eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prof. Szewrański przewodniczącym nowej dyscypliny na UPWr

Prof. Szymon Szewrański, dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odebrał powołanie na przewodniczącego dyscypliny ewaluowanej Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Powołany na przewodniczącego nowej dyscypliny naukowej prof. Szymon Szewrański mówi: – Reforma ministra Gowina sformułowała nowe dyscypliny. I dwa lata temu okazało się, że bardzo dobry zespół Instytutu Gospodarki Przestrzennej, jak też koleżanki i koledzy z Instytutu Nauk Ekonomicznych muszą znaleźć swoje miejsce w tym podziale. To aktywni naukowcy, którzy dużo publikują w dobrze punktowanych czasopismach, zdobywają granty, współpracują z szeroko rozumianym otoczeniem zewnętrznym. Wszystkim nam zależało więc na wykorzystaniu tego potencjału i dla nich samych, i dla uczelni.

Prof. Szewrański był członkiem Rady Dyscypliny Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, której przewodniczy prof. Krzysztof Pulikowski. Pracował nad jej strategią i to doświadczenie zamierza wykorzystać w pracy nad strategią, jaka zostanie opracowana dla dyscypliny Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Rektor profesor Jarosław Bosy wręcza profesorowi Szymonowi Szewrańskiemu powołanie na przewodniczącego dyscypliny ewaluowanej Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.
 Prof. Szymon Szewrański: – Prace nad nową dyscypliną zaczęliśmy w porozumieniu z prorektorem Bosym, dzis rektorem
fot. Tomasz Lewandowski

– Na razie jest przewodniczący. Członkami rady, z mocy przepisów, stają się pracownicy samodzielni. Jednocześnie odbędą się wybory dla trzech doktorów. Rozmawiamy dużo z osobami, które odnajdują się w przyjętej przez nas formule, wiemy, jakie kierunki badań nas interesują, co chcemy robić. Pod koniec ubiegłego roku dołączyły do nas osoby z kolejnych trzech jednostek – tłumaczy prof. Szymon Szewrański i podkreśla, że naukowcy, którzy będą realizować swoje badania w ramach nowo powołanej dyscypliny to między innymi geografowie, ekonomiści, architekci, urbaniści, jak również rolnicy i inżynierowie środowiska. Łącznie to blisko 40 osób, wiele z nich zajmuje się tematami z pogranicza dyscyplin.

– Osobiście interesuję się gospodarką przestrzenną, rozwojem społecznym oraz kształtowaniem i ochroną środowiska, a obszar, który interesuje nas jako zespół i który w dużej mierze obejmuje nasza dyscyplina, to szeroko rozumiany zrównoważony rozwój – podkreśla prof. Szewrański i dodaje, że przed zespołem naukowców, który prowadzi badania w obszarze Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna jest uzyskanie wysokiej oceny w nadchodzącej ewaluacji.

– Kluczowe jest dla nas rozwijanie własnego potencjału, jak również poszukiwanie nowych osób i nowych podmiotów, z którymi chcemy współpracować. Bardzo ważne jest dla nas zbudowanie odpowiednich relacji z  otoczeniem zewnętrznym – mówi dyrektor Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Prof. Szymon Szewrański podkreśla, że dwa lata temu wraz z wejściem w życie reformy Gowina naukowcy związani z Instytutem Gospodarki Przestrzennej oraz Instytutem Nauk Ekonomicznych – w porozumieniu z ówczesnym prorektorem ds. nauki prof. Jarosławem Bosym – przyjęli strategię dojścia do własnej dyscypliny.

Naukowcy specjalizujący się w nowej dyscyplinie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu zajmują się zrównoważonym rozwojem, między innymi urbanistyką.
fot. Shutterstock

– Wiedzieliśmy, czego chcemy, jak do tego dojść, co powinniśmy zrobić, słowem pracowaliśmy na to, by ta dyscyplina została powołana. Stąd zwiększenie aktywności publikacyjnej, pozyskane granty, habilitacje i awanse poszczególnych pracowników, podniesienie katedry do rangi instytutu, powołanie Wiodącego Zespołu Badawczego. Potencjał naukowy pracowników, ich ciężka praca i determinacja, jak również życzliwe wsparcie władz uczelni doprowadziły nas do tego miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj mówi przewodniczący dyscypliny ewaluowanej Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

kbk

Powrót
09.02.2021
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png