Konsultacja psychologiczna

Mówicie – my słuchamy

Komunikat jest jasny – Wy potrzebujecie wsparcia, więc my je Wam dajemy. W ramach Centrum Wsparcia i Dostępności poszerzamy ofertę wsparcia psychologicznego dla studentów w postaci konsultacji psychologicznych oraz szkoleń z szeroko pojętej psychoedukacji i rozwoju.

Pandemia dotknęła nas wszystkich. Dwutygodniowe, „tymczasowe” zamknięcie kraju i zamrożenie gospodarki zmieniło się już w półtora roku wstrzymanego, zawieszonego życia. Sytuacja ta wszystkich mocno przygnębia i negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Wiemy, że Wy, studenci, szczególnie silnie odczuliście skutki pandemii: brak niektórych zajęć, spotkań, kontaktu międzyludzkiego... Dajecie nam o tym jasno znać, stąd też pomysł – poparty przez studentów i władze UPWr – na stworzenie Centrum Wsparcia i Dostępności.

W ankiecie zapytaliśmy Was o samopoczucie i o to, w jakich obszarach najbardziej potrzebujecie pomocy. Na podstawie otrzymanych wyników poszerzyliśmy ofertę wsparcia psychologicznego w postaci konsultacji psychologicznych oraz szkoleń z szeroko pojętej psychoedukacji i rozwoju kompetencji osobistych.

inforgafika o pomocy psychologicznej
Ilustracja: Weronika Tarka

Niemal połowa z Was zadeklarowała, że potrzebuje wsparcia w tym trudnym czasie i boryka się z problemami emocjonalnymi, a 79% z Was przyznaje, że ma problemy z motywacją. Słuchamy Was i chcemy Wam pomóc, szczególnie w tym ciężkim okresie.

Dostępne na uczelni konsultacje psychologiczne mogą dotyczyć udzielania pomocy:

• w radzeniu sobie z problemami osobistymi,
  • z trudnościami emocjonalnymi lub w relacjach z innymi ludźmi,
  • w radzeniu sobie z akceptacją siebie, motywacją do działania,
  • w radzeniu sobie z trudnościami w nauce,
  • w problemach z przystosowaniem się do nowego środowiska,
  • w rozwijaniu swojej osobowości,
  • w budowaniu satysfakcjonujących relacji międzyludzkich.

Pamiętajmy jednak, że konsultacje psychologiczne nie są w stanie zastąpić terapii. Są to zwykle krótkoterminowe spotkania, podczas których można swobodnie porozmawiać na temat dotykających nas problemów. Jeżeli potrzebujecie długofalowej pomocy i terapii, skierujemy Was do właściwej instytucji lub osoby, w razie nagłych przypadków (na stronie podane są właściwe numery telefonów) – dostępnych nawet w porach nocnych.

inforgafika_pomoc_psychologiczna_2.jpg
Ilustracja: Weronika Tarka

Okazuje się, że wiele osób chętnie skorzystałoby z pomocy psychologicznej oferowanej przez uczelnię, aczkolwiek nie były świadome, że taka możliwość istnieje. Aż 82% osób nie zdawało sobie sprawy z możlwiości, jakie mają na uczelni – rozmawiajcie o problemach i swoim samopoczuciu, dyskutujcie o możliwościach, słuchajcie swoich koegów i koleżanek ze studiów, a kiedy trzeba – polecajcie sobie specjalistyczne wsparcie. Rozmowa jest jednym z podstawowych narzędzi do walki z wieloma problemami – czasami wystarczy ta zwykła, przyjacielska.

Szkolenia oferowane przez Centrum Wsparcia i Dostępności dotyczą głównie rozwoju osobistego, motywacji i radzenia sobie ze stresem. Dziś odbywają się w postaci webinarów, ale po powrocie na uczelnię najprawdopodobniej będą prowadzone w wersji stacjonarnej.

Podczas szkoleń omawiane są np. mechanizmy wyjaśniające różne zjawiska, takie jak spadek motywacji. Odbywają się również ćwiczenia oraz praca praktyczna. Dla przykładu, podczas szkolenia dotyczącego motywacji wyjaśniane są mechanizmy tego zjawiska. Udostępniane  są informacje takie jak co wpływa na motywację, jakie czynniki demotywują, a także prezentowane są praktyczne kroki oraz narzędzia pomagające lepiej radzić sobie w życiu. Podczas szkoleń dowiedzieć się można również, jak pozbywać się złych nawyków i co robić, gdy stres nas przytłacza.

inforgafika z wynikami ankiety dotyczącej pomocy psychologicznej
Ilustracja: Weronika Tarka

Z Centrum Wsparcia i Dostępności łączy się również Biuro Karier, a zatem studenci w jednym miejscu będą mieli dostęp nie tylko do szkoleń rozwojowych, ale także do różnych szkoleń zawodowych, np. dotyczących asertywności czy pracy zespołowej, mających na celu doskonalenie umiejętności istotnych dla przyszłej kariery.

Centrum Wsparcia i Dostępności już niedługo będzie się znajdowało w Centrum Dydaktyczno-Naukowym. Wszelkie potrzebne informacje znajdują się na stronie.

is

studenci