eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Płatne staże dla studentów – przedłużony nabór!

194 studentów Uniwersytetu Przyrodniczego odbyło 3-miesięczne płatne staże w ponad 100 firmach. Dla studentów zootechniki i Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego nabór do drugiej edycji staży przedłużony do 5 maja!

UWAGA, nabór przedłużony!

Termin przyjmowania wniosków o przyznanie stażu dla studentów Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego oraz studentów kierunku zootechnika na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt został przedłużony do 5 maja 2017 r. do godz. 14:00.

Wypełniony komputerowo, wydrukowany i własnoręcznie podpisany wniosek wraz z rozwiązaniem case study należy dostarczyć osobiście lub pocztą do Działu Rozwoju i Projektów Inwestycyjnych. Wyboru miejsca stażu można dokonać po ogłoszeniu list rankingowych!

Więcej informacji pod numerem telefonu: 71 320 1028.

Studenci trzech Wydziałów – Biologii i Hodowli Zwierząt, Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji oraz Przyrodniczo-Technologicznego – mieli w 2016 r. szanse odbyć trzymiesięczne staże, za które zapłaciła im uczelnia. Trwa nabór do drugiej edycji staży – wnioski można składać do 20 kwietnia 2017 r. Sprawdzamy, dlaczego warto to zrobić.

Umiejętności praktyczne

Każdy staż trwa 3 miesiące, w każdym miesiącu student musi wypracować 120 godzin (dlatego zazwyczaj staże odbywają się w wakacje). To wystarczająco dużo czasu na poznanie firmy, wdrożenie się w system jej pracy i nabycie nowych, praktycznych umiejętności – zarówno tych związanych z zawodem, jak i interpersonalnych, komunikacyjnych.

– W końcu to, czego nauczyłem się na studiach, mogłem przełożyć na praktykę. W końcu okazało się, że ta nauka miała sens, bo plan studiów pokrywał się z wymaganą u pracodawcy wiedzą. Taki staż to też trochę szkoła samodzielności, dla niektórych pierwszy w życiu kontakt z pracodawcą – przyznaje Michał Dudek, student ochrony środowiska na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym, który staż odbył w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska.

Po zakończeniu stażu każdy dostaje zaświadczenie wraz z opisem wykonywanych podczas stażu zadań, certyfikat i rekomendację, która z pewnością przyda się przy poszukiwaniu pracy.

staze
fot. Shutterstock

Trening kreatywności

Część studentów może wybrać tak zwany staż kreatywny, podczas którego diagnozuje problem w danym przedsiębiorstwie i głowi się nad jego rozwiązaniem. Zgłębianie problemu pozwoli zajrzeć firmie „pod podszewkę”, świeże spojrzenie i nieszablonowe myślenie – zaimponować pracodawcy, a naprawdę dobre rozwiązanie – zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie po stażu.

Staże kreatywne polecają się szczególnie tym, którzy z natury rzeczy wolą więcej, bardziej i inaczej niż wszyscy.

Wymarzone miejsce pracy

W 2016 r. 194 studentów odbyło staże w ponad 100 firmach. Miejsce stażu jest wybierane zgodnie z kierunkiem studiów stażysty, oczywiście, ale także z uwzględnieniem jego potrzeb, zainteresowań i możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była to firma, w której chciałby pracować po skończeniu studiów – takie sprawdzenie, czy to aby na pewno to jedno, jedyne wymarzone miejsce.

Chociaż może być też odwrotnie – że niby zwykła wcześniej firma stanie się marzeniem. Tak czy inaczej – dobrze wiedzieć i sprawdzić, czego się chce.

Kontakt z pracodawcą

To, co bezcenne, a czego nie da się zdobyć w uczelnianej ławce, to kontakt z pracodawcą. Student poznaje firmę, jej styl pracy, pracowników, zadania, ale i pracodawca zdobywa wiedzę o potencjalnym pracowniku – o jego kompetencjach, podejściu do pracy, nawet charakterze. A kiedy szuka pracownika, w pierwszej kolejności kontaktuje się ze sprawdzonymi ludźmi.

– Wszyscy studenci, z którymi współpracowaliśmy, wykazali się ogromnym zaangażowaniem i są bardzo pozytywnie oceniani przez pracowników. Pełnili obowiązki opiekunów zwierząt, mieli możliwość przygotowywania pożywienia dla zwierząt, kontaktu ze zwierzętami, zobaczenia jak przygotowujemy wystrój wybiegów, terrariów. Mogli także sami wybrać sekcję, w której odbywali staż – czy to sekcję zwierząt drapieżnych, kopytnych, czy małpiarnię – a później zamiany, jeśli chcieli poznać specyfikę pracy w różnych działach – opowiada Elżbieta Dreczko, dyrektor ds. finansowych wrocławskiego zoo. – Mam nadzieję, że chociaż część z tych studentów będzie mogła za jakiś czas podjąć u nas pracę, mamy z nimi kontakt i jak tylko będziemy poszukiwali nowego pracownika, w pierwszej kolejności będziemy zwracać się właśnie do nich. Bo wiemy jak pracują, jak się zachowują, jakie mają kwalifikacje i podejście do zwierząt.

Nieoficjalne szepty głoszą, że ok. 30% studentów zostanie w firmach, w których odbywali staże.

staze_zoo
Studenci zootechniki odbyli płatne staże m.in. we wrocławskim zoo
/fot. archiwum

Wynagrodzenie

Staże są efektem wygranych przez UPWr dwóch bliźniaczych konkursów finansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: „Program wysokiej jakości staży dla studentów Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” oraz „Program wysokiej jakości staży dla studentów Wydziałów Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji oraz Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”.

Dzięki finansowaniu ze środków Unii Europejskiej, uczelnia może studentom za tę pracę zapłacić. W 2016 r. każdy otrzymywał wynagrodzenie wysokości 1566 zł netto miesięcznie (plus zwrot ewentualnych kosztów dojazdu lub pobytu poza stałym miejscem zamieszkania). Opiekunowie studentów w miejscu pracy również otrzymywali refundację wynagrodzenia – za czas poświęcony studentowi, pomoc i przekazywaną wiedzę (ok. 250 zł).

Wartości dodane

– Odbywałem staż w zoo, w sekcji terrarystycznej. Co dla mnie najważniejsze – ponieważ amatorsko zajmuję się gadami i płazami – to możliwość nawiązania kontaktu ze specjalistami, ludźmi, którzy robią to na co dzień, zawodowo. Dzięki nim mogłem zobaczyć, jak wygląda profesjonalna aranżacja terrariów czy karmienie dużych gadów, ale też przeprowadzić badania do swojej pracy magisterskiej. Dzięki temu we wrześniu pracę magisterską miałem już gotową – opowiada Jakub Pacoń, kończący studia na zootechnice na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.  

***

Rekrutacja do drugiej edycji staży trwa do 20 kwietnia. Aby wziąć w niej udział trzeba dostarczyć do Działu Rozwoju i Projektów Inwestycyjnych wypełniony komputerowo, wydrukowany i podpisany wniosek.

Wnioski i więcej informacji na stronach:

Wydział Przyrodniczo-Technologiczny

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

Wydział Inżynierii Kształtowanie Środowiska i Geodezji

 

logomj

Powrót
27.02.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg