eu_green_logo_szare.png

Przemówienie rektora Tadeusza Trziszki – inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Magnificencje, Ekscelencje,
Wielce szanowne Panie, dostojni Panowie,
Drodzy Przyjaciele,

minęły dwa lata od rozpoczęcia naszej kadencji i podjęcia misji kierowania Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Na początku postawiliśmy sobie trudne zadanie, a głównym celem było i pozostaje dążenie do dalszego podnoszenia prestiżu naszej uczelni i do sukcesu jakim jest uniwersytet trzeciej generacji współpracujący z regionem, tworzący nowe wartości dla społeczeństwa. 

Głównym instrumentem strategii naszej uczelni jest Program „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” realizowany wspólnie z urzędem marszałkowskim.

Niezłomni i z poczuciem powagi oraz odpowiedzialności kontynuujemy rozpoczęte dzieło doskonalenia uczelni, aby wprowadzić ją do grupy uczelni typu Premium, tj.: uczelni badawczej, charakteryzującej się doskonałością naukową we wszystkich reprezentowanych dyscyplinach poprzez realizowanie działalności naukowej oraz edukacyjnej na możliwie najwyższym poziomie. Zdecydowały o tym kategorie naukowe wydziałów uzyskane w ostatniej ocenie parametrycznej, jak i posiadane uprawnienia akademickie; mamy dwa wybitne wydziały z kategorią A+, znajdujące się na najwyższych pozycjach w skali kraju i wysoko na światowych listach rankingowych.

Ramy tego procesu stanowi nowa ustawa zwana „Konstytucją dla Nauki”. Jest to kluczowy dokument dla przyszłości całej nauki i edukacji polskiej, zwłaszcza w wielkiej konkurencji międzynarodowej. Kierownictwo uczelni bardzo intensywnie pracuje nad programem wdrażania ustawy. Rozpoczęliśmy i będziemy kontynuować szerokie konsultacje z całą społecznością naszego uniwersytetu. W naszym planie pracy, w tym pracy senatu, sprawom wdrażania nowej ustawy poświęcamy najwięcej czasu, co świadczy jak ważną rolę przepisujemy temu problemowi.

Mając powyższe na względzie, przystąpiliśmy do konkursu MNiSW pt. „Strategia Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

Dzisiaj chciałbym zaprezentować kluczowe zagadnienia obejmujące strategię naszej uczelni na najbliższe dwa i dalej na kolejne lata wdrażania reformy.

Aby realizować tak odpowiedzialne dzieło i tak ważne dla egzystencji naszej Alma Mater i jej wspaniałych pracowników nauki, administracji, studentów i doktorantów musimy poddać się pewnym zasadom, mającym podłoże w najwyższych wartościach. To jest: Bóg i człowiek.

Cokolwiek czynimy i jakiekolwiek rozwijamy dokonania nie są one jedynie dziełem człowieczego intelektu. Poszukiwanie prawdy jest domeną nauki, która oparta jest o mądrość. W Księdze Mądrości zapisano: „Mądrość jest wspaniała i niewiędnąca; Ci łatwo ją dostrzegą, którzy ją miłują, i ci ją znajdą, którzy jej szukają, uprzedza bowiem tych, co jej pragną, wpierw dając się im poznać”.

Taka jest Mądrość, która – dla nas akademików – powinna być wyznacznikiem naszych działań.

Szanowni Państwo,

cytując te słowa chcę podkreślić, że osiągnięcie sukcesu w dobrych relacjach z otoczeniem akademickim, administracją i biznesem musi wynikać z określonej filozofii, szacunku i pokory. Pamiętajmy, że jesteśmy podporządkowani określonym regułom, których granic przekraczać nie należy, gdyż pycha idzie tuż przed upadkiem. Dlatego godnym jest oddanie szacunku wartości najwyższej. Podtrzymuję, a nawet wzmacniam słowa wyrażone w moich wcześniejszych wystąpieniach inauguracyjnych, że w procesie zarządzania najważniejszy dla mnie jest CZŁOWIEK, człowiek jako podmiot i jako perła w koronie. Dowiodłem tego podczas ogromnej ilości spotkań z pracownikami naszej uczelni, w tym z osobami przechodzącymi na emeryturę, ze związkami zawodowymi oraz osobami będącymi w szczególnej potrzebie. Mimo ogromnego obciążenia poświęcanie pracownikom, studentom i doktorantom naszej uczelni czasu jest dla mnie radością i ważną potrzebą.

Staram się darzyć szacunkiem każdą osobę i w miarę możliwości poświęcić czas na wysłuchanie i zrozumienie każdego problemu, chociaż na pewno nie zawsze jestem w stanie sprostać każdej trudnej sytuacji.

Uważam, że szczególnie ważną sprawą są dyskusje w różnych kręgach, m.in. cenię sobie spotkania z samorządem studenckim, podziwiając ich zaangażowanie w życie uczelni.

Bardzo mi zależy, aby ludzie pracujący i uczący się w tej uczelni mieli poczucie bezpieczeństwa, szacunku i zrozumienia, zwłaszcza w kontekście wdrażania wspomnianej już ustawy.

Budujemy system nie tylko na tę kadencję, ale na dalsze lata funkcjonowania uniwersytetu, a być może w przyszłości istnienia w formie federacji z innymi przyjaznymi uczelniami. Jesteśmy na to otwarci, a ustawa temu sprzyja.

Musimy zdawać sobie sprawę, że pokonywanie trudności w rozwiązywaniu problemów wymaga konkretnego zaangażowania oraz woli i dobrych intencji ze strony wszystkich pracowników, a nie tylko władz uczelni.

Mówiąc o wadze intencji chciałbym się odnieść ponownie do programu „Zielonej Doliny Żywności i Zdrowia”. To był nasz główny program strategiczny przed dwoma laty. Temu programowi społeczno-biznesowemu z mocnymi komponentami naukowymi i edukacyjnymi wieszczono szybki zgon, nie wierząc w jego możliwości i potencjał wdrożeniowy. Rzeczywiście napotykaliśmy i jeszcze napotykamy na wiele różnych problemów, ale program się rozwija i nabiera nowych kształtów, co można już widzieć po efektach, choćby; utworzenie Spółki zarządzającej, certyfikaty produktów regionalnych, rodzące się nowe projekty edukacyjne i badawcze.

Tak więc przedstawiona na początku kadencji intencja rozwija się i jej moc rośnie.

Wayne Dyer w książce „The Power of Intention” wskazuje, że mocno wyartykułowana intencja uruchamia wszystkie moce. Ja jako rektor i cały management nie cofniemy się z nakreślonej strategii, z dążenia do sukcesu programu „zielonej Doliny” i sukcesu naszej Alma Mater.

Odnosząc się do programu „Zielonej Doliny”: musimy działać wspólnie, jako środowisko akademickie, administracja samorządowa i biznes. Formy zintegrowane mają szanse nie tylko na przetrwanie, ale na zwycięstwo w konkurencji. Ja jednak postawiłbym na formułę „Win to win”, gdzie wszyscy uczestniczymy w sukcesie i nie ma przegranych ani poniżonych. Zatem musimy być zdecydowani i odważni. Zawsze powtarzam słowa mego ulubionego autora książek Davida Hawkinsa: „Odważnym sprzyja los, a ci co się boją w życiu mają pecha”.

Dlatego odważam się podejmować ryzyko w kluczowych i strategicznych działaniach, w świadomości konieczności wysiłku intelektualnego i organizacyjnego, ośmielajmy się włączać w to marzenia prowadzące do świata realnego.

Bardzo liczę na dalszą dobrą współpracę rektorów uczelni Wrocławia oraz na uruchomienie potencjału przedsiębiorców naszego regionu, na współpracę z administracją samorządową i wsparcie administracji rządowej. To teraz, w czasie wdrażania nowej ustawy, musimy szczególnie dbać o współpracę, wytyczając kamienie milowe na przyszłość naszego środowiska akademickiego.

Mając wsparcie administracji regionu (gmin, powiatów, województwa), wsparcie biznesu oraz wzorową współpracę z władzami uczelni naszego środowiska akademickiego, tworzymy organizm zintegrowanej społeczności akademickiej pracującej na rzecz rozwoju gospodarczego regionu, podnoszącej jego konkurencyjność.

Stajemy się potężnym środowiskiem naukowo-gospodarczym nie tylko w kraju, ale w Europie, w czym pomagają nam wielkie programy, jak Program „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” i kompatybilny Program „Odra”, któremu w naszym regionie przewodniczy Politechnika Wrocławska. Musimy się czymś wyróżniać, aby być innowacyjnym regionem, zdolnym do przenoszenia naszych osiągnięć na cały kraj, bo liczy się Polska. Dlatego liczę bardzo na wsparcie naszych ambitnych programów przez rząd w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. 

Szanowni Państwo,

głównymi filarami działania uczelni są: NAUKA, szeroko pojęta EDUKACJA oraz INTEGRACJA Z GOSPODARKĄ w dobrze ułożonym systemie organizacyjnym.

Obecnie niezwykle ważnym staje się nowy program inwestycyjny uczelni podporządkowany strategicznemu programowi „Zielonej Doliny”.

O priorytetach i przyszłych działaniach naszej uczelni będę szczegółowo mówił w przyszłym miesiącu, podczas uczelnianego Święta Nauki. Dziś chciałbym zwrócić uwagę jedynie na kluczowe kwestie.

Podstawowym elementem  tożsamości uniwersytetu są  jego zasoby intelektualne i potencjał naukowo-badawczy. Za ten pion odpowiada prorektor prof. Jarosław Bosy. Fakt, że nowe regulacje prawne dotyczące szkolnictwa wyższego pozwalają na przekształcenie naszej uczeni w nowego typu instytucję jaką jest uniwersytet badawczy, jest najlepszą wizytówką możliwości intelektualnych i twórczych jej pracowników. Ten potencjał zamierzamy wykorzystać i zwielokrotnić.

Bardzo w tym liczę na współpracę z wieloma instytucjami – uczelniami, instytutami, Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Klastrem NUTRIBIOMED.

Edukacja, zarządzana przez prorektora prof. Józefa Sowińskiego, jest elementem mocno kształtującym wizerunek każdej uczelni. Chcemy, żeby nasz uniwersytet stał się wiodącą jednostką w przestrzeni edukacyjnej Europy, działającą na rzecz rozwoju kompetencji, kreatywności i przedsiębiorczości.

Dlatego planujemy istotne zmiany w systemie kształcenia i metodach nauczania. Nie tylko wykorzystamy możliwości płynące z nowej ustawy, ale pójdziemy znacznie dalej i wprowadzimy nowy system edukacyjny w blokach problemowych, włączając w to wybitnych naukowców z naszego wrocławskiego środowiska oraz doświadczonych przedsiębiorców, m.in. z BCC, Dolnośląskiej Kapituły Kapitału.

Podobnie jak w innych obszarach działalności uczelni wprowadzenie nowych regulacji prawnych dotyczących życia akademickiego otwiera nowe szanse i możliwości w rozwijaniu uczelni jako instytucji otoczenia biznesu. Współpracę z gospodarką, koordynowaną przez prorektor prof. Annę Chełmońską-Soytę, traktujemy jako powinność naukowców w stosunku do społeczeństwa, a zarazem  szansę dla uczelni na pozyskanie dodatkowego, niezależnego od budżetu państwa strumienia finansowania. Lista przedsiębiorstw, z którymi aktywnie obecnie współpracujemy, obejmuje ponad  200  podmiotów, zarówno dużych – takich jak Maspex czy KGHM, jak i małych i średnich, a także pojedynczych rolników. Ponadto nasza współpraca z jednostkami samorządu i administracji terytorialnej czyni, że jesteśmy rozpoznawani i dobrze postrzegani przez lokalne społeczności naszego regionu.

Planowany rozwój nauki i badań, edukacji oraz współpracy z gospodarką musi być – i jest – mocno sprzężony z uporządkowanym, konsekwentnym i długofalowym zarządzaniem infrastrukturą uczelni. Tymi aktywnościami UPWr kieruje prorektor prof. Adam Szewczuk. Wielkie inwestycje, które nas czekają, to także oferta i zaproszenie do współpracy dla przedsiębiorców – liczymy na was jako poważnych partnerów zamierzeń takich jak największa nasza inwestycja – Centrum Innowacyjnych Technologii.

Szanowni Państwo,

nowa ustawa była tworzona z udziałem środowiska akademickiego przez dwa lata i dobrze, że jest, choć jeszcze z pewnymi mankamentami, które możemy usunąć, ale jest!

Pan wicepremier Jarosław Gowin na krajowej inauguracji w Warszawie powiedział, że Konstytucja dla Nauki daje uczelniom wolność, a zarazem odpowiedzialność. Otwiera drzwi dla przyspieszenia rozwoju, m.in. poprzez istotne wsparcie finansowe dla uczelni. Cenimy te słowa i liczymy na realizację tej przełomowej ustawy. Na uroczystości w Warszawie pan premier Mateusz Morawiecki podkreśli wartość elit w rozwoju mocnego państwa. To my akademicy mamy tworzyć elity. To na nas spada odpowiedzialność za przyszłość Polski. 100 lat temu uzyskaliśmy niepodległość. Wykorzystajmy wiedzę historyczną i nie dopuśćmy do powtórzenia błędów z przeszłości.

Powinniśmy, a nawet musimy budować solidne fundamenty współpracy regionalnej i szeroko pojętej współpracy akademickiej między uczelniami, tworząc solidny ekosystem służący rozwojowi naszego regionu i naszej polskiej gospodarki.

Chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować panu dr. Wojciechowi Myśleckiemu za bardzo mocne wspieranie Programu „Zielona Dolina”. Myślę panie doktorze, że uda się nam wprowadzić ten program do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, co byłoby wielką sprawą dla regionu i Polski.

Władze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podejmując działania w nowej strategii muszą wykazać się odwagą i aktywnością nawet w sytuacji ryzyka. Dlatego jeszcze raz powtórzę, że kluczowym ogniwem w osiągnięciu tego sukcesu jest człowiek, każdy z nas tu wewnątrz uczelni, a także  człowiek z zewnątrz, tj. nasi przyjaciele z innych uczelni – rektorzy, marszałkowie, dyrektorzy urzędów, wojewodowie i ich współpracownicy, samorządowcy, ludzie z rządu oraz wszystkie osoby nam sprzyjające. To my: ludzie dobrej woli tworzymy środowisko sukcesu. Ludzi trzeba szanować, bo tylko w atmosferze szacunku posiadamy wielką moc służącą rozwojowi.

Bardzo liczę na zaangażowanie w rozwój uczelni studentów, doktorantów i młodej kadry nauki. Wierzę, że kadra adiunktów będzie szybko podnosić swoje kwalifikacje naukowe, a kadra profesorska będzie rozsławiać naszą uczelnię.

Wierzę, że wspólnie z całą społecznością akademicką osiągniemy cel z wielkim sukcesem. To jest moje wielkie pragnienie, które nieustannie podkreślam, powołując się na słowa Paolo Coehlo, że cały wszechświat nam sprzyja, jeśli czegoś bardzo pragniemy i wspiera nas w dążeniu do sukcesu aż go osiągniemy.

Mówią ewangelicznie, nie należy się lękać, ale podążać za szczęściem i marzeniami, które staną się faktem dla naszego wspólnego dobra i dla naszej przyszłości. Dlatego mogę sobie pozwolić na postawienie zasadniczego celu naszego działania, którego wizją jest uniwersytet nowej generacji, uniwersytet 4.0, czyli uniwersytet innowacyjny, typu Stanford, Oxford, ETH Zurich itp. A może to będzie nasza wrocławska federacja?

Użyłem w moim wystąpieniu kilku sformułowań górnolotnych, czasem filozoficznych powołując się na różnych myślicieli. Zrobiłem to z przekonaniem, gdyż jeśli coś rzeczywiście chcemy osiągnąć to musi być w nas MOC a nie obawa, WIARA a nie utyskiwanie o problemach.

Właśnie dzisiaj mamy wielką radość – wręczymy liczne odznaczenia naszej uczelni wybitnym osobom i przyjaciołom naszej Alma Mater i mamy wielki zaszczyt wręczenia najwyższej godności akademickiej doktora honoris causa światowej sławy profesorowi Bogusławowi Buszewskiemu i to się dzieje tu i teraz.

Chciałbym podkreślić, kontynuując myśl filozoficzną, że nie ma przyszłości, której mamy się bać, ani przeszłości, której należy żałować. Przeszłość jest wspomnieniem, przyszłość jest wyobrażeniem, a realna rzeczywistość jest teraźniejsza i tylko teraźniejszość jest źródłem szczęścia, prowadząca nas na wyżyny spełnienia marzeń. Tak jest dzisiaj, tu i teraz.

Chciałbym, aby tchnienie mocy rozwinęło wolę do wielkich działań wszystkich tu obecnych, całej społeczności akademickiej, a zwłaszcza naszej uczelni w dążeniu do zapisanej nam radości z sukcesu.

Rok akademicki 2018/2019 uważam za rozpoczęty:  
„QUOD FELIX, FAUSTUM FORTUNATUMQUE SIT”.


magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg