eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Studenci z UPWr budują geoportal o covidzie

Studenci geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaangażowali się w budowę najbardziej rozbudowanego geoportalu zbierającego informacje o koronawirusie w Polsce.

Pomysł stworzenia miejsce, w którym użytkownik znalazłby wszystkie informacje (uaktualniane na bieżąco) dotyczące przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce wyszedł ze studenckiego koła naukowego GeoSiN, działającego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

wirus3.png
Dane zbierane są ze stron urzędów wojewódzkich
fot. wirusnamapie.pl

– Dołączyliśmy do niego od razu, bo studenckie koła naukowe geoinformatyków dobrze współpracują ze sobą, a poza tym to bardzo dobre zadanie dla kogoś w naszej specjalności. Gromadzenie danych, ich analiza, budowy baz – tym przecież będziemy się zajmować w przyszłości – mówi Michał Lasia, student geoinformatyki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i członek SKN Geodetów.

Projekt wirusnamapie.pl opiera się na zbieraniu danych udostępnianych przez urzędy wojewódzkie – to one zamieszczają na swoich stronach dokładne dane co do liczby przypadków w powiatach. Na stworzonym przez studentów geoportalu te dane są analizowane i wizualizowane.

wirus4.png
Na geoportalu można prześledzić kierunki, z jakich przyjechały do Polski osoby zakażone koronawirusem
fot. wirusnamapie.pl

– Moim zadaniem jest zbieranie danych z Dolnego Śląska i wprowadzanie ich na stronę. Początkowo zabierało mi trochę czasu, ale teraz wszystko idzie w miarę szybko. Wystarczyło opanować wszystkie funkcjonalności i zasady wprowadzania danych – przyznaje Michał Lasia i dodaje, że wszyscy zaangażowani w ten projekt mają szkolenia. Oczywiście on-line. Ich celem jest dalszy rozwój geoportalu, który pozwala generować statystyki on-line, wizualizować rozkład zakażeń, wyzdrowień, liczby przypadków aktywnych, adresów szpitali, czy np. kierunki, z jakich osoby zakażone koronawirusem przyjeżdżały do Polski. Dane są aktualizowane w dobowych odstępach (zwykle na drugi dzień po komunikacie na stronie urzędu wojewódzkiego).

wirus2.png
Dane wprowadzają studenci kół naukowych czterech uczelni. Aktualizują je co 24 godziny
fot. wirusnamapie.pl

W projekcie uczestniczą koła naukowe KNG Dahlta z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, UWM w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, KN Geografii Regionalnej i Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

kbk

Powrót
04.06.2020
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg