Studenci UPWr – wrocławscy wolontariusze

Wolontariackie Trio, czyli Alicja Zarębska, Bartek Jakubiak i Kacper Mędygrał otrzymali nominację w konkursie Wrocławskie Oblicza Wolontariatu, organizowanym przez Miejskie Centrum Wolontariatu. Po oficjalnej gali opowiadają o tym, dlaczego warto pomagać i dlaczego sami się angażują.

„Wolontariat wpisał się na stałe w życie wrocławian. Zaangażowanie, oddanie, szlachetność, a także energia i różnorodność działań to powody, dla których warto przyjrzeć się bliżej sylwetkom wolontariuszy i wspieranym przez nich projektom społecznym” – tak Miejskie Centrum Wolontariatu powołało do życia pierwszą edycję konkursu Wrocławskie Oblicza Wolontariatu. Konkursu dla pełnoletnich wolontariuszy działających na terenie Wrocławia, indywidualnie i grupowo, na rzecz jego mieszkańców.

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Alicja Zarębska, Bartek Jakubiak i Kacper Mędygrał – zgłoszeni do konkursu przez koleżankę z Samorządu Studentów UPWr, Anię Lipowską – wzięli udział w uroczystej gali we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Było to jednak nie tylko podsumowanie konkursu, ale i forma docenienia wszystkich zaangażowanych, okazja do poznania się oraz pokazania skali i siły bezinteresownej pomocy oferowanej na co dzień we Wrocławiu.

wow3

Samorząd Studentów UPWr na gali konkursu Wrocławskie Oblicza Wolontariatu.
Od lewej: Adrian Szczepaniak, Ania Lipowska, Kacper Mędygrał,
Alicja Zarębska i Bartek Jakubiak
fot. Agnieszka Odzimek

– Zawsze fajnie zostać docenionym, choć wolontariat sam w sobie daje niesamowicie dużo satysfakcji. Nic tak nie dodaje skrzydeł i nie napędza do działania, jak efekty – wymierna pomoc dla potrzebującej osoby, konkretna suma pieniędzy zebrana na konkretny cel. Małe kroki, które choć odrobinę ulepszają świat – mówi Alicja Zarębska. – My to mamy chyba w naturze. Lubimy się angażować – stąd nasza działalność w samorządzie studenckim, lubimy pomagać – okazji jest wiele. A adrenalina i pozytywne nakręcenie, które nam często towarzyszą, po prostu uzależniają.

Na swoim koncie ta trójka ma m.in. WOŚP, Szlachetną Paczkę, zbiórkę dla szkoły w Kamerunie i na wigilie dla osób starszych, akcje krwiodawstwa i rejestracji dawców szpiku kostnego we współpracy z Fundacją DKMS, korepetycje dla studentów i UPnalia.

– Ale co ważne, inni studenci zawsze odpowiadają na nasze pytania, prośby i apele. Wiele z akcji, które zorganizowaliśmy nie udałoby się bez pomocy innych. Chociażby nasz największy ostatnio sukces, czyli pierwszy studencki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie pomagało nam 240 osób! A atmosfera działania w zespole, który ma wspólny cel i może nie spać dwa dni, ale realizując go znakomicie się bawi – bezcenna – przyznaje Bartek Jakubiak.

wow1

Ekipa UPWr z Jaśkiem Melą (w środku), założycielem fundacji „Poza Horyzonty”
fot. anonimowy przechodzień

Kacper Mędygrał natomiast, jak przystało na przewodniczącego Samorządu Studentów, dodaje, że wszyscy chętni do pomagania są zawsze w samorządzie mile widziani – akcji charytatywnych (i nie tylko) na pewno nie zabraknie, a do tego będzie można poznać nowych, fajnych ludzi i poznać własną uczelnię od zupełnie innej strony.

Samorząd można znaleźć na Facebooku i . Można też kontaktować się bezpośrednio z , który koordynuje prace wolontariuszy.

studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png