eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Prawie 100 tysięcy z konkursu Miniatura 4

Pieniądze na realizację swoich badań z programu Miniatura 4 zdobyli dr Paweł Wiercik z Instytutu Inżynierii Środowiska i prof. Tomasz Suchocki z Pracowni Biostatystyki Katedry Genetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dr Paweł Wiercik z Instytutu Inżynierii Środowiska Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji dostanie blisko 41 tysięcy złotych na badania wpływu substancji humusowych zawartych w wodzie i ściekach na zatruwanie anionitów. Prof. Tomasz Suchocki za 44 tysiące złotych będzie testował jakości polimorfizmów uzyskanych z sekwencjonowania nowej generacji przy pomocy sieci neuronowych.

Dr Wiercik prace badawcze będzie prowadzić na stacji badawczej Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ) Janówek. – Substancje humusowe znajdujące się w glebie w czasie spływów powierzchniowych trafiają do rzek, powodując wzrost ilości zawiesin i barwy. Występują one także w wodach podziemnych oraz w ściekach, utrudniając ich oczyszczanie m. in. w procesie wymiany jonowej. Ja na instalacji na Janówku będę sprawdzał pod wpływem jakiej ilości tych substancji humusowych żywice wykorzystywane do oczyszczania wody czy też ścieków – tracą swoje właściwości – mówi dr Paweł Wiercik.

miniatura-4_1.jpg
Dr Paweł Wiercik badania będzie prowadził na Janówku, w stacji badawczej Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków
fot. Tomasz Lewandowski

Żywice jonowymienne wykorzystywane do procesu wymiany jonowej to nanoporowate materiały syntetyczne, przypominające swoim wyglądem ziarenka piasku. Woda czy ścieki wpływają do środka ziaren, a podczas procesu przepływania dochodzi do wymiany jonów.

– Ale to z pozoru jest takie proste. Substancje humusowe to bardzo długie łańcuchy węglowodorowe, które mają w swojej strukturze jony ujemne. Te jony wnikają do wnętrza ziaren żywicy anionowymiennej (usuwającej jony ujemne), ale już cała reszta długiego łańcucha powleka ich powierzchnię, tak że po jakimś czasie stają się one bezużyteczne. I mnie w tych badaniach interesuje przy jakiej ilości tych substancji dalsza eksploatacja będzie już nieekonomiczna – tłumaczy dr Paweł Wiercik.

Prof. Tomasz Suchocki, genetyk i statystyk z Katedry Genetyki na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt za przyznane  44 tysiące złotych będzie prowadzić badania nad walidacją nukleotydów pojedynczego polimorfizmu (SNP) wykrywanych przy użyciu technologii sekwencjonowania nowej generacji (NGS). Dodatkowym zadaniem jest opracowanie prostego w użyciu algorytmu, bazującego na metodyce sztucznej inteligencji, klasyfikującego polimorfizmy SNP pochodzących z NGS na poprawnie lub błędnie wykryte.

miniatura-4_2.jpeg
Prof. Tomasz Suchocki będzi tworzył metodologię wykorzystującą sztuczną inteligencję
fot. archiwum prywatne

– Stworzenie metodologii do walidacji markerów pojedynczego polimorfizmu dla danych sekwencjonowania nowej generacji jest niezmiernie ważne. Metodyka ta byłaby w przyszłości powszechnie używana przez wielu badaczy zajmujących się analizami asocjacyjnymi typu GWAS. Mogliby oni w łatwy sposób sprawdzić poprawność polimorfizmu, który wykazał w ich badaniach silny z wiązek z jakąś chorobą bądź cechą ilościową. Dodatkowo nie natrafiliśmy na publikację naukową, w której do walidacji markerów pojedynczego polimorfizmu użyte byłoby modelowanie statystyczne oparte o sztuczną inteligencję – tłumaczy prof. Tomasz Suchocki.

W konkursie Miniatura 4 Narodowego Centrum Nauki cała pula pieniędzy do rozdysponowania pomiędzy zwycięskie projekty wynosiła 15 milionów złotych. Wysokość finansowania na realizację działania naukowego trwającego 12 miesięcy wynosiła od 5 do 50 tysięcy.

kbk

Powrót
03.11.2020
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg