eu_green_logo_szare.png

Przemówienie rektora Tadeusza Trziszki - święto uczelni

Magnificencje, Ekscelencje,
Wielce szanowne Panie, dostojni Panowie,
Sehr geehrter Herr Professor Wolfgang Keller,
Drodzy Przyjaciele,

Święto nauki środowiska akademickiego Wrocławia ma szczególną wartość zarówno w aspekcie tradycji, jak i w aspekcie zacieśniania współpracy pomiędzy uczelniami. Na inauguracji roku akademickiego naszej uczelni o tej kooperacji mówiłem wyraźnie i chcę mocno to podtrzymać.

Nowa Ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawa 2.0, zwana również Konstytucją dla Nauki daje szczególne szanse dla rozwoju współpracy pomiędzy uczelniami.

Nasz uniwersytet jest bardzo mocno nastawiony na dążenie do statusu uniwersytetu trzeciej generacji współpracującego z regionem, tworzącego nowe wartości dla społeczeństwa. Chcemy pójść jeszcze dalej tworząc uniwersytet 4.0, tj. uniwersytet innowacyjny z doskonałością naukową i edukacyjną. Jesteśmy otwarci na integrację, która przyniesie wielostronne korzyści,  zwłaszcza korzyści dla naszych pracowników, studentów i społeczeństwa.

Głównym przejawem tej determinacji jest zainicjowany i stworzony przez nas Program „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”. Jego realizacja ma służyć społeczeństwu, ale także wzrostowi konkurencyjności naszego środowiska akademickiego wobec ośrodków kreujących globalny postęp technologiczny.

Mamy wielką wolę inwestowania w dzieło doskonalenia uczelni, aby wprowadzić ją do grupy uczelni typu premium, tj. do grupy najsilniejszych uniwersytetów badawczych. Tę intencję realizujemy z poczuciem powagi oraz odpowiedzialności. Wierzymy, że nowa ustawa, stwarza doskonałe możliwości dla uczelni innowacyjnych. Jest to kluczowe zagadnienie dla przyszłości całej nauki i edukacji polskiej, zwłaszcza w wielkiej konkurencji międzynarodowej.

Dążymy do tego, aby w ten proces doskonalenia Uniwersytetu Przyrodniczego włączyć każdą osobę naszej Alma Mater: studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i wszystkich pracowników uczelni, w tym administrację. Nową ustawę będziemy wdrażać wspólnie, tak aby ona nam służyła i przyniosła owoce doskonałości w przyszłości. Dlatego rozpoczęliśmy już teraz bardzo szerokie konsultacje z całą społecznością naszego uniwersytetu poprzez e-platformę i prace w komisjach i podkomisjach ds. reformy. W tegorocznym planie pracy senatu sprawom wdrażania ustawy 2.0 poświęcamy najwięcej czasu, co świadczy jak ważną rolę przepisujemy temu problemowi. Chcę mocno podkreślić, że obecna pozycja uczelni pozwalająca iść w kierunku uniwersytetu badawczego jest wynikiem wytężonej pracy wydziałów, dziekanów i nauczycieli akademickich, zwłaszcza tych którzy odnieśli sukcesy awansowe i publikacyjne. Szanowni Państwo, za Wasz wysiłek i zaangażowanie – dziękuję! 

Okazało się, że warto jest pracować i nieprzerwanie podnosić swoje kwalifikacje, a przez to stawać się lepszym.

Jako uniwersytet badawczy, a także innowacyjny, zamierzamy transferować najnowsze osiągnięcia technologiczne do gospodarki, wspierając jej innowacyjność i konkurencyjność. To ma być nasz wkład w tworzenie obywatelskiego społeczeństwa przyszłości. Chcemy budować społeczeństwo, w którym najwyższą wartością jest człowiek, a gospodarka z nim utożsamia się i jemu służy.

Jest to teraz w okresie sporów politycznych i napięć myślenie idealistyczne, ale my, akademicy, musimy zmieniać świat, również ten mentalny, czasem wrogi wobec natury, gdzie człowiek przeciwstawia się człowiekowi. To my akademicy mamy obowiązek zmieniać negatywne myślenie na pozytywny obraz świata i pozytywne postrzeganie człowieka i jego roli jako istoty doskonałej w akcie stworzenia.

Mamy też do tego prawo jako elity narodu. Narodu doświadczonego historią, wydarzeniami sprzed ponad 240 lat, który mimo przeciwności odzyskał 100 lat temu niepodległość i ciągle chroni jej trwałość.

To my, akademicy, mamy dar analizy sytuacyjnej i w konsekwencji tego możliwość wpływania na rozwój nauki, na losy gospodarki, losy człowieka. Często nie zdajemy sobie sprawy jaką mamy moc, a nieraz jesteśmy jak ten przysłowiowy orzeł, który wychował się wśród kur myśląc, że jest zwyczajnym kogutem, choć jest królewskim ptakiem.

To przecież my, akademicy, jesteśmy depozytariuszami wiedzy, posłannikami mądrości i gwarantami kształtowania wartości. Taka musi być nasza świadomość. Takie muszą być nasze działania!

Budowanie uniwersytetu przyszłości musi być oparte na głównych filarach aktywności uczelni. A są to: NAUKA, szeroko pojęta EDUKACJA oraz INTEGRACJA Z GOSPODARKĄ w dobrze ułożonym systemie organizacyjnym.

NAUKA I PROGRAMY BADAWCZE zarządzane przez prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą, prof. Jarosława Bosego w kontekście ubiegania się o status uniwersytetu badawczego, są kluczowym czynnikiem naszych obecnych działań.

Tożsamość uniwersytetu tworzą jego zasoby intelektualne i potencjał naukowo-badawczy. Uczelnia badawcza poprzez badania naukowe rozwija swój prestiż i wpływa na rozwój gospodarki na drodze tworzenia wiedzy przełomowej i użytkowej stanowiącej źródło innowacji. 

Nasza uczelnia przystąpiła do aplikacji projektowej w konkursie MNiSW pt. „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza” i z dużą radością informuję, że uzyskaliśmy projekt „BioSciUniversity”, co otwiera nam drogę do przygotowania aplikacji uniwersytetu badawczego. Włączamy w ten proces wiodące zespoły badawcze, które mają  na celu rozwijać dyscypliny w skali międzynarodowej, jak również kreować kulturę badań naukowych oraz rozwijać innowacyjność. 

Drugim obszarem działań strategicznych jest rozwijanie, wspólnie z innymi uczelniami Wrocławia, prestiżowej Interdyscyplinarnej Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej. W tym celu przygotowywane są wnioski w ramach konkursu NCBiR.

W podejmowanych inicjatywach nie można zapomnieć o przyszłej kadrze akademickiej – studentach, którzy obecnie są zauważalni na arenie krajowej i międzynarodowej. Aktualnie mamy 6. stypendystów – beneficjentów programu „Wybitny młody naukowiec” oraz 4. realizujących „Diamentowe Granty”. Dlatego też w najbliższym czasie, na wzór istniejącego programu pn. „Innowacyjny Doktorat”, planujemy stworzenie programu wspierającego realizację prac dyplomowych poprzez prowadzenie badań w grupach badawczych.

W celu zacieśnienia kontaktów międzynarodowych i wymiany doświadczeń nieodzownym elementem jest zwiększenie mobilności pracowników dydaktyczno-naukowych uczelni, poprzez aplikacje o projekty NAWA i Erasmus+. Obecnie otrzymano decyzję o finansowaniu dwóch wniosków, w ramach aplikacji projektowych do konkursów PROM.

Realizacji wszystkich celów związanych z nauką i współpracą z zagranicą będzie przyświecało motto „umiędzynarodowienie i prestiż”.

EDUKACJA zarządzana przez prorektora ds. studenckich i edukacji, prof. Józefa Sowińskiego jest elementem mocno kształtującym wizerunek każdej, także naszej, uczelni.

Celem głównym jest doskonalenie systemu nauczania, tak aby uniwersytet stał się wiodącą jednostką w przestrzeni edukacyjnej Europy, działającą na rzecz rozwoju kompetencji, kreatywności i przedsiębiorczości.

Dostrzegamy konieczność wdrażania istotnych zmian w systemie kształcenia i metodach nauczania. Nie tylko wykorzystamy możliwości płynące z nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, ale pójdziemy znacznie dalej. Wprowadzimy nowy system organizacji kształcenia w blokach problemowych, włączając w to programowanie i prowadzenie zajęć przez wybitnych naukowców z naszego wrocławskiego środowiska naukowego oraz doświadczonych i efektywnych przedsiębiorców, m.in. zrzeszonych w BCC.

Tym sposobem będziemy realizować program dydaktyczny na najwyższym poziomie o całkowitej przydatności w praktyce, ale także dzięki tej metodzie będziemy integrować się z całym środowiskiem akademickim i biznesowym. Tych zmian oczekują studenci i nie możemy ich zawieść, gdyż oni muszą mieć z nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym największą korzyść. To oni są solą tej ziemi, to oni tworzą przyszłość naszego kraju, a my musimy im w tym pomóc poprzez innowacyjny system nauczania. Nie ma tu miejsca dla miernych nauczycieli akademickich, którzy są niechętni wdrażaniu nowego sposobu nauczania.

Bardzo ważnym działaniem prorozwojowym jest poszerzanie oferty o kolejne kierunki studiów w języku angielskim oraz studiów z podwójnym dyplomowaniem, w celu przyspieszenia realizacji procesu internacjonalizacji. Będziemy kontynuować unowocześnianie bazy i warunków socjalnych dla studentów, w tym podniesienie standardu domów akademickich. Chcemy zwiększyć pomoc dla osób niepełnosprawnych i ich wspieranie we wszystkich aspektach procesu dydaktycznego.

WSPÓŁPRACA Z GOSPODARKĄ zarządzana przez prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką, prof. Annę Chełmońską-Soytę w ostatnich latach nabiera dużego przyspieszenia.

Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wywierają widoczne piętno w kształtowaniu gospodarczego i rolniczego obrazu regionu dolnośląskiego i kraju. Lista przedsiębiorców, z którymi aktywnie obecnie współpracujemy obejmuje ponad 200 podmiotów, zarówno dużych – takich jak Maspex czy KGHM, jak i małych, i średnich, a także pojedynczych rolników. Ponadto nasza współpraca z jednostkami samorządu i administracji terytorialnej czyni, że jesteśmy rozpoznawani i dobrze postrzegani przez lokalne społeczności naszego regionu.

Jednak podobnie jak w innych obszarach działalności uczelni wprowadzenie nowych regulacji prawnych dotyczących życia akademickiego otwiera nowe szanse i możliwości w rozwijaniu uczelni jako instytucji otoczenia biznesu. Stając się bowiem rozpoznawalnymi, wiarygodnymi i atrakcyjnymi partnerami biznesowymi możemy wzmacniać niezależną od budżetu gałąź finansowania uczelni, co zapewni jej elastyczność działania i wzmocni pozycję jako partnera w dialogu nauka – społeczeństwo.

Programy „Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” i „Odra” będą się przyczyniały do rozwijania własnego ekosystemu współpracy z podmiotami gospodarczymi poprzez wykorzystanie własnej i zewnętrznej infrastruktury badawczej.

Przewidujemy daleko idące wspieranie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości oraz tworzenie spółek spinowych i start-upowych, działających na rzecz transferu wiedzy do gospodarki, tu liczymy na ścisłą współpracę z WPT i Klastrem NUTRIBIOMED.

Szukamy najlepszych rozwiązań we współpracy z naszymi absolwentami. Absolwenci bowiem to nasi ambasadorowie.

ROZWÓJ UCZELNI W ASPEKCIE ZASOBÓW LUDZKICH, INFRASTRUKTURY I INWESTYCJI zarządzany przez prorektora ds. rozwoju uczelni, prof. Adama Szewczuka nabiera również ogromnego rozmachu.

Pozycja uczelni umacniana jest kompleksowo, zarówno w oparciu o ww. filary, tj. naukę, edukację i współpracę z gospodarką, jak i poprzez rozwijanie infrastruktury, w tym badawczej, z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami i ich wyposażeniem. Wpływ na tę pozycję ma także wewnętrzna organizacja instytucjonalna, obejmująca kooperację między wydziałami, instytutami i katedrami.

O pakiecie inwestycyjnym na kwotę przekraczającą 110 mln zł pod nazwą: Centrum Innowacyjnych Technologii już wspominałem podczas inauguracji. W ramach tego pakietu realizujemy 6 inwestycji na Biskupinie, na Pawłowicach, w Psarach, w rejonie pl. Grunwaldzkiego, na Swojczycach i przy ul. Norwida. 

W tym miejscu chcę bardzo mocno zaprosić naszych dolnośląskich przedsiębiorców do współpracy. Proszę połączyć wasz potencjał gospodarczy z naszymi możliwościami naukowo-badawczymi. To będzie dobrze służyć rozwojowi regionu.

Chcę mocno podkreślić, że rozpoczęliśmy na dużą skalę przebudowę naszych rolniczych zakładów doświadczalnych i tak Pawłowice stają się Centrum naukowo-edukacyjnym na rzecz produktu regionalnego; RZD Swojec przebudowujemy w stację doświadczalną nowej generacji z supernowoczesną infrastrukturą. Stacja doświadczalna w Radomierzu stanie się kluczową jednostką dostarczającą materiał hodowlany dla Klastra „Wołowiny z Dolnośląskiej Zielonej Doliny”. Ponadto w Radomierzu budujemy nowoczesne centrum szkolenia gastronomicznego. W ten sposób nasz uniwersytet stanie się jedną z najnowocześniejszych jednostek w Europie pod względem systemów doświadczalnictwa rolniczego i technologii żywności.

Szanowni Państwo,

DZIŚ JEST ŚWIĘTO NAUKI WROCŁAWIA, zatem

Drodzy Profesorowie, adiunkci, asystenci, Nauczyciele Akademiccy, Pracownicy naszego uniwersytetu;

Zwracam się do Was szanowni Państwo z wielką radością z wielu powodów. Przede wszystkim w minionym roku większość z Państwa wykonało wspaniałą pracę jako nauczyciele akademiccy. Wspaniali pracownicy naukowi rozsławiają  naszą Alma Mater swoją aktywnością naukową, swoimi pomysłami edukacyjnymi i organizacyjnymi. W podzięce za Wasz wysiłek i trud pragnę przekazać Wam nagrody rektora oraz wszelkiego rodzaju odznaczenia i wyróżnienia.

Dzisiaj zostaną wręczone nagrody specjalne rektora, odznaczenia, medale i odznaki, natomiast nagrody I, II, i III stopnia zostaną wręczone jutro, 15 listopada o godz. 13.00 w patio naszego uniwersytetu. Łączna suma nagród pieniężnych wynosi blisko 1.100.000 zł dla ponad 200 nauczycieli akademickich.

Święto Nauki poza nagradzaniem swoich najwybitniejszych pracowników nauki ma jeszcze ważny aspekt akademicki, jakim jest uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa.

Dzisiaj naszą chlubą jest doktor honoris causa,
profesor Wolfgang Keller, internationaler Professor;

Herr Professor, es ist eine große Freude, von meine Person, von der Universitätssenat und die gesamte akademische Gemeinschaft, Ihnen einen Ehrendoktortitel – Doktor Honoris Causa verleihen.

Uczelnia nadaje ten prestiżowy najwyższy tytuł akademicki wyłącznie osobom o najwyższym autorytecie naukowym i takim autorytetem jest profesor Wolfgang Keller. 

Szanowni Państwo,

Dzisiaj, kiedy świętujemy triumf 100 lat odzyskania niepodległości i z okazji Dnia Nauki Wrocławia chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim nagrodzonym i odznaczonym. Wasz sukces to sukces naszej uczelni. Patrząc jednak w przyszłość musimy jeszcze bardziej zwiększyć naszą aktywność naukową, wdrażać innowacyjność w dydaktyce, promować i rozwijać naszą Alma Mater. Przy naszym dużym wysiłku nie możemy tolerować nieróbstwa i ignorancji. Nie ma miejsca dla osób wykorzystujących uczelnię dla własnych prywatnych i partykularnych interesów. Uniwersytet jest naszym wspólnym dobrem i nie możemy pozwolić, aby ktoś lekceważył ten nasz wspólny wysiłek.

Z drugiej zaś strony miejmy odwagę iść do przodu i twórzmy poprzez pracę nasz uniwersytet, który jest i będzie naszą dumą. Nie bójmy się wyzwań oraz nowej ustawy. Miejmy świadomość, że to my budujemy własny dom i tworzymy wygodne i dostojne miejsce pracy dla siebie. Niech w nas rozwija się świadomość, że to jest nasze i tylko nasze. Zatem skorzystajmy z nowej ustawy i budujmy naszą przyszłą rzeczywistość, nasz uniwersytet badawczy. Uwierzmy w naszą mądrość, dojrzałość i moc. Wyraźmy naszą intencję, że z każdym miesiącem stajemy się coraz bardziej doskonałym uniwersytetem.

Niech hipoteza Ruperta Sheldrake’a o mocy intencji będzie naszym wektorem na przyszłość. Podążajmy ku pięknej, a także realnej wizji na przyszłe lata będąc tu i teraz. Miejmy dobre intencje i wiarę pamiętając, że w wierze dokonuje się ewangelicznych cudów. Idźmy tą drogą i budujmy uniwersytet przyszłości wspierając całe środowisko akademickie Wrocławia.

Dziękuję za uwagę.

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg