Studenci UPWr wśród wyróżnionych wolontariuszy

Bartek Jakubiak i Kacper Mędygrał znaleźli się wśród osób nominowanych w konkursie Wrocławskie Oblicza Wolontariatu. Kacper został wyróżniony nagrodą specjalną jury.

Konkurs Wrocławskie Oblicza Wolontariatu po raz pierwszy ogłoszono dwa lata temu, w 2017 roku. Jego celem jest szukanie – i promowanie – osób, które działają na rzecz innych. W różny sposób i w różnym zakresie, formalnie i nieformalnie, indywidualnie i grupowo. Ale zawsze z myślą o drugim człowieku.

Do konkursu rozstrzyganego w kategoriach indywidualnej, grupowej oraz wolontariatu rodzinnego kandydaci zgłaszani są przez organizacje pozarządowe, instytucje, ale też przez osoby indywidualne. W tegorocznej edycji, w kategorii Wrocławski Wolontariusz Roku 2018 spośród 700 zgłoszonych kandydatur, nominowano do ścisłego grona tych najaktywniejszych i najskuteczniejszych studenta i absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego – Bartka Jakubiaka i Kacpra Mędygrała.

wow2
Bartek Jakubiak – nominowany w konkursie Wrocławskie Oblicza
Wolontariatu
fot. archiwum prywatne

Bartek od 2017 roku działa w Samorządzie Studenckim naszej uczelni – w ciągu dwóch lat zdążył zorganizować cztery edycje rejestracji dawców komórek macierzystych, w 2018 roku powołał pierwszy studencki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Propagował też Wigilię dla Samotnych Matek i wspieranie schronisk. Na uczelni Bartek angażuje się nie tylko w codzienną pomoc na przykład przy staraniach o stypendium socjalne, ale też w akcje wyjątkowe – jak zbiórki pieniędzy na leczenie naszej chorej studentki.

Kacper Mędygrał został wyróżniony specjalną przyznaną przez jury, które doceniło jego zaangażowanie w wolontariat – jako student koordynował rejestrację potencjalnych dawców komórek macierzystych podczas akcji promującej tę formę wsparcia osób chorych, dwa lata z rzędu był szefem studenckiego sztabu WOŚP, w który zaangażował blisko 80 wolontariuszy ze wszystkich wrocławskich uczelni. W 2019 roku studenci zebrali ok. 100 tysięcy złotych. Kacper nie tylko angażuje się w organizacje studenckich wydarzeń czy na osiedlu Polanowice, gdzie mieszka. Współpracuje też ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich i Fundacją Płomyk Nadziei.

wow3
Kacper Mędygrał – jury nie miało w planach nagrody specjalnej, ale po obradach
przyznano ją naszemu absolwentowi
fot. archiwum prywatne

Wrocławskim Wolontariuszem Roku 2018 został Jan Piontek, motorniczy MPK, który dwa lata temu wpadł na pomysł postawienia we Wrocławiu pierwszej społecznej lodówki – od lat wspiera osoby ubogie, organizuje zbiórki żywności, rozdając ją w świetlicy na Szczepinie. W 2018 roku założył Fundację „Weź pomóż”, której celem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, bez stygmatyzowania ich. Do tej pory fundacja objęła opieką 300 osób, a Jan Piontek zaangażował do działania kilkunastu wolontariuszy. W grudniu 2018 roku razem z wrocławskim MPK zorganizował akcję „Pełna lodówka na święta” – wrocławianie w ciągu trzech dni przekazali potrzebującym 345 kilogramów żywności. Tytuł przyznano też Katarzynie Pytlos, wspierającej inicjatywy Kina Nowe Horyzonty i Teatru Muzycznego Capitol, pomagającej przy zajęciach z osobami niepełnosprawnymi i dziećmi z zespołem Downa. W 2018 roku Katarzyna Pytlos zorganizowała akcję mikołajkową dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej we Wrocławiu – dzięki prowadzonej oddolnie zbiórce, będącej odpowiedzią na listy seniorów, w których napisali o tym, co chcieliby dostać na mikołaja, przygotowano 378 paczek. W konkursie wyróżnieni zostali: Agnieszka Stolarczyk, Jair Pinto Ribeiro i Urszula Szarek.

kbk

sukcesy