eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Spotkanie studenckich kół naukowych na UPWr

23. Międzynarodowa Konferencja i 35. Sejmik Studenckich Kół Naukowych ponownie na UPWr. Na obradach w 15 sekcjach tematycznych spotkało się w sumie 550 studentów i ich opiekunów.
18 maja 2018 roku

Członkowie studenckich kół naukowych przyjechali na Międzynarodową Konferencję i Sejmik Studenckich Kół Naukowych. W sumie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu spotkało się 550 studentów i ich opiekunów zafascynowanych biologią, biotechnologią, ekologią, kształtowaniem środowiska, hodowlą i leczeniem zwierząt, źródłami energii i żywieniem ludzi... czyli wszystkim czym zajmują się przyrodnicy. W sumie w 15 sekcjach tematycznych studenci przygotowali 172 prace – referaty i postery.

xxiii_sejmik_skn-2
fot. Tomasz Lewandowski

Było więc o ewolucji pająków i wpływie mediów internetowych na dobór partnerki w Polsce  z perspektywy antropologicznej, o ocenie sensorycznej czekolady z larwami mącznika młynarka, zawartości witaminy C w ziemniaku poddanym procesom technologicznym i uzyskiwaniu żelek z koncentratów warzywnych, o modelowaniu przestrzeni transportu miejskiego w kontekście badania jego wpływu na emisję hałasu i zanieczyszczeń oraz dynamice poboru wody przez korzenie pora, o sposobie żywienia koni w Polsce i nowotworze wątroby u fretki, o grzybach w klimatyzacji samochodowej i bezpieczeństwie ekologicznym w transporcie drogowym.

sejmik1
fot. Kinga Hłopaś

– Ja też się wywodzę z ruchu studenckiego, działałem w kole, byłem opiekunem koła i wiem, jak ważna jest w takiej działalności możliwość spotkania się z naukowcami, poznania warsztatu naukowca. A ten warsztat to również możliwość zaprezentowania swoich wyników, dzielenie się tym, co się robi, umiejętność komunikacji naukowej – mówił otwierając wydarzenie prorektor ds. studenckich i edukacji, Józef Sowiński. Prof. Ryszard Polechoński, pełnomocnik rektora ds. studenckich kół naukowych, wspominał natomiast, jak – kiedy sam był jeszcze studentem – uczestniczył w trzecim wtedy sejmiku. 

xxiii_sejmik_skn-1
fot. Tomasz Lewandowski

Cały dzień naukowych zmagań rozpoczął wykład dr. Tomasza Piaseckiego poświęcony ptasim zmysłom. Specjalista medycyny ptaków i zwierząt egzotycznych oraz opiekun SKN Medycyny Zwierząt Egzotycznych „Mephitis” zwrócił uwagę na rolę wyobraźni (na rzecz której zrezygnował z multimedialnej prezentacji) w pracy naukowca i opowiedział jak widzą, słyszą i czują ptaki. Słuchacze dowiedzieli się m.in. że kura wykorzystuje prawe oko do patrzenia w dal, dostrzegania niebezpieczeństwa, a lewe do tego, co jest najbliżej, czyli poszukiwania pożywienia. Taki podział wykształca się już w skorupie jaj, gdzie pisklę ułożone na lewym boku jedno oko ma blisko ciała, a drugie skierowane w skorupę, przez którą przenika światło. Kury pozbawione światła przed wykluciem łatwiej padają ofiarą drapieżników, nie mają tak dobrego wzroku w prawym oku.

xxiii_sejmik_skn-3
fot. Tomasz Lewandowski

Ptaki nie tylko słyszą, ale i analizują dźwięk. Doświadczenie przeprowadzone na amadynie wspaniałej wykazało, że samice zawsze wybierają samców wychowanych przez rodziców tego samego gatunku. Ptaki wychowane przez „przybranych” rodziców, podrzucone do gniazda ptaków innego gatunku… fałszują. Choć jest to tak minimalna różnica, ze ludzkie ucho nie jest w stanie jej wyłapać. Na świecie żyje 10 tys. gatunków ptaków, ponad 90% z nich to monogamiści. Jednak naukowcy wprowadzili dwie definicje ptasiej monogamii – społeczną (kiedy samiec i samica wspólnymi siłami wychowują potomstwo, nie zawsze swoje, bo pisklęta miewają różnych ojców) i płciową (czyli absolutnej „małżeńskiej” wierności, której symbolem może być łabędź).

sejmik2
fot. Paulina Pyrek

Na UPWr działa obecnie 41 kół naukowych. Ich członkowie zdobyli w tym roku 37 nagród i 8 wyróżnień.

Powrót
18.05.2018
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg