eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenckie wyjazdy naukowe i rozrywkowe

Dwa studenckie wyjazdy: jeden naukowy, ale niepozbawiony rozrywki – do kopalni w Bełchatowie, drugi – rozrywkowy, ale niepozbawiony nauki – na coroczny Rajd Energetycznego Farmera. Czyli koła naukowe UPWr w akcji.

„Bezpiecznik” w najgłębszej dziurze Europy

Połowa marca, szczęście na twarzach, pomysły w głowach. Studenckie Koło Naukowe „Bezpiecznik”, dzięki prof. Janowi Kempińskiemu i prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Danucie Parylak, otrzymało pełne pokrycie kosztów związanych z wyjazdem naukowym do Bełchatowa. Studenci inżynierii bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z werwą i entuzjazmem podeszli do zaplanowanego wyjazdu.

studenckie wyjazdy skn bezpiecznik uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Studenci inżynierii bezpieczeństwa o zarządzaniu kryzysowym, ochronie środowiska,
bezpieczeństwie i higienie pracy, a nawet ratownictwie wiedzą niemal wszystko.
Teraz znają też system bezpieczeństwa, funkcjonujący w kopalniach
fot. SKN „Bezpiecznik”

Środa wczesny ranek, wszyscy uczestnicy przygotowani do pogłębienia swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa wraz z opiekunami – prof. Andrzejem Żyromskim i dr Małgorzatą Biniak-Pieróg. Myśleliśmy, że wszystko zacznie się za 200 km w Bełchatowie, jednak już podczas drogi niezabezpieczony ładunek w postaci teczki z dokumentami spadł profesorowi na głowę.

Dojechaliśmy – w gmachu głównym kopalni, potocznie zwanym Pentagonem, przywitali nas ciepło. Zaraz potem zwiedziliśmy salę tradycji, w której można obejrzeć wydobyte podczas robót górniczych kości czaszki mamuta włochatego, wiele okazów geologicznych oraz zdjęcia przedstawiające bełchatowską kopalnię. Specjalista ds. Ochrony Środowiska i Szkód Górniczych Jacek Dymitrowicz, w krótkim wstępie zapoznał nas z działalnością kopalni. Nikt z nas nie zdawał sobie wcześniej sprawy, jak wielkie jest to przedsięwzięcie.

studenckie wyjazdy skn bezpiecznik uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Specjalista ds. Ochrony Środowiska i Szkód Górniczych Jacek Dymitrowicz
opowiedział studentom o działalności kopali
fot. SKN „Bezpiecznik”

Po wykładzie dowiedzieliśmy się o trudnościach związanych z wydobyciem węgla oraz jak jednocześnie chronić środowisko. Pozyskaliśmy również informacje o zagrożeniach, jakie kopalnia może generować dla mieszkańców pobliskich miejscowości oraz sposobach zabezpieczenia przed tymi zjawiskami. Wiedzą jaką dysponujemy po wyjeździe podzielimy się na XXI Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych organizowanej w maju na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

studenckie wyjazdy skn bezpiecznik uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Każdy wyjazd to nie tylko okazja do zdobycia nowej wiedzy, lepszego poznania kolegów
z koła i opiekunów, ale też do podziwiania najpiękniejszych krajobrazów w okolicy
fot. SKN „Bezpiecznik”

Następnie pojechaliśmy na Górę Kamieńsk, która powstała w wyniku usypywania materiału nadkładowego ponad węglem. Specjalista objaśnił nam, w jaki sposób została przeprowadzona rekultywacja wcześniej eksploatowanych terenów. Pan Jacek wskazał nam również wysokie tyczki w miejscach, gdzie drzewa nie osiągnęły jeszcze pożądanych rozmiarów, służące jako stanowiska patrolowe dla ptactwa drapieżnego, dzięki czemu mogą łatwiej żerować.

Kolejnym punktem wyjazdu była gmina Kleszczów, w której badaliśmy świadomość mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach związanych z działalnością kopalni. Przeprowadziliśmy je na grupie 100 osób w różnym przedziale wiekowym. Dzięki kopalni gmina ta jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce, już sam gmach gminy zrobił na nas wrażenie.

studenckie wyjazdy skn bezpiecznik uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr
Dzięki kopalni gmina Kleszczów jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce
fot. SKN „Bezpiecznik”

Wydawałoby się, że to już koniec. Jednak w drodze powrotnej spotkała nas jeszcze jedna przygoda.

„Bezpiecznik”, jak to ma w swoim zwyczaju, ponownie uratował zwierzaka. Dzięki wysoko wykwalifikowanej ekipie ratunkowej udało nam się uratować zdezorientowane szczenię spod kół auta. Zawsze czujni by nieść pomoc i zapewniać bezpieczeństwo czekamy na kolejne przygody.

Rajd Energetycznego Farmera

W dniach 13-15 kwietnia 2016 r. odbyła się kolejna już edycja Rajdu Energetycznego Farmera organizowanego przez SKN „BioEnergia”. Tym razem celem wyprawy było Schronisko „Orzeł” zlokalizowane w malowniczych górach Sowich. W wycieczce udział wzięło 90 studentów; w tym przedstawiciele czterech roczników kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, kilkoro studentów z kierunku technika rolnicza i leśna oraz trzech opiekunów.

skn bioenergia rajd energetycznego farmera studenckie wyjazdy uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu
Wyjazdy studentów odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami to już tradycja
– tegoroczny Rajd Energetycznego Farmera był piątym z kolei
SKN „BioEnergia”

Dzień 1: Planowo, w środę o godzinie 11:30, wszyscy uczestnicy w doskonałych nastrojach, spowodowanych dopisującą pogodę, wyruszyli dwoma autokarami w kierunku celu wyprawy. Podróż minęła szybko i sprawnie. Po niecałych 2 godzinach jazdy oraz krótkiej, ale intensywnej wspinaczce z plecakami cała wycieczka dotarła do Schroniska „Orzeł”.

Aby w pełni wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe tego dnia grupa postanowiła zdobyć szczyt Wielkiej Sowy. Wieczorem odbyła się również tradycyjna już dla każdego rajdu Dyskoteka Przebierańców. Studenci oraz opiekunowie nie zawiedli. Każdy wykazał się dużą pomysłowością i kreatywnością w realizacji tematu przewodniego, którym były postacie z bajek i filmów.

skn bioenergia rajd energetycznego farmera studenckie wyjazdy uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu
Tak, każdy wyjazd to okazja do poznania prowadzących z innej strony…
SKN „BioEnergia”

Dzień 2: Drugiego dnia pogoda nie była już tak przyjazna, ale deszcz nie przeszkodził kilkunastu śmiałkom w spacerze po górach. Pozostali rajdowicze pozostali w schronisku, poświęcając czas na gry i zabawy integracyjne. Główną atrakcją tego dnia był jednak quiz. Podzieleni losowo na 12 drużyn odpowiadaliśmy na pytania z różnych dziedzin, także tych specjalistycznych, związanych z profilem naszego kierunku. W powietrzu czuć było ducha rywalizacji, gdyż zwycięskie drużyny otrzymywały atrakcyjne nagrody. Była to też doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości.

Uwieńczeniem drugiego dnia rajdu było ognisko z kiełbaskami. Mimo zimna i lodowatego wiatru dało się słyszeć śpiewane gromkim głosem piosenki przy akompaniamencie gitary. Wieczorną atrakcją było również karaoke.

skn bioenergia rajd energetycznego farmera studenckie wyjazdy uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu
Podzieleni losowo na 12 drużyn studenci odpowiadali na pytania z różnych
dziedzin, także tych specjalistycznych, związanych z profilem ich kierunku
SKN „BioEnergia”

Dzień 3: Trzeciego dnia koło godziny 11:00 cała wycieczka pożegnała się ze Schroniskiem „Orzeł”, by udać się do Elektrowni Wodnej w Lubachowie. Był to ważny punkt wyjazdu, biorąc pod uwagę kierunek studiów i możliwości poznawcze. Studenci odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, dzięki uprzejmości kierownika obiektu, mogli poznać historię powstania elektrowni oraz obejrzeć turbiny wodne i inne mechanizmy podczas pracy. Było to bardzo ważne doświadczenie dla wszystkich uczestników wycieczki.

skn bioenergia rajd energetycznego farmera studenckie wyjazdy uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu
Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Lubachowie
SKN „BioEnergia”

Po wizycie w elektrowni grupa udała się na pobliską tamę powiązaną funkcjonalnie z elektrownią wodną, a następnie w drogę powrotną do Wrocławia. Trzy dni spędzone razem na rajdzie to nie była tylko świetna zabawa, ale również integracja studentów, gry edukacyjne oraz wycieczka poznawcza po elektrowni wodnej. Z pewnością ten wyjazd na długo zapadnie w pamięci każdego uczestnika. Do następnego razu.

SKN

Powrót
06.05.2016
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg