Studenci studentom: zbiórka dla Gosi

Gosia jest studentką ogrodnictwa, u której wykryto raka rdzeniastego tarczycy – jednego z najbardziej złośliwych nowotworów tarczycy. Studenci UPWr pomagają koleżance w zbiórce na echolaser, który może wyleczyć przerzuty.

Gosia jest studentką III roku ogrodnictwa. W marcu usunięto jej jeden płat tarczycy z powodu guza. Wtedy okazało się, że to rak rdzeniasty tarczycy – jeden z najbardziej złośliwych nowotworów tarczycy. Dalszym leczeniem było usunięcie reszty tarczycy wraz z węzłami chłonnymi po prawej stronie, lecz i to nie pomogło.

Teraz Gosię czeka radioterapia i – najprawdopodobniej – kolejne operacje. Zmiany nowotworowe mogłyby zostać usunięte również za pomocą echolasera, ale tylko prywatnie. Koszt jednego takiego zabiegu to 20-30 tys. zł. I to w tę właśnie zbiórkę włączyli się studenci, który przez cały tydzień (5-9 listopada) będą zbierali pieniądze dla Gosi.

– Bardzo dobrze się znamy, nie tylko razem studiujemy, ale i byłyśmy razem na praktykach. Tam zakumplowałyśmy się jeszcze bardziej – mówi Małgorzata Kłosowska, również studentka ogrodnictwa. – Gosia uwielbia zwierzęta, bierze je do siebie ze schroniska, bardzo o nie dba, pod tym kątem ma bardzo miękkie serce, ale pod każdym innym – jest niesamowicie silna. Jest indywidualistką, mocno stąpa po ziemi, wie, czego chce, a jak się uprze, to ciężko ją od czegokolwiek odwieść. Jest stanowcza, ale też trochę zamknięta w sobie. Myślę, że po części przez to, że zachorowała. To zawsze trochę odcina człowieka od codziennego życia – przyznaje koleżanka Gosi i dodaje, że na początku roku akademickiego, kiedy Gosia jeszcze dobrze się czuła, spotkali się na chwilę całą grupą.

Studentów zbierających na wyleczenie przerzutów echolaserem będzie można spotkać przez cały tydzień na uczelni. Do zbiórki można się również przyłączyć w Internecie – na stronie fundacji onkologicznej Alivia.

gosia1

Harmonogram zbiórki

(w godzinach 9:30 – 12:00)

5.11 – Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji (budynek melioracji oraz Centrum Naukowo-Dydaktyczne)