego późniejszego promotora, który pokierował mnie w stronę fotogrametrii. Za pomocą zdjęć naziemnych stworzyłem chmurę punktów oraz model 3D kapliczki. Na podstawie tych danych wykreśliłem rzuty elewacji. Metoda, której użyłem w pracy jest tania i szybka, więc mogłaby wspierać np. urzędy wojewódzkie w tworzeniu kart ewidencyjnych zabytków, które służyłyby do ich ochrony. Komisja uznała, że moja praca zasługuje na wyróżnienie. Dodatkowo prof. Jóźków zachęcił mnie do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, który był organizowany na naszej uczelni we współpracy z Polską Sekcją IEEE. Tam również zostałem wyróżniony – mówi Adam, dodając, że lubi być aktywny i działać, nie znosi zaś siedzieć w miejscu. – Ze względu na swoją ambicję mam bardzo dużo pracy i mało czasu na odpoczynek. Ale nawet jeśli już znajdę chwilę – wypoczywam aktywnie – głównie podróżując do miejsc z ciekawą historią i architekturą.

is

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg