eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Naukowcy z UPWr w komitetach naukowych PAN

Polska Akademia Nauk zakończyła wybory członków komitetów naukowych, które swoją kadencję rozpoczną w 2024 roku. Wśród wybranych są naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Rektor, dwie prorektorki, szefowie Wiodących Zespołów Badawczych i dyscyplin, dziekani – to nowo wybrani członkowie komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk, którzy swoją kadencje rozpoczną w 2024 roku. Łącznie to aż 71 komitetów (zgodnie z regulaminem, wyborów nie przeprowadzono w odniesieniu do 7, gdyż co najmniej 60 osób nie zgłosiło do nich woli skorzystania z legitymacji biernego prawa wyborczego). W gronie przedstawicieli UPWr w nowo powołanych komitetach są prof. Zbigniew Lazar (Komitet Biotechnologii PAN), prof. Wojciech Pusz (Komitet Nauk Agronomicznych PAN), prof. Anna Czubaszek, prof. Agnieszka Kita i prof. Aneta Wojdyło, prorektor ds. nauki (Komitet Nauk o Żywności i Żywieniu PAN), prorektor ds. umiędzynarodowienia prof. Anna Chełmońska-Soyta, prof. Paulina Jawor, prof. Wojciech Niżański i prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. Agnieszka Partyka i prof. Tadeusz Stefaniak (Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN), prof. Adam Roman i prof. Dariusz Skarżyński (Komitet Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN), rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy, prof. Jan Kapłon, prof. Witold Rohm oraz prof. Krzysztof Sośnica (Komitet Geodezji PAN) oraz prof. Mirosław Wiatkowski i prof. Tomasz Tymiński (Komitet Inżynierii Środowiska PAN).

pan_logo.jpg

Prof. Lazar to lider WZB Biotechnologia dla życia i przemysłu (BioTech@Life), przewodniczącym Rady Dyscypliny Biotechnologia, prof. Pusz jest prodziekanem ds. kierunków Ekonomia oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji, członkiem WZB AgrEn – Rolnictwo • Środowisko • Zasoby naturalne. Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności reprezentują trzy naukowczynie. To prof. Czubaszek, jego była dziekan, prof. Kita kierująca WZB Food&Health Żywność i zdrowie i stojąca na czele Rady Naukowej Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia, oraz prorektor Wojdyło, która kieruje WZB Plants4FOOD – Żywność funkcjonalna pochodzenia roślinnego. Medycynę weterynaryjną (podobnie jak nauki o żywności) reprezentuje sześciu naukowców, z których dwoje kieruje WZB. To prof. Noszczyk-Nowak stojąca na czele WZB AnimalTrans – Choroby zwierząt – badania translacyjne, oraz przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Weterynaria prof. Niżański, kierujący WZB Inno-WET – Innowacyjna diagnostyka i terapia weterynaryjna, którego członkiniami są także prof. Chełmońska-Soyta, prof. Jawor i prof. Partyka. Prof. Stefaniak kieruje Katedrą Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej, a prof. Sośnica jest szefem WZB SpaceOS – Zespół obserwacji i badania Ziemi technikami geodezyjnymi, którego członkami są m.in. prof. Rohm i prof. Kapłon. Krzysztof Sośnica jest też przewodniczącym Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport, a jej wiceprzewodniczącym jest Jan Kapłon. Prof. Roman to z kolei dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, prof. Skarżyński związany jest z Katedrą Rozrodu z Kliniką Zwierzat Gospodarskich. 

Zgodnie z regulaminem, w skład komitetu naukowego, oprócz członków z wyboru, mogą wejść członkowie PAN deklarujący udział w pracach komitetu naukowego; inne osoby (nie więcej niż 3), powołane do składu komitetu naukowego w drodze uchwały zebrania plenarnego komitetu naukowego; honorowy przewodniczący komitetu naukowego. Członkowie Akademii Młodych Uczonych mogą brać udział w pracach jednego, wybranego przez siebie komitetu naukowego z prawem udziału w głosowaniach.

Powrót
01.12.2023
Głos Uczelni
sukcesy
Galeria zdjęć

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg