eu_green_logo_szare.png

Aktualności
Ogród społeczny zbudowany przez studentów UPWr przy domu pomocy społecznej we Wrocławiu

Od ogrodu dla seniorów po badania wirusów – projekty kół naukowych UPWr

Założenie ogrodu społecznego i badanie wpływu wirusów na komórki – to dwa projekty dofinansowane przez FAST, które udało się zrealizować kołom naukowym działającym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Projekty realizowane były w trudnym czasie pandemii, ale oba udało się zamknąć z sukcesem.

„Green Inclusion” to pierwszy z projektów, który otrzymał 4 tys. zł dofinansowania z Wrocławskiego Centrum Akademickiego w ramach Funduszu Aktywności Studenckiej FAST. Zrealizowało go Studenckie Koło Naukowe Planowania Przestrzennego PUZZLE, którym opiekują się dr Małgorzata Świąder i prof. Jan Kazak. Projekt miał charakter wdrożeniowo-badawczy, a chodziło w nim o włączenie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grunwaldzkiej w projektowanie wspólnej przestrzeni i stworzenie ogrodu społecznego. Druga część projektu miała charakter badawczy, a zadaniem studentów było zbadanie natężenia dźwięku w tym miejscu i poziomu nagrzania powierzchni.

SKN Planowania Przestrzennego Puzzle stworzyło w ramach programu FAST ogród społeczny
SKN Puzzle stworzyło w ramach programu FAST ogród społeczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grunwaldzkiej
fot. archiwum SKN

– Od początku wiedzieliśmy, że ta przestrzeń wymaga odświeżenia. Na tyłach budynku obok nawierzchni z kostki brukowej znajdował się tylko niewielki skrawek zieleni. Z przodu budynku z kolei zieleń była nieuporządkowana. Zdecydowaliśmy się na postawienie donic tam, gdzie nie dało się posadzić roślinności. Oprócz tego zawiesiliśmy donice na belkach, które stanowiły część zadaszenia. Sami mieszkańcy również bardzo się angażowali i podpowiadali nam różne rozwiązania oraz jakie rośliny chcieliby tam mieć. Zaproponowali na przykład, abyśmy zasłonili śmietniki, z których nieprzyjemnie pachniało i szpeciły podwórko. Postawienie osłony na stałe nie wchodziło w grę, bo to utrudniałoby wywożenie śmieci. Dlatego stworzyliśmy mobilne donice na kółkach z doczepionymi kratkami, po których może piąć się bluszcz. Przy rynnie ustawiliśmy baniak na deszczówkę, aby można było z niej korzystać do podlewania roślin. Jesteśmy kołem planowania przestrzennego, więc nie mamy fachowej wiedzy o roślinności, dlatego wsparcia merytorycznego udzieliła nam pracownia Land Arch Design, która zajmuje się projektowaniem ogrodów – mówi Mariusz Skupień, który był kierownikiem projektu. Dodaje, że teraz uczestnicy projektu czekają na zniesienie obostrzeń pandemicznych i dogodny moment, aby znów wejść do utworzonego ogrodu społecznego oraz ocenić efekty i sprawdzić, czy rośliny się przyjęły. Dodatkowo zamierzają ponownie zmierzyć poziom hałasu i nagrzania powierzchni.

Ogród sppołeczny stworzony przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przy Domu Pomocy Społecznej
W postawanie ogrodu zaangażowani byli również mieszkańcy Domu Pomocy Społęcznej – podpowiadali studentom, jakie chcieliby mieć rośliny i gdzie dobrze byłoby ustawić donice
fot. archiwum SKN

W drugim naborze dofinansowanie z FAST w wysokości niemal 5 tys. zł otrzymała podsekcja wirusologiczna Studenckiego Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych „Chiron" pod opieką prof. Barbary Bażanów. Projekt o nazwie „Wpływ zakażeń wirusami pneumotropowymi (wirusy grypy H1N1, H3N2, adeno-, korona-, rhinowirusy) na komórki nabłonkowe płuc i stres oksydacyjny wywołany infekcją” był realizowany w laboratoriach.

– Badania przez nas wykonane były badaniami stricte bazowymi. Mówiąc bardzo prostym językiem, chcieliśmy wykazać, jakie zmiany wizualne i molekularne wywołuje infekcja wirusowa. Bo trzeba wiedzieć, że wirusa nie da się zobaczyć pod mikroskopem, ale można zobaczyć efekt jego działania na komórki, na co pozwoliły specyficzne barwienia. Zastosowaliśmy więc metody barwienia, które pozwoliły na zaobserwowanie zmian morfologicznych wywołanych obecnością wirusa w zakażonej komórce – mówi Wojciech Chwirot, jeden ze studentów uczestniczących w projekcie.

Dzięki przeprowadzonym badaniom udało się uzyskać możliwość zobrazowania, jak duże zniszczenia w organizmie wywołują zakażenia znanymi i często spotykanymi przez wirusami.

lab2.jpg
Studenci weterynarii projekt zrealizowali w laboratoriach – zajmowali się zmianami wizualnymi i molekularnymi wywoływanimi przez infekcje wirusowe
fot. Shutterstock

– Pozwoli to na uświadomienie społeczności, jak groźne może być spotkanie z wirusami mało znanymi takimi jak Covid. Mogą też dać konkretną wiedzę osobom, które nie wierzą w istnienie na przykład koronawirusa wywołującego Covid – dodaje Wojciech Chwirot.

Fundusz Aktywności Studenckiej jest programem miejskim, zainicjowanym przez prezydenta Wrocławia. Prowadzony jest przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Jego celem jest wspieranie przedsiębiorczości akademickiej, zaangażowanie w rozwój badań naukowych, a także innowacyjności i kreatywności studenckiej.

asm

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg