eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Pięciolatka ambasadorów zieleni

Co zrobić, by w rozrastających się miastach nie zabrakło terenów zielonych? Od pięciu lat rozwiązań tego problemu, pod opieką dr Marty Weber-Siwirskiej, szukają studenci Sekcji Studenckiego Koła Naukowego Architektury Krajobrazu – Ambasadorzy zieleni.

Geneza powołania sekcji Ambasadorów zieleni sięga początku roku 2010 – studenci uczestniczyli wówczas w warsztatach projektowych „Roślinne (Zielone) Dachy” oraz w letniej szkole „Niekonwencjonalnych Upraw Miejskich” w Mściwojowie pod kierunkiem dr inż. Marty Weber-Siwirskiej.dr Marta Weber-Siwirska SKN Architektury Krajobrazu Ambasadorzy zieleni uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
Wspólna pasja skoncentrowana wokół zielonych dachów i alternatywnych form zieleni w przestrzeni zurbanizowanej stała się motorem do utworzenia sekcji SKN Architektury Krajobrazu.

dr Marta Weber-Siwirska SKN Architektury Krajobrazu Ambasadorzy zieleni uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
II Letnia Szkoła na Krymie w 2013 roku – SKN zajmowało się założeniami
parkowo-ogrodowymi. Przyrodę Krymu studenci poznawali m.in.
w Niwickim Ogrodzie Botanicznym w Jałcie
fot. archiwum SKN

Od tamtej pory studenci rozwijali swoją grupę współpracując m.in. z Uniwersytetem Dzieci przy organizacji warsztatów „Czy w ogrodzie mieszka pszczółka Maja?” o roślinach i owadach, czy Akademią Alternatywnej Architektury Krajobrazu, z którą zbudowali kilka ogrodów tymczasowych w centrum Katowic. Do 2013 roku nastąpiło otwarcie na działania międzynarodowe w ramach „Garden of Nations Project” oraz współpracy z National University of Life and Environmental Science of Ukraine w Kijowie. Studenci odwiedzili wówczas ukraińskie ogrody, Jałtę oraz Krym. Członkowie sekcji odnosili pierwsze sukcesy zajmując II i III miejsce na Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych.

Dąb znaczy siła

Kolejny rok akademicki był przełomowy – symbolicznym zwieńczeniem było wybranie własnego loga, liści dębu wpisanych w plan koła, odnoszących się do wiedzy i siły grupy we współpracy na rzecz rozwoju nauki. Za symboliką poszły konkretne działania, m.in. otwarte wykłady SKN Architektura krajobrazy oraz warsztaty „Miasto zielone z natury”. Te ostatnie stały się punktem wyjścia do szerokiego propagowania współczesnych idei architektury krajobrazu takich jak: roślinne dachy i ściany, farmy miejskie, permakultura, czy zielone torowiska.

dr Marta Weber-Siwirska SKN Architektury Krajobrazu Ambasadorzy zieleni uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
W 2011 roku studenci uczestniczyli w Letniej szkole niekonwencjonalnych
upraw miejskich w Mściwojowie
fot. archiwum SKN

W 2014 roku Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego opublikowało pracę „Murale – przewodnik miejski. Wrocław” podsumowującą jedne z pierwszych dużych badań sekcji SKN, dotyczących przestrzeni stolicy Dolnego Śląska. Wszystkie te projekty skłoniły ambasadorów do koncentracji działań w regionie. Pierwszy test możliwości przyszedł już wkrótce.

Kwiatowy test

Ogromnym wyzwaniem zarówno od strony koncepcyjnej, jak i logistycznej było zorganizowanie Święta Kwiatów na ulicy Odrzańskiej we współpracy z Zrzeszeniem Handlu i Usług oraz Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Wysiłek studentów zwieńczył udział w konkursie na wizję ukwiecenia ulicy, w którym zdobyli główne nagrody.

dr Marta Weber-Siwirska SKN Architektury Krajobrazu Ambasadorzy zieleni uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
Grudzień 2015 roku – o zielonych ścianach w mieście opowiadał dr Daniel Skarżyński
fot. archiwum SKN

Próba przywrócenia dawnej świetności Świętu Kwiatów, którego historia we Wrocławiu sięga lat 60. ubiegłego wieku, jest bliska ideom poszanowania tradycji i edukacji ekologicznej propagowanym w sekcji SKN. Ścisła współpraca z przedsiębiorcami zaowocowała dwoma dniami niezwykłego wydarzenia, podczas którego wystawę przygotowaną przez Ambasadorów Zieleni odwiedziło ok. 300 osób. Ukwiecone witryny, wejścia i okna kamienic nadały ulicy Odrzańskiej nowy blask i cieszyły oczy mieszkańców. A uczestnicy konkursu zyskali bezcenne doświadczenie, nawiązali liczne kontakty i pogłębili swoje pasje.

Doświadczenie przede wszystkim

Wielkie znaczenie dla Ambasadorów Zieleni miało też uczestnictwo we Wrocławskim Forum Zieleni i Środowiska, które będzie miało wpływ na kształtowanie strategii Wrocław 2030. Była to unikalna szansa na spotkanie z wybitnymi specjalistami, aktywistami i mieszkańcami, które dało możliwość stworzenia wspólnej wizji przyszłości naszego miasta. Seminaria, wystawy, wykłady i warsztaty m.in. Smart City Wrocław, Projektowanie Permakulturowe z Benem Lazarem, Forum zielonej infrastruktury DAFA, Gardenii, czy Duże A w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury – udział w tych przedsięwzięciach to bezcenne doświadczenie, a nowe umiejętności studenci z SKN zdobywają też uczestnicząc w certyfikowanych szkoleniach np. dotyczących zielonych dachów, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone”.

dr Marta Weber-Siwirska SKN Architektury Krajobrazu Ambasadorzy zieleni uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
Ambasadorzy zieleni włączyli się też w reaktywację Święta Kwiatów we Wrocławiu
– na ulicy Odrzańskiej w czerwcu 2015 roku mieli nawet specjalne stoisko
fot. archiwum SKN

– Pragniemy w ten sposób nie tylko zwiększyć naszą wiedzę i kompetencje, ale również stworzyć małą społeczność przyszłych specjalistów w zakresie architektury krajobrazu. Wielka w tym zasługa opiekun sekcji – dr Marty Weber-Siwirskiej, która stale inicjuje nowe inicjatywy, motywuje nas do działania oraz dzieli się swoim doświadczeniem – podkreślają nasi Ambasadorzy Zieleni.

Czas na Nową Rudę

Na początku 2016 roku sekcja ambasadorów rozpoczęła współpracę z Fundacją Klub Innowatora, z którą przygotuje serię projektów dla przestrzeni gminy Nowa Ruda. Wśród planowanych inicjatyw są m.in. Podwodny Park Krajobrazowy w Świerkach, sieć Zielonych Szlaków, czy mikrointerwencje w postaci farm miejskich oraz zielonego street artu. Pierwsze efekty będzie można podziwiać podczas tegorocznego festiwalu Noworudzkie Bieguny Kultury. Wśród długofalowych planów grupy jest promocja Wrocławia na arenie międzynarodowej

– Chcemy dzielić się wiedzą, którą uzyskaliśmy w trakcie naszej pięcioletniej działalności. I dalej propagować współczesne idee architektury krajobrazu w ramach bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju – podkreślają Ambasadorzy zieleni, którzy właśnie rozpoczynają pracę nad organizacją programu edukacyjnego „Wrocław BioCity” w formie otwartych spotkań nie tylko dla środowiska akademickiego, ale i dla mieszkańców.

dr Marta Weber-Siwirska SKN Architektury Krajobrazu Ambasadorzy zieleni uniwersytetu przyrodniczego we wrocławiu upwr
Studencka Szalona Noc Naukowa – na niej też nie może zabraknąć ambasadorów zielni
fot. archiwum SKN

Dla członków sekcji będzie on przygotowaniem do osiągnięcia kolejnych celów takich jak przygotowanie projektu Ogrodu XXI wieku i udział w wystawie prac studenckich na Europejskim Biennale Architektury Krajobrazu w Barcelonie w 2018 roku.

Działania SKN warto stale obserwować na stronie internetowej: ambasadorzyzieleni.weebly.com.

Joanna Dobrzańska, Jacek Kuśnierski

Powrót
06.04.2016
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg