eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Profesor Marycz w radzie naukowej Narodowego Instytutu Leków

Profesor Krzysztof Marycz, kierownik Katedry Biologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, został członkiem rady naukowej Narodowego Instytutu Leków w Warszawie.

Kadencja rady naukowej Narodowego Instytutu Leków mija w 2021 roku, jej przewodniczącym jest prof. Piotr Wroczyński. Niedawno decyzją ministra zdrowia do rady powołano prof. Krzysztofa Marycza, kierownika Katedry Biologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

prof_marycz_nil.jpg
Prof. Krzysztof Marycz został członkiem rady naukowej Narodowego Instytutu Leków
fot. archiwum prywatne

– Wiedza, dorobek naukowy oraz nieoceniony wkład profesora w rozwój medycyny i farmacji stanowią wsparcie dla naszej jednostki i pozwalają na zwiększanie potencjału naukowego i eksperckiego – mówi dyrektor Narodowego Instytutu Leków dr Anna Kowalczuk.

Narodowy Instytut Leków to jednostka strategiczna w Systemie Ochrony Zdrowia, podległa bezpośrednio ministrowi zdrowia, zatrudnia ponad 220 naukowców i ekspertów z dziedzin m.in. farmacji, chemii, biologii, epidemiologii, mikrobiologii. NIL to równocześnie największe w Unii Europejskiej laboratorium kontroli jakości produktów leczniczych. Działalność Instytutu ma charakter interdyscyplinarny, a wiele realizowanych projektów ma charakter nowatorski w skali kraju i Europy, między innymi w zakresie badań leków, biologii komórki, mikrobiologii molekularnej, lekooporności drobnoustrojów, skuteczności programów nadzoru nad zakażeniami, efektywności szczepień ochronnych oraz leków przeciwbakteryjnych, a także badania nad nowymi narkotykami syntetycznymi.

Instytut istnieje od 1951 roku. Od blisko 70 lat prowadzi rozległą i różnorodną działalność na rzecz ochrony zdrowia w Polsce, a jego podstawowym zadaniem jest prowadzenie prac naukowo-badawczych, rozwojowych, kontrolnych i edukacyjno-usługowych z zakresu oceny produktów leczniczych i wyrobów medycznych, bezpieczeństwa ich stosowania i skuteczności leczniczej, dostosowania do potrzeb ochrony zdrowia ludności i zwierząt oraz rozwoju nauki. Naukowcy związani z Instytutem prowadzą badania związane z wprowadzaniem do lecznictwa nowych produktów leczniczych, ale także nad nowymi narkotykami syntetycznymi. NIL to również działania na rzecz zwalczania zakażeń wywoływanych przez niebezpieczne drobnoustroje poprzez zastosowanie wyników prowadzonych badań w celu identyfikacji, zwalczania i profilaktyki wybranych zagrożeń biologicznych.

Rada naukowa NIL wyznacza kierunki rozwoju polityki lekowej, bezpieczeństwa lekowego w kraju oraz rozwoju nauk farmaceutycznych. Prof. Krzysztof Marycz, lider zespołu Reg-Med-Lab, będzie pracował nad rozwojem technologii leków biologicznych, w czym z sukcesami specjalizuje się od wielu lat.

opr. kbk

Powrót
18.11.2020
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg