Studenci UPWr z medalem za oczyszczanie powietrza

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wrócili z USA z brązowym medalem iGEM za filtry mikrobiologiczne z drożdży oczyszczające powietrze z metali ciężkich.

Według Europejskiej Agencji Środowiska (EFA) Polska jest jednym z największych emitentów metali ciężkich, a nadmiar ołowiu, kadmu czy rtęci w powietrzu ma fatalne skutki dla zdrowia. Studenci UPWr wymyślili filtry biologiczne oparte na modyfikowanych drożdżach Yarrowia lipolytica, które pochłaniają metale ciężkie i sygnalizują ich zbyt duże stężenie zmianą koloru na czerwony i wydzielaniem brzoskwiniowego zapachu.

igem-16
Zespół UPWr, który zdobył w Bostonie brązowy medal
fot. Tomasz Lewandowski

Choć były już podejmowane próby oczyszczania wody czy gleby za pomocą drożdży, to na światowym rynku nie ma jeszcze filtrów wykorzystujących mikroorganizmy do oczyszczania powietrza. Badania nad filtrem mogą być przełomem w monitorowaniu i walce z wysokimi stężeniami metali ciężkich w powietrzu. Studenci pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara stworzyli już prototypowy czujnik metali ciężkich, nadający się do wykorzystania w mieszkaniach. Teraz projekt wchodzi w fazę tworzenia filtru, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje. Mógłby być instalowany na przykład w kratkach wentylacyjnych – przepływ powietrza zapewniałby jego oczyszczanie.

igem-4
Prototyp drożdżowego filtra powietrza
fot. Tomasz Lewandowski

Znaczenie mikrobiologicznych filtrów dla poprawy jakości życia mieszkańców uprzemysłowionych części świata i walki z zanieczyszczeniami potwierdził brązowy medal, który studenci UPWr przywieźli z Bostonu. Na wyjazd wywalczyli sobie finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – grant z programu „Najlepsi z najlepszych!”, promującego zagraniczne wyjazdy studentów.

International Genetically Engineered Machine (iGEM) to międzynarodowy konkurs z dziedziny biologii syntetycznej, odbywającym się co roku w Bostonie. Organizowany przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla studentów nauk biologicznych i inżynierskich. Ideą konkursu jest zaprezentowanie nowatorskich projektów przygotowanych przez studentów z całego świata, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna (to dyscyplina łącząca biologię molekularną i inżynierię, tworząca sztuczne systemy biologiczne wzorowane na naturalnych).

igem-17
Wyjazd do Bostonu na konkurs iGEM sfinansował grant z MNiSW
fot. archiwum prywatne

Co roku uczestniczy w nim ok. 300 drużyn. 12-osobowy zespół Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu był w tym roku jedyną drużyną z Polski i pierwszą w historii z Wrocławia. W jej skład weszło 9 studentów z trzech kół naukowych: SKN Bioinformatyków, SKN Biotechnologów i SKN OrgChem – oraz trzech opiekunów naukowych. Oto oni:

lazar
Prof. Zbigniew Lazar – opiekun naukowy projektu
Lider Wiodącego Zespołu Badawczego Biotechnologia dla życia i przemysłu (BioTech@Life)
Katedra Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności

liman
Kamila Liman – liderka zespołu i koordynatorka starań o dofinansowanie wyjazdu na konkurs,
studentka biotechnologii, członkini SKN OrgChem

bukowiec