eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Trziszka członkiem rady przy PARP

Prof. Tadeusz Trziszka został członkiem Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora żywności wysokiej jakości działającej przy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu.
Nowy skład Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora żywności wysokiej jakości powołano w lutym 2020 roku. Tworzą ją przedstawiciele środowisk naukowych, przedsiębiorców, producentów, rządu i instytucji państwowych.

Rada to forum wymiany informacji o potrzebach i wymaganiach dotyczących zarówno kwalifikacji, jak i kompetencji pracowników wszystkich szczebli w sektorze produkcji żywności, stąd też udział w tym gremium zarówno przedstawicieli uczelni przygotowujących kadrę do pracy w tej gałęzi gospodarki, jak i producentów. Działania członków rady mają na celu zwiększenie udziału w rynku żywności wysokiej jakości – tutaj kluczowa jest ścisła współpraca producentów żywności i naukowców, której celem jest wypracowanie i wdrożenie nowych, innowacyjnych systemów kształcenia pracowników na każdym etapie nauczana, a więc zarówno szkolnictwa zawodowego, średniego, jak i w uczelniach wyższych.

Wszystkim stronom zaangażowanym w budowanie tak istotnej gałęzi gospodarki, jaką jest produkcja żywności, zależy na dostosowaniu programów kształcenia do potrzeb zmieniających się technologii i wymagań produkcyjnych – dobrze przygotowani pracownicy są podstawą sukcesu przedsiębiorstwa. Rada jednak nie tylko dba o odpowiedni poziom kształcenia zawodowego, ale też prowadzi stały monitoring zmian legislacyjnych na poziomie krajowym i Unii Europejskiej, ma możliwości proponowania wypracowanych we własnym gremium rozwiązań wpływających na poprawę kompetencji, czy opracowuje Sektorowe Ramy Kwalifikacji. Wypracowywane propozycje zmian legislacyjnych w obszarze edukacji i jej dostosowania do potrzeb rynku pracy mają m.in. poprawić sytuację pracowników powyżej 50. roku życia, o niskich kwalifikacjach, z niepełnosprawnościami i młodzieży rozpoczynającej pracę. Podstawą takich działań jest przekazywanie informacji na temat zapotrzebowania na kompetencje do instytucji edukacyjnych, instytucji rynku pracy, w tym agencji zatrudnienia oraz powiatowych urzędów pracy, co w efekcie powinno wpłynąć na wzrost skuteczności działań z zakresu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

trziszka.jpg
Rektor Tadeusz Trziszka
fot. Tomasz Lewandowski
– Członkostwo w Radzie to przede wszystkim docenienie naszej uczelni i Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. Należy podkreślić, że pozostałe wydziały kształcąc absolwentów w zakresie produkcji surowców z uwzględnieniem bezpieczeństwa oraz technik niezbędnych w nowoczesnym rozwoju produkcji roślinnej i zwierzęcej odgrywają ważną rolę w całym łańcuchu produkcyjnym. Współpraca w dyscyplinach jest kluczem do osiągnięcia sukcesu na rzecz produkcji wysokiej jakości żywności. Nasi absolwenci to wysoko wykwalifikowana kadra, która z powodzeniem odnajduje się w tej wymagającej gałęzi gospodarki i to zarówno w dużych, globalnych firmach, polskich liderach, jak i małych przedsiębiorstwach, których siłą są oryginalne produkty. Nie tylko dbają o to, by produkowana żywność była wysokiej jakości, ale też wiedzą, że przyszłością jest żywność funkcjonalna, a więc taka, która pełni wiele funkcji prozdrowotnych – mówi rektor Tadeusz Trziszka i podkreśla, że udział przedstawicieli środowisk naukowych w pracach Rady dotyczy nie tylko odpowiedniego kształcenia studentów, ale też przygotowania absolwentów szkół średnich do podjęcia wyzwania jakim są studia akademickie.  

Przemysł spożywczy należy do najważniejszych i szybko rozwijających się dziedzin polskiej gospodarki. To 34200 podmiotów, z czego 27619 to przedsiębiorstwa mikro, 5241 małe, 1115 średnie i 199 duże, które realizują przeszło 60 procent przychodów ze sprzedaży całego sektora spożywczego. O randze tej gałęzi gospodarki świadczy wysoki udział w tworzeniu PKB. Wartość dodana produkcji żywności w 2017 wynosiła 44,5 mld zł i stanowiła 13,2 procent PKB – dla porównania sektor budownictwa ma około 7 procent udział w PKB. W 2017 r. w zakładach przetwórstwa żywności pracowało 381 tys. osób (3 procent pracujących ogółem), a po uwzględnieniu osób pracujących przy produkcji surowców rolnych oraz dystrybucji, liczbę pracowników bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w sektor produkcji i przetwórstwa żywności można szacować na ok. 2 mln osób.

opr. kbk
Powrót
15.04.2020
Głos Uczelni
sukcesy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg