eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci zaprojektują ogród literacki w Dreźnie

Muzeum Ignacego Kraszewskiego to willa, w której pisarz mieszkał przez sześć lat na emigracji w Dreźnie. Wokół domu stworzył ogród przypominający mu rodzinne strony. Polscy i niemieccy studenci, sięgając do zapisków pisarza, stworzą go na nowo.

W sercu drezdeńskiego Neustadt znajduje się Muzeum Ignacego Kraszewskiego, prezentujące twórczość polskiego pisarza. Tradycje muzeum nawiązują do historii tego miejsca. To w właśnie w tej willi przy Nordstrasse 28, Ignacy Kraszewski spędził na emigracji – po powstaniu styczniowym, które wybuchło w 1863 roku – sześć lat.  Dom wraz z ogrodem stał się dla pisarza nowym domem i miejscem pracy. Kraszewski stworzył w Dreźnie mały mikrokosmos. W ogrodzie zgromadził rośliny i elementy, przypominające mu rodzinny Romanów, w którym spędził najszczęśliwsze lata dzieciństwa. Do dzisiaj zachowało się wiele listów Kraszewskiego, w których szczegółowo opisał ogrody w Dreźnie i w Romanowie.

drezno2

W Dreźnie, od czasów rozbiorowych jednym z głównych ośrodków polskiej emigracji, Kraszewski organizował pomoc dla uciekających z zaboru rosyjskiego powstańców – był kierownikiem powstańczej placówki dyplomatycznej w saksońskim mieście. Jednocześnie w pracy literackiej skupił się na publicystyce politycznej, a pod pseudonimem „Bogdan Bolesławita” publikował powieści o tematyce powstańczej. Utwory te siłą rzeczy zamknęły mu możliwości powrotu do Warszawy, ale za to podróżował po Europie, nie tylko szukając wsparcia dla sprawy powstańczej, ale także dla podratowania zdrowia i kondycji psychicznej. Pisarz miał wtedy nie tylko własne problemy finansowe, ale zmagał się też z długami zięcia i syna Jana, przeżywał deportację brata Lucjana do Rosji, zesłanie zięcia i wyjazd wraz z nim córki Konstancji z dziećmi.

drezno3

W 2017 roku z inicjatywy prof. Marcusa Köhleraz z Technische Universität Dresden, dr Justyny Jaworek-Jakubskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Joanny Magacz, dyrektora Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie powstał pomysł zaprojektowania ogrodu, inspirowanego opisami Ignacego Kraszewskiego. W kwietniu 2018 roku odbyły się polsko-niemieckie warsztaty projektowe dla studentów architektury krajobrazu z Drezna i Wrocławia. Studenci, nawiązując do twórczości Kraszewskiego, zaproponowali różne warianty ogrodu literackiego. Zwieńczeniem warsztatów była publiczna prezentacja koncepcji projektowych z udziałem prof. Ireny Niedźwieckiej-Filipiak, dyrektor Instytutu Architektury Krajobrazu UPWr, dyrektora Muzeum Ignacego Kraszewskiego, a także przedstawiciela Saksońskiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ostateczne efekty polsko-niemieckiego projektu zaprezentowane zostaną w formie katalogu oraz dwujęzycznych wystaw w Dreźnie i we Wrocławiu.

Powrót
08.05.2018
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg