eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Samorząd studencki UPWr – sposób na doświadczenie

Łączy ich potrzeba działania. Przyznają, że dzięki temu działaniu zdobywają doświadczenie, które przyda im się w pracy. Samorząd studencki na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Anna Lipowska studiuje na pierwszym roku studiów drugiego stopnia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami. Kiedy wybierała swoje studia, w planach miała własną firmę – zawsze chciała pracować na własny rachunek. – Ale dzisiaj myślę, że najpierw pójdę do dobrze prosperującej firmy już działającej na rynku zdobywać doświadczenie w praktyce. Czy rzeczywiście później zdecyduję się na zmianę, czas pokaże – mówi Ania, która działa społecznie właściwie od zawsze, a dokładniej od podstawówki. Bo to w szkole podstawowej była i przewodniczącą klasowego samorządu, i działała w trójkach klasowych. – Jednakże idąc na studia zakładałam, że skupię się na nauce i będę po prostu studiować – uśmiecha się Ania Lipowska i przyznaje, że postanowienie straciło na aktualności na drugim roku, kiedy została starostą. Stąd już była prosta droga do samorządu wydziałowego, którego dzisiaj jest przewodniczącą oraz do Rady Mieszkańców Domu Studenckiego Talizman.

samorzad-3

Samorząd studencki UPWr wraz z wolontariuszami zaangażował się w zbiórkę WOŚP
fot. archiwum prywatne

–  Duży wpływ na moją pracę w samorządzie ma Kacper. Jego licznie podejmowane inicjatywy, ambicje i chęć rozpoczynania nowych projektów są  bardzo mobilizujące i przyznam, że dzięki temu staram się wyszukiwać nowe pomysły i je realizować – tłumaczy Ania i dodaje, że praca w samorządzie studenckim uczy otwartości. – To bardzo ważne. Przestajesz się bać wyjść publicznie, na forum, ze swoim pomysłem, jakąś inicjatywą. Co więcej, praca w samorządzie łączy się z tym, że mamy dużo kontaktu z prowadzącymi, władzami uczelni, a to też jest bardzo rozwijające, bo nabieramy doświadczenia współpracy z osobami, które są na wyższym stanowisku, mają większą wiedzę, obycie. Właściwie samorząd to dodatkowa nauka i to bardzo przydatna w życiu, bo potem idąc na jakąś rozmowę, nie ma już takiego strachu, że jestem studentem, czy absolwentem i mam rozmawiać z kimś na wyższym szczeblu zawodowym. Po prostu wiem, że to jest taki sam człowiek jak ja i on też kiedyś gdzieś zaczynał i stawiał swoje pierwsze kroki zawodowe.

Przewodniczący samorządu Kacper Mędygrał, który w zarządzie odpowiada za przedsiębiorczość, wybucha śmiechem zapytany, skąd decyzja o tym, by zaangażować się w pracę na rzecz studentów UPWr.

– Prawdę mówiąc, nie wiem, ale za to mogę powiedzieć, że dzięki samorządowi rozwijam umiejętności i zdobywam doświadczenie, które przydadzą mi się w przyszłym życiu zawodowym. To na przykład tak zwane umiejętności miękkie, czyli zarządzania pracą w zespole. Ale samorząd to dla mnie też realizowanie marzeń, bo tak traktuję zaangażowanie w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy Kilometry Dobra. Oczywiście można to też nazwać samorozwojem, ale więcej rozwijać się już nie będę, bo niedługo kończę studia. Jestem już na piątym roku – żartuje Kacper i dodaje, że po prostu lubi działać z ludźmi, a teraz tych fajnych, z którymi można zrobić wiele dobrych i ciekawych rzeczy, jest uczelni naprawdę dużo.

Po chwili już poważniejszym tonem Kacper Mędygrał dodaje, że tak naprawdę jego przygoda z samorządem studenckim zaczęła się na drugim roku. Ówczesny przewodniczący wypatrzył go w Krakowie podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, gdzie był w głównym komitecie organizacyjnym. A potem zapytał, czy nie chciałby się włączyć w pracę samorządu. I włączył się tak skutecznie, że dzisiaj sam wyszukuje ludzi, którzy przejmą pałeczkę, kiedy on z dyplomem magistra zacznie nowe życie już poza uczelnią. – Ale największą satysfakcję i radość miałem z ubiegłorocznych Upnaliów. Bardzo chciałem, żeby nasze święto nie odbiegało od wrocławskich juwenaliów. I udało się, z czego jestem naprawdę bardzo dumny – przyznaje Kacper.

samorzad

Zaangażowani w pracę samorządu studenci przyznają – to świetny sposób
na zdobycie doświadczenia i nowe kontakty
fot. archiwum prywatne

Takim „wypatrzonym” jak on członkiem samorządu jest Daniel Drzewiecki, który odpowiada za media i promocję, jest na trzecim roku biotechnologii i w planach ma – oczywiście po obronie pracy inżynierskiej – studia drugiego stopnia.

– Do Wrocławia przyjechałem z Częstochowy. Nie chciałem studiować w Krakowie, gdyż nie ma on takiego klimatu jak  Wrocław, w którym zakochałem się od pierwszego przyjazdu. To miasto jest bardziej otwarte na studentów, którzy stanowią jego nieodłączną część. Ludzie tutaj są pozytywnie nastawieni i życzliwi – mówi Daniel, który swoją przygodę z mediami społecznościowymi zaczął jeszcze w średniej szkole uruchamiając konto na Instagramie (ma ponad 7 tysięcy obserwujących), a do samorządu dołączył, kiedy rok temu przed UPnaliami zaproponował Kacprowi, żeby w kampusie na Biskupinie, na sali gimnastycznej, zrobić dyskotekę.

– I tak odkryłem w sobie żyłkę społecznikowską. Najcenniejsza jednak z tej żyłki nauka dotyczy tak naprawdę tego, że w samorządzie nie tylko uczysz się rozmawiać z ludźmi, negocjować, ale też nawiązujesz kontakty. Poznajesz nie tylko profesorów, władze uczelni, ale studentów z samorządów z całej Polski. Nigdy bym nie miał tylu kontaktów, gdyby nie samorząd, co więcej, myślę, że z wieloma ludźmi, których dzięki niemu poznałem w przyszłości może przyjdzie mi pracować.

Bez samorządu nie uczęszczałbym też na szkolenia czy spotkania, podczas których nabiera się doświadczeń, umiejętności rozmawiania z ludźmi, samoprezentacji i wielu innych przydatnych umiejętności,  jakich normalnie w czasie zajęć nie da się zdobyć

– przyznaje Daniel, któremu po studiach marzy się praca w laboratorium zajmującym się terapią genową i inżynierią genetyczną, a który właśnie pisze pracę inżynierską zatytułowaną „System CRISPR/Cas9 – nowe narzędzie do edytowania genomów, możliwości zastosowania w biotechnologii. CRISPR/Cas9 – a New tool for ending genomes, possibilities of application In biotechnology”.

Aby zgłosić się do samorządu możecie pisać na e-mail samorzad@upwr.edu.pl, poprzez funpage strony samorządu lub personalnie na Facebook'u. Postaramy się każdemu studentowi pomóc i wyjaśnić to, co jest niezrozumiałe w akademickim życiu. 

Powrót
05.03.2018
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg