eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym: studenci

Już 19 i 20 września – podczas kolejnej odsłony Narodowego Kongresu Nauki – poznamy nową ustawę o szkolnictwie wyższym, nazywaną Ustawą 2.0. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce, by zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r.

W ostatnich dniach, podczas Konferencji Ekspertów Praw Studenta, wicepremier Jarosław Gowin informował o zmianach, jakie będą dotyczyć studentów. Resort nauki chce, by uczelnia przedstawiała kandydatom na studia katalog dopuszczalnych opłat wraz z ich wysokością. Opłaty będą obowiązywały przez cały okres studiów. Za wprowadzenie nowej opłaty albo podniesienie poziomu opłat uczelnia będzie każdorazowo karana kwotą w wysokości do 50 tysięcy złotych. Do 5 tysięcy złotych będzie wynosiła kara za niewydanie w terminie dyplomu ukończenia studiów.

Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zachowuje wszystkie prawa studentów, jakie do tej pory nabyli, zapewniając stabilność i pewność procesu studiowania oraz możliwość korzystania z szeregu prostudenckich rozwiązań. Regulamin studiów, który będzie przyjmowany w procedurze uzgodnieniowej z samorządem studenckim, będzie przewidywał możliwości:

  • przenoszenia i uznawania punktów ECTS uzyskanych w tej samej lub w innej uczelni, w tym zagranicznej,

  • odbywania studiów według indywidualnego toku studiów,

  • urlopów od zajęć oraz usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach,

  • zmiany kierunku studiów,

  • przeniesienia na studia stacjonarne albo niestacjonarne,

  • przystąpienia do egzaminu komisyjnego przy udziale wskazanego przez niego obserwatora,

  • uzyskania warunkowego zezwolenia na podjęcie studiów w następnym roku lub semestrze.

Rozważane jest wydłużenie czasu trwania studiów niestacjonarnych, co ma zapewnić równą wartość studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Jak poinformował portal Polskiej Agencji Prasowej „Nauka w Polsce”, resort pracuje nad rozwiązaniami, które zapewnią równą wartość studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zdaniem ministra nauki Jarosława Gowina, jeżeli zajęcia będą rozłożone na dłuższy okres, to tak samo powinny być rozłożone opłaty. – Nie widzimy żadnych podstaw do tego, żeby wymuszać na studentach większe opłaty tylko z powodu wydłużenia studiów stacjonarnych. Jeżeli te rozwiązania wejdą w życie, ministerstwo będzie monitorować tę sytuację na uczelniach publicznych i niepublicznych, aby uczelnie nie uległy pokusie nieuzasadnionego przerzucania na studentów dodatkowych kosztów – zapowiedział wicepremier i zapewnił, że wbrew pojawiającym się w niektórych mediach doniesieniom, studenci będą mogli nadal korzystać 50 proc. ulgi za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

ustawa

fot. Shutterstock

W Ustawie 2.0 znajdzie się też zapis, zgodnie z którym o kredyt studencki będzie można się ubiegać do 30. roku życia (obecnie do 25 r. ż.).

Zmienione zostaną również zapisy dotyczące kształcenia doktorantów – Ustawa 2.0 zakłada powstanie interdyscyplinarnych stacjonarnych szkół doktorskich, w których doktoranci nie będą traktowani jako studenci, ale najmłodsi pracownicy naukowi. Niestacjonarne studia doktoranckie będą zlikwidowane, możliwe za to będzie pisanie doktoratu z tzw. wolnej stopy. Wszyscy doktoranci będą za to otrzymywać stypendia, według szacunków rządowych to ok. pół miliarda rocznie.

Więcej na www.naukawpolsce.pap.pl.

kbk

Powrót
07.09.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg