Studenci sprzątali groby rektorów UPWr

Grupa studentów-wolontariuszy po raz kolejny przed 1 listopada porządkowała groby rektorów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Groby Bronisława Jabłońskiego, Stanisława Tołpy, Henryka Balbierza, Michała Mazurkiewicza, Alfreda Senze i Aleksandra Tychowskiego na wrocławskich cmentarzach od lat są porządkowane przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W tym roku nekropolie przy ul. Smętnej, Grabiszyńskiej, Bardzkiej, Osobowickiej i Bujwida z niezbędnym oprzyrządowaniem potrzebnym do sprzątania odwiedzili starosta samorządu studenckiego na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności, Kinga Pilarska z II roku studiów magisterskich biotechnologii, Marcin Ligaz z I roku biotechnologii, Łukasz Marszałek studiujący na IV roku ochrony środowiska i Bartek Jakubiak z architektury krajobrazu.

sprzatanie_grobow_2017-2

Grób profesora Stanisława Tołpy na cmentarzu przy ul. Bardzkiej
fot. Tomasz Lewandowski

– Mówi się, że człowiek żyje tak długo, jak długo o nim pamiętamy. My pamiętamy o profesorach, bez których nie byłoby uczelni, na której studiujemy – tłumaczy Kinga Pilarska, a Marcin Ligaz dodaje: – Uniwersytet to nie tylko laboratoria, kolokwia, egzaminy. To też legenda konkretnych ludzi, ich dorobku, autorytetu i anegdot, z których buduje się historię miejsca, swoisty genius loci. W naszej kulturze dzień Wszystkich Świętych to czas, który spędzamy z bliskimi, wspominając tych, których nie ma już między nami. Ale to też szacunek dla przeszłości i myślę, że każdy z nas, jadąc na groby profesorów, których nie mieliśmy szans poznać, ale których historię poznajemy w trakcie studiów, wyraża właśnie szacunek do dorobku wielu pokoleń.

kbk

31.10.2017
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png