eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Poradnia Rozwoju Osobistego – dla studentów i doktorantów

Zespół psychologów, pedagogów i psychoterapeutów wesprze w trudnych sytuacjach życiowych, pomoże w radzeniu sobie ze stresem i wskaże drogę rozwoju.

Poradnia Rozwoju Osobistego działa na UPWr od kilku lat. Niedawno przeszła spore zmiany, żeby sprawniej wspierać studentów i doktorantów. Bo potrzeby są spore.

– Jesteśmy otwarci dla każdego, kto potrzebuje wsparcia w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami, zmaga się z problemami natury psychologicznej, nie radzi sobie ze stresem, znalazł się w trudnej sytuacji życiowej czy musi podjąć ważną decyzję. Oferujemy wsparcie również dla tych, którzy poszukują swojej ścieżki rozwoju, chcieliby popracować nad kompetencjami osobistymi, ale nie do końca wiedzą jak – wyjaśnia Agata Igielska, kierownik poradni. – Studenci zgłaszają się do nas zarówno z problemami związanymi z funkcjonowaniem na uczelni, jak i ze sprawami prywatnymi. Pojawiają się konflikty rodzinne, trudności w funkcjonowaniu w grupach rówieśniczych, nadmierny stres, problemy w związkach dotyczące zazdrości czy rozpadu relacji. Jeżeli chodzi o stres, muszę przyznać, że są wydziały zdecydowanie bardziej stresogenne niż inne, wydziały, których studenci zdecydowanie gorzej radzą sobie z presją i ilością nauki.

poradnia_rozwoju-1

fot. Shutterstock

Na spotkanie w poradni można się umówić mailowo lub przyjść w czasie otwartego dyżuru psychologa. Spotkanie polega przede wszystkim na rozmowie – o problemach, trudnościach, potrzebach. Czasami do uporania się ze sprawą i znalezienia właściwego sposobu wsparcia potrzeba kilku, czasami kilkunastu spotkań. Często specjaliści polecają również zajęcia i inicjatywy odbywające się poza uczelnią. Poradnia nie prowadzi jednak leczenia psychiatrycznego i psychoterapii. – Kiedy mamy do czynienia z poważnymi problemami czy chorobami, na przykład depresją, kierujemy studentów do wrocławskich Poradni Zdrowia Psychicznego, podpowiadamy, gdzie i jak najszybciej otrzymać pomoc w ramach NFZ. Od początku roku na długoterminową, zewnętrzną psychoterapię skierowałam już znaczącą ilość studentów. Widzę, że zapotrzebowanie na taką pomoc i leczenie jest naprawdę duże. Niepokojąca jest też to, że wiele osób zmaga się z poczuciem pustki i osamotnienia, czasami po prostu nie mają z kim porozmawiać – mówi Agata Igielska i dodaje, że warto – po pierwsze – zwracać uwagę na ludzi wokół nas i wyciągać pomocną dłoń, a po drugie – zasugerować skorzystanie z pomocy poradni znajomym, których zaczynają przerastać ich problemy. Poradnia pomaga również studentom zagranicznym, którzy miewają duże trudności z adaptacją do nowej rzeczywistości.

Społeczny odbiór sięgania po fachową pomoc w przypadku pojawienia się problemów psychicznych czy kryzysu powoli się zmienia – pójście do specjalisty nie jest już tabu, staje się czymś normalnym – jak pójście do lekarza z bolącym gardłem. Bardziej skomplikowany jest odbiór chorób i zaburzeń psychicznych. – Depresja jest zjawiskiem, z którym się oswoiliśmy. Ale jeśli ktoś powie w towarzystwie, że choruje na przykład na schizofrenię, to budzi zupełnie inne reakcje. Ludzie boją się tego, czego nie znają, a przekazy medialne często wiążą chorobę psychiczną z przemocą, agresją. To jest oczywiście niezwykle krzywdzące dla chorych, którzy są stygmatyzowani, przeżywają lęk, ból i cierpienie, niejednokrotnie funkcjonują w izolacji społecznej. Dlatego warto mówić o zaburzeniach zdrowia psychicznego, szczególnie w takim środowisku jak uczelnia wyższa, uświadamiać, edukować – zachęca kierownik poradni.

poradnia_rozwoju-2

fot. Shutterstock

Do Poradni Rozwoju Osobistego można się zgłosić również w kwestiach związanych z samorozwojem czy chęcią sprecyzowania swojej dalszej drogi życiowej. Specjaliści służą pomocą w określeniu mocnych stron, doskonaleniu kompetencji osobistych i społecznych, wzmacnianiu pewności siebie, nowych metodach i technikach uczenia się. Tu szczególnie skorzystać mogą młodzi naukowcy, szukający wsparcia w wyborze odpowiedniej drogi rozwoju kariery. Z sesji coachingowych, warsztatów rozwojowych lub pomocy w określeniu własnej ścieżki kariery pomaga również uczelniane Biuro Karier. Zapewnienie studentom i doktorantom tego typu wsparcia i doradztwa zawodowego wpisuje się w realizowaną „Strategię logo HR na UPWr”.

Kontakt: poradnia-rozwoju@upwr.edu.pl

Otwarty dyżur psychologa:

czwartek, godz. 9-11

Centrum Dydaktyczno-Naukowe

pl. Grunwaldzki 24A, pokój 408

Więcej informacji: www.upwr.edu.pl/poradnia

logotypy_wiedz_edukacja_rozwoj

POWER na UPWR – kompleksowy program rozwoju uczelni
Umowa nr POWR.03.05.00-00-Z082/17-00

mj

Powrót
17.04.2019
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png