eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pierwsi absolwenci odnawialnych źródeł energii

Pierwsi nie tylko we Wrocławiu, ale i w całej Polsce – magistrzy kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami opuścili mury Uniwersytetu Przyrodniczego.

– Otwierając nowe studia kształcące młodych ludzi na kierunku zajmującym się odnawialnymi źródłami energii i gospodarką odpadami, dokonaliśmy właściwego powiązania profilu uczelni z aktualnymi trendami, wymaganiami i oczekiwaniami na rynku pracy. Fakt, że wyprzedziliśmy w tym zakresie nawet uczelnie techniczne w naszym kraju, świadczy tylko o słuszności wyboru. Uruchomienie tego kierunku na Uniwersytecie Przyrodniczym akcentuje jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami – ochronę środowiska, czyli tak naprawdę przyrody, z której każdego dnia czerpiemy określone dobra natury – tłumaczył kilka miesięcy temu, w wywiadzie dla „Głosu Uczelni”, dr Arkadiusz Dyjakon.

pierwsi w polsce absolwenci kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr dr arkadiusz dyjakon maciej tomaszewski
Maciej Tomaszewski, jeden z pierwszych absolwentów
odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami,
zaraz po obronie.
fot. archiwum prywatne

W lipcu swoje prace magisterskie obronili pierwsi absolwenci odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym. Jednym z nich był Maciej Tomaszewski, który przyznaje, że przy wyborze studiów, pięć lat temu, miał wątpliwości: – Myślałem też o gospodarce wodnej, ale to tata przekonał mnie do odnawialnych źródeł energii. Pamiętam jak mówił, że to będzie kierunek z przyszłością. No i zawsze fajnie być pierwszym, a żadna inna uczelnia nie realizowała wtedy takiego programu – opowiada świeżo upieczony absolwent, który swoją pracę inżynierską, napisaną pod kierunkiem prof. Józefa Szlachty, poświęcił instalacjom technologicznym w procesie pozyskiwania biogazu, natomiast później skupił się na gospodarce odpadami.

– Kiedy zaczynałem studia i przez całe studia inżynierskie myślałem, że będę szedł w stronę odnawialnych źródeł energii, jednak okazało się, że to, co mnie bardziej interesuje to drugi człon nazwy tego kierunku, czyli gospodarka odpadami. I taką specjalizację wybrałem na studiach drugiego stopnia, tego dotyczyła też moja praca magisterska. Napisałem ją u prof. Andrzeja Białowca – jak do tego doszło? – przedstawiciele firm i przedsiębiorstw, z którymi przez całe studia mieliśmy styczność, zawsze pytali czy mamy z nim zajęcia, bo to jeden z najlepszych specjalistów, nie tylko w Polsce. Więc pomyślałem, że chciałbym z nim pracować – pracując z najlepszymi, zawsze można uszczknąć coś dla siebie.

pierwsi w polsce absolwenci kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr dr arkadiusz dyjakon maciej tomaszewski
Energia uzyskiwana z siły wiatru jest coraz bardziej popularna w Polsce.
fot. shutterstock

Obroniona niedawno praca dotyczyła zgazowania odpadów ściekowych w reaktorze dolnociągowym i jak podkreśla jej autor – poruszyła temat do tej pory mało rozpoznany. Zgazowanie jest termochemicznym procesem przeróbki odpadów – w wyniku reakcji chemicznych uzyskujemy gaz palny, który może być wykorzystany do produkcji energii elektrycznej. Według prognoz zgazowanie będzie w przyszłości fundamentem gospodarowanie odpadami – nie tylko zmniejsza masę odpadów, ale też daje potencjał energetyczny.

– Coraz więcej studentów obserwuje rynek pracy, patrzy, co jest tzw. trendy, co stwarza możliwości rozwoju w przyszłości i w którym kierunku zmierza gospodarka. Po prostu szukają potencjalnego miejsca dla siebie na rynku pracy. Kilka, kilkanaście lat temu na topie były informatyka, marketing czy zarządzanie. Dzisiaj jest już tylu specjalistów w tych dziedzinach, że rynek pracy jest dla ludzi z takim wykształceniem coraz trudniejszy. Natomiast przynależność do Unii Europejskiej, strategie rozwoju przyjęte zarówno dla Polski, jak i krajów Wspólnoty oraz zmieniające się środowisko naturalne wytyczają nowe obszary zatrudnienia. I tutaj bardzo dobrze wpisuje się ten kierunek. Należy dodać, że dyrektywy unijne dotyczące wzrostu udziału tzw. zielonej energii, poprawy efektywności energetycznej, rozwoju budownictwa pasywnego czy sposobu postępowania z różnego typu odpadami zwiększają tylko potencjał i zapotrzebowanie na inżynierów oraz specjalistów w tej dziedzinie. I tego właśnie oczekują studenci, zdobycia wiedzy, kompetencji i pewnego doświadczenia w obszarze gospodarki, w której znajdą pracę w zawodzie po ukończeniu studiów – mówił dr Dyjakon, a mgr Tomaszewski potwierdza – pięć lat temu szukał dziedziny gospodarki, która ma szanse rozwoju i dzisiaj wyboru kierunku studiów nie żałuje.

pierwsi w polsce absolwenci kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr dr arkadiusz dyjakon maciej tomaszewski
Otwierając nowe studia kształcące młodych ludzi na kierunku zajmującym się
odnawialnymi źródłami energii i gospodarką odpadami, dokonaliśmy właściwego
powiązania profilu uczelni z aktualnymi trendami. – mówi dr Arkadiusz Dyjakon
fot. Tomasz Lewandowski

– Jesteśmy przygotowani do pracy w zakładach przemysłowych związanych z gospodarką odpadami, jako projektanci systemów w źródłach odnawialnych, technolodzy w biogazowniach rolniczych, mamy odpowiednie kompetencje, żeby prowadzić własne działalności gospodarcze, możemy planować politykę energetyczną gmin, odpowiadać w nich za efektywność energetyczną, certyfikację i audyty energetyczne… Wiem, że to brzmi jak czystko dyplomatyczna wypowiedź, ale naprawdę mamy spory wachlarz usług do zaoferowania. A koledzy, którzy nie zdecydowali się na studia II stopnia i weszli na rynek pracy po inżynierze, mają pracę w zawodzie – opowiada jeden z pierwszych absolwentów, który chociaż dopiero kilka dni po obronie, jest już w trakcie procesów rekrutacyjnych. I chociaż nie chce jeszcze zdradzać za wielu szczegółów, ma nadzieję sprawdzić się jako technolog w biogazowniach rolniczych.

Jeśli chodzi natomiast o same studia: w planie zajęć można znaleźć takie zajęcia, jak chemia odpadów pochodzenia rolniczego, mikrobiologiczna transformacja materii organicznej, termodynamika, regionalna polityka energetyczna, utylizacja i recykling odpadów, inteligentne budynki niskoemisyjne, audyt energetyczny czy innowacyjne technologie w odnawialnych źródłach energii. Po 4. i 6. semestrze wszyscy studenci odbywają obowiązkowe miesięczne praktyki, pierwsze w zakładach związanych z odnawialnymi źródłami energii, drugie z gospodarką odpadami.

Maciek wspomina: – Na początku każdy inżynier musi nauczyć się matematyki, fizyki i chemii, co może być trochę zniechęcające, bo człowiek wyobraża sobie, że będzie robił niesamowite rzeczy od pierwszego dnia studiów. Na szczęście z każdym semestrem jest lepiej, bo i przedmioty coraz bardziej specjalistyczne, coraz bliżej tego, co nas interesuje. Z resztą egzamin z matematyki, z prof. Wiesławem Szulczewskim, mogę zaliczyć do najtrudniejszych na całych studiach. Pamiętam, że baliśmy się też egzaminu z automatyki z panią prodziekan Detą Łuczycką. Materiału było tyle, że nawet nie dałoby się zrobić ściągi. Zresztą, chyba nikt nie odważyłby się ściągać – opowiada absolwent i przyznaje, że przyszłym studentom odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami poleca działalność w kole naukowym „BioEnergia”, bo to nie tylko nowe doświadczenie, wyjazdy, znajomości, ale i szansa na rozwój. Czego dowodem jest sukces Pawła Stępnia – prestiżowy Diamentowy Grant dał mu 200 tys. zł na własne badania i możliwość jednoczesnego przygotowywania pracy magisterskiej i doktorskiej.

pierwsi w polsce absolwenci kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami uniwersytet przyrodniczy we wrocławiu upwr dr arkadiusz dyjakon maciej tomaszewski
Dużym problemem dynamicznie rozwijającego się przemysłu jest gospodarka odpadami.
fot. shutterstock

O działalności koła naukowego opowiadał też jego opiekun, dr Dyjakon: – Podstawowym celem jest podniesienie kwalifikacji, pogłębienie wiedzy, umiejętności interpersonalnych i rozwój swoich zainteresowań. W zależności od własnych możliwości i zainteresowań, studenci prowadzą różne badania i analizy, na podstawie których przygotowują prezentacje i artykuły na wybrane konferencje naukowe oraz inne wydarzenia związane z promowaniem odnawialnych źródeł energii czy gospodarką odpadami. Realizują także różne pomysły i projekty. Najnowszy projekt o nazwie „Green power from flower” dotyczy budowy w formie zbliżonej do kwiatka stacji ładowania urządzeń elektronicznych. W rozwiązaniu tym, kwiatkiem jest umieszczona centralnie turbina wiatrowa, a płatkami są panele fotowoltaiczne. Całość zamontowana na wygiętym słupie (łodydze), do którego zamontowany jest niewielki stolik wraz z gniazdami USB. Celem tego projektu jest pokazanie, że można łączyć wytwarzanie energii elektrycznej z ekologią oraz małą architekturą w mieście. Taka mini elektrownia może przecież stać w wielu punktach miasta – na placu, przystankach komunikacji miejskiej czy innych terenach z dostępem do promieni słonecznych i wiatru. Według mnie projekt ciekawy o charakterze praktycznym i mający potencjał rozwojowy.

***

Więcej o kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami na stronie rekrutacji.

Powrót
15.07.2016
Głos Uczelni
absolwenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg