eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Posiedzenie Konwentu UPWr

Zanim strategię Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na lata 2017-2020 zaakceptuje senat uczelni, musi to zrobić konwent. Posiedzenie było również okazją do omówienia obszarów współpracy.

Strategia na lata 2017-2020

– Rozwój Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest ukierunkowany na Uniwersytet 3G – SMART. Chcemy tworzyć uniwersytet włączony w system gospodarczy regionu, zajmujący pozycję lidera innowacji i transferu wiedzy w zakresie agrobiznesu, środowiska, gospodarki żywnościowej i profilaktyki zdrowotnej. Zatem aktywność uczelni będzie ukierunkowana na współpracę z gospodarką, z nastawieniem na wysoki poziom naukowy i nauczania, atrakcyjny dla studentów i doktorantów, poszukujący talentów, z pasją rozwijający kreatywność i wiedzę – mówił rektor Tadeusz Trziszka prezentując założenia strategii na lata 2017-2020 członkom konwentu.

Strategicznym działaniem w najbliższych latach będzie realizacja programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”, utworzonego na bazie porozumienia uczelni i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. UPWr jest tu inicjatorem, liderem, a także partnerem przedsięwzięć gospodarczych w regionie w zakresie szeroko pojętego BIO-biznesu, dotyczącego m.in. wyspecjalizowanej produkcji żywności prozdrowotnej.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu konwent muzeum strategia

fot. Tomasz Lewandowski

Rozwój uczelni – w drodze do realizacji koncepcji Zielonej Doliny – będzie się skupiał na trzech obszarach: nauce, edukacji i współpracy z gospodarką.

W obszarze nauki do najważniejszych zadań będzie należało m.in.: zwiększenie reprezentacji pracowników naukowych w międzynarodowych i krajowych gremiach kolegialnych i ewaluacyjnych, przyspieszenie internacjonalizacji, zaktywizowanie programów interdyscyplinarnych studiów doktoranckich w sieciach krajowych i międzynarodowych, wypracowanie nowego modelu współpracy uczelni z biznesem, transferowanie wiedzy i innowacji.

W obszarze edukacji głównym celem jest doskonalenie systemu nauczania, tak aby uniwersytet stał się wiodącą jednostką w przestrzeni edukacyjnej Europy, działającą na rzecz rozwoju kompetencji, kreatywności i przedsiębiorczości. Wyznaczone zadania, które mają UPWr do tego celu przybliżyć to m.in.: promowanie udziału studentów w życiu naukowym uczelni, poszerzanie oferty o kolejne kierunki studiów w języku angielskim oraz studiów z podwójnym dyplomowaniem, zwiększenie udziału prac projektowych w programach studiów i wzrost udziału kształcenia na odległość.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu konwent muzeum strategia

fot. Tomasz Lewandowski

Kluczowym obszarem działalności i warunkiem sukcesu uczelni jest szeroko pojęta współpraca z biznesem i administracją samorządową przy wsparciu administracji rządowej. W tym celu planowane jest m.in.: stworzenie, stałe upowszechnianie i doskonalenie atrakcyjnej dla interesariuszy oferty biznesowej uczelni, rozwijanie ekosystemu sprzyjającego prowadzeniu użytecznych społecznie badań we współpracy z podmiotami gospodarczymi, podjęcie działań zmierzających do powszechnej realizacji prac magisterskich i doktorskich w oparciu o zdiagnozowane potrzeby gospodarki, wspieranie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości oraz tworzenie spółek spinowych i start-up-owych, działających na rzecz transferu wiedzy do gospodarki, rozwijanie szerokiej współpracy z absolwentami uczelni.

Do budowania pozycji uczelni niezbędny jest również rozwój infrastruktury. Przy współudziale finansowania zewnętrznego planuje się powstanie Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności (łączna wartość inwestycji to 92 mln zł, w tym 22 mln zł UPWr). Ze środków własnych uczelnia planuje natomiast rozbudowę Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii na Swojczycach, budowę Centrum Zasobów Uniwersytetu Przyrodniczego, obejmującego bibliotekę i wydawnictwo oraz dostosowanie do współczesnych standardów ośrodka wypoczynkowego w Dąbkach.

Tak przedstawioną strategię działań i rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego, po dyskusji, radach i wskazówkach, zaakceptowali członkowie konwentu.

Współpraca z Konwentem UPWr

Prorektorzy przedstawili propozycje współpracy pomiędzy UPWr a członkami konwentu i reprezentowanymi przez nich instytucjami i firmami.

– Działania dedykowane społeczeństwu to najważniejszy element paradygmatu Uniwersytetu 3G. W naszym przypadku to przekształcanie wyników badań na produkty i usługi dla społeczeństwa – mówiła prof. Anna Chełmońska-Soyta, wyjaśniając drogę do komercjalizacji wyników badań na uczelni. Jak zaznaczyła prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką, przy wsparciu konwentu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu chce stać się rozpoznawalnym partnerem biznesowym na arenie krajowej i międzynarodowej.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu konwent muzeum strategia

fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Jarosław Bosy skupił się na podległych mu obszarach, tj. nauce i współpracy z zagranicą: – Siłę i duże pieniądze mają dzisiaj wiodące zespoły badawcze o charakterze międzynarodowym i interdyscyplinarnym. Wejście do takich zespołów daje największe perspektywy rozwoju i wyjścia na zewnątrz, w strefę międzynarodową. Żeby to jednak było możliwe trzeba udoskonalić proces kształcenia i kariery naukowej – już kariera doktoranta musi być interdyscyplinarna. I my, jako wrocławskie środowisko akademickie, takie działania już podjęliśmy. Chcemy rozwijać doktorat przemysłowy – to firma z udziałem uczelni będzie kreowała tego doktoranta, nie odwrotnie – wyjaśniał prorektor i nakreślał obszar współpracy z konwentem: – Mobilność młodych naukowców pomiędzy uniwersytetem a jednostkami zewnętrznymi, zarówno innymi uczelniami, jak i przedsiębiorstwami, będzie dawała im możliwość poszerzenia kompetencji, nie tylko czysto naukowych. I to właśnie w tym zakresie państwa wsparcie będzie dla nas bardzo ważne. 

Prof. Józef Sowiński, prorektor ds. studenckich i edukacji, krótko podsumował cele na najbliższe lata i zaangażowanie przedsiębiorców w rozwój uczelni: – Zainicjowanie procesu kształcenia innego niż dotychczas, w którym oprócz wykładów i ćwiczeń stawia się na pracę projektową, interdyscyplinarną, kreatywną.

uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu konwent muzeum strategia
Po części formalnej posiedzenia konwentu jego członkowie mieli okazję
odwiedzić nowo otwarte Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
/fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Adam Szewczuk, prorektor ds. rozwoju uczelni, nawiązał natomiast do planów budowy Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności: – To ogromne przedsięwzięcie będzie skupiało 37 laboratoriów i pracowni Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego celem jest przede wszystkim poprawa infrastruktury – naukowcy zyskają nowe laboratoria i sprzęt, aby działać na rzecz większego urynkowienia działalności badawczo-rozwojowej. I tutaj ogromnie ważna będzie rola konwentu i naszej współpracy z otoczeniem gospodarczym – aby zrealizować i utrzymać tę inwestycję, musimy zwiększyć współpracę zewnętrzną, zdobywać zlecenia i pozyskiwać fundusze na badania i wdrażanie efektów tych badań.

mj

Powrót
03.02.2017
Głos Uczelni
biznes
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg