Studenckie śniadanie z rektorem
Rektor Tadeusz Trziszka zaprosił na śniadanie dziesięcioro studentów – aktywistów, naukowców, sportowców i wolontariuszy – aby podziękować im za ich działalność, docenić sukcesy i porozmawiać o tym, co wspólnie można zmienić na UPWr.
David Gaweł, Bartosz Jakubiak, Joanna Kozłowska, Maria Leks, Arkadiusz Makarewicz, Kacper Mędygrał, Martyna Morawska, Agnieszka Odzimek, Tomasz Pikus i Joanna Szydlarska – dziesięcioro studentów różnych wydziałów i specjalności szczególnie zaangażowanych w życie uczelni, badania naukowe, pomaganie innym, sport, pasje zawodowe i nie tylko. To najlepsi z najlepszych, których rektor UPWr, Tadeusz Trziszka zaprosił na śniadanie. Żeby podziękować im za ich działalność, docenić i spytać o zdanie. Bo spotkanie było okazją do rozmów o sukcesach studentów (a jest ich nie mało), ale również o usprawnieniach i zmianach, których studenci chcieliby na uczelni. Poruszono m.in. kwestię blokowania i interaktywnego prowadzenia wykładów, które wymagałyby znacznie większego zaangażowania i prowadzącego (lub kilku prowadzących), i studentów. Nawiązały się nowe znajomości, narodziły kolejne pomysły na wspólne działanie.
David Gaweł kończy w tym roku studia na biotechnologii, jeszcze nie wie, co będzie robił w przyszłości, ale prawdopodobnie wykorzysta wiedzę zdobytą nie zajęciach i spore umiejętności organizacyjne – jest członkiem samorządu studentów Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, tylko w ostatnim czasie współorganizował kilka akcji charytatywnych, m.in. wystąpił jako model w pokazie mody. Podkreśla zespołowość działań i murem stoi za swoimi kolegami z samorządowej drużyny.
Kacper Mędygrał i Bartek Jakubiak to studenci, którzy w styczniu 2018 r. stworzyli pierwszy we Wrocławiu studencki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w jego działanie zaangażowało się w sumie 241 osób, a efektem ich pracy było ponad 55 tys. zł zebranych na leczenie noworodków. Obaj są członkami Samorządu Studentów UPWr (Kacper – przewodniczącym) i będą niebawem reprezentować uczelnię w finale konkursu „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu”.
Agnieszka Odzimek nie tylko pomogła kolegom w organizacji sztabu i sprawiła, że był to najpiękniejszy i najlepiej obfotografowany sztab w mieście, ale i na co dzień nie stroni od społecznikowskich aktywności. Jako ratownik medyczny zabezpieczałą m.in. pielgrzymki i Światowe Dni Młodzieży. Jeszcze nie skończyła studiów z architektury krajobrazu, a już od 6 lat pracuje w zawodzie – w firmie florystycznej i budowlanej, gdzie projektuje tereny zielone. Zdobywa też uprawnienia pedagogiczne.
Joanna Kozłowska jest doktorantką w Katedrze Chemii UPWr. Niedawno wygrała ogólnopolski konkurs „Student wynalazca" i będzie reprezentowała Polskę na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie – największej i najbardziej prestiżowej wystawie wynalazków w Europie. Pracuje nad pozyskaniem pochodnych flawonoidów, które być może będą przydatne w leczeniu nowotworów.
Maria Leks to multimedalistka szachowych mistrzostw Polski i Europy, w zeszłym roku zdobyła srebrny medal na Akademickich Mistrzostw Polski i X miejsce na Mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych. W telewizji komentowała największe szachowe imprezy w Polsce, prowadziła zajęcia szachowe w szkołach podstawowych oraz indywidualny trening młodych zawodników. Właśnie zaczyna studia II stopnia z żywienia człowieka i dietetyki.
Osiągnięciami sportowymi zasłynął też Arkadiusz Makarewicz – wielokrotny medalista mistrzostw Polski w judo, a w ubiegłym roku również Akademicki Mistrz Polski i nasz reprezentant na mistrzostwach w Europie. Judo to pasja, której pozostaje wierny od 6 roku życia. Prowadzi zajęcia z elementami judo w szkołach podstawowych, uczestniczy w zgrupowaniach kadry narodowej. W tym roku zamierza obronić tytuł Akademickiego Mistrza Polski i stanąć na podium Akademickich Mistrzostw Europy. W przyszłości chce zawodowo łączyć wiedzę o żywieniu zdobytą na studiach i doświadczenie sportowca.
Tomasz Pikus studiuje bezpieczeństwo żywności. Jakiś czas temu jako jedyny z tłumu miał odwagę stanąć w obronie zaatakowanego i bitego człowieka, jak się później okazało, student innej uczelni podchodzącego z Indii.
Joanna Szydlarska jest laureatką nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Diamentowy Grant”, który dał jej środki na badania nad prozdrowotnym wykorzystaniem kurkuminy i możliwość jednoczesnego pisania pracy magisterskiej i doktorskiej. Jest współautorką trzech publikacji naukowych zamieszczonych w czasopismach o zasięgu międzynarodowym z wysokim współczynnikiem Impact Factor.
Dzięki wysiłkom Martyny Morawskiej naukowy ruch studencki na UPWr ma szanse na renesans. To ona organizowała Dzień Aktywności Studenckiej, teraz pracuje nad nadchodzącą (8 marca) Szaloną Studencką Nocą Naukową. Działa w SKN Żywienia Zwierząt, a na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, gdzie studiuje zootechnikę, hoduje owady i bada je z myślą o paszy dla zwierząt.