eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Młodzi, zdolni, z talentami

Dolnośląski Klub Kapitału wybrał laureatów konkursu „Młode Talenty”. Z naszej uczelni wyróżniono Grzegorza Burego i Radosława Zajdla – w kategorii „Sukces w zakresie innowacji” oraz Kingę Pilarską – za działalność społeczną.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem prof. Bogusława Fiedora, nagrody i wyróżnienia przyznała w sześciu kategoriach: działalności przedsiębiorczej, naukowej, innowacyjności, artystycznej, sportowej i w działalności społecznej.

Grzegorz Bury, doktorant Instytutu Geodezji i Geoinformatyki oraz Radosław Zajdel, magistrant z tego instytutu, do konkursu zgłosili grupę badawczą GNSS@Meteo, przyczyniającą się do rozwoju centrum, które analizuje laserowe pomiary odległości do nowych systemów nawigacyjnych. We Wrocławiu, dzięki specjalnie opracowanym schematom obliczeniowym opartym na zmodyfikowanym programie Bernese GNSS Software, porównywane są rozwiązania oparte na sygnałach mikrofalowych (nadawanych przez satelitę), z pomiarami laserowymi wykonywanymi przez niezależne stacje naziemne. Dzięki wykonywanym obliczeniom możemy dowiedzieć się, jak spójne są techniki mikrofalowe i laserowe, jednocześnie czerpiąc z zalet każdej z nic.

mlode_talenty-1
fot. archiwum DKK

– Niestety, nie przyszło nam odebrać statuetki. Spośród wszystkich uczestników, zostaliśmy laureatami – wybierano trzy najlepsze drużyny z każdej kategorii, ale na gali wygrał student Politechniki Wrocławskiej, Damian Krawczyk, prezes Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road. Łazik wykonany przez studentów z tego SKN w czerwcu jedzie do USA na zawody University Rover Challenge, w których zmierzy się aż 36 łazików z całego świata, w tym pięć z Polski. Ale nie da się ukryć, że było dla nas zaszczytem znalezienie się w gronie trzech najbardziej innowacyjnych rozwiązań Dolnego Śląska wytypowanych przez Kapitułę Dolnośląskiego Klub Kapitału – mówi Radosław Zajdel, student dr. hab. inż. Krzysztofa Sośnicy. I dodaje: – Cieszymy się, że projekt jest tak szeroko promowany i doceniany, co na pewno motywuje nas do dalszej pracy na wielu polach nie tylko rozwoju serwisu. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli pochwalić się kolejnymi sukcesami, do których po cichu dążymy. Klub Kapitału zrzesza najwybitniejszych naukowców i przedsiębiorców Dolnego Śląska, specjalizujących się w różnych dziedzinach, tym bardziej jest to dla nas ogromne wyróżnienie.

mlode_talenty-2
fot. archiwum DKK

Radosław Zajdel, który całą swoją energię poświęca geodezji satelitarnej i tworzeniu programów komputerowych do analizy danych, nie kryje, że określenie „młody talent” jest względne.

 – Bardziej niż młodymi talentami czujemy się ludźmi o dużych ambicjach i obszarze zainteresowań, który przeżywa aktualnie silny rozwój nie tylko medialny, ale przede wszystkim naukowy. Wkładamy w to mnóstwo czasu i pracy, na całe szczęście efekty są coraz lepiej widoczne. Cieszymy się, że trafiliśmy do miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Na uczelni mamy okazję współdziałać w świetnym zespole, który coraz bardziej zaczyna przyczyniać się do rozwoju geodezji satelitarnej na świecie, a to bardzo uskrzydla i daje dużo motywacji – uśmiecha się nasz student, podkreślając, że tylko praca zespołowa może przynieść efekty. – W obecnej rzeczywistości grupa fachowców, wąsko wyspecjalizowanych, dopełniających się wzajemnie, jednocześnie z szacunkiem i zaufaniem do każdego z osobna jest w stanie dojść do rzeczy nieosiągalnych dla jednostek – podkreślają razem z Grzegorzem Burym.

mlode_talenty-3
fot. archiwum DKK

Za działalność społeczną Kapituła wyróżniła też Kingę Pilarską, studentkę I roku studiów magisterskich na kierunku biotechnologia, zaangażowaną w wolontariat i prace na rzecz społeczności studenckiej.

– W 2014 roku włączyłam się w aktywność Samorządu Studentów UPWr. Do października 2016 roku byłam członkiem ds. wolontariatu i spraw materialnych w Samorządzie Wydziału Nauk o Żywności. Od 2015 roku jestem starostą swojego roku, dzięki czemu mam stały kontakt ze wszystkimi kolegami, innymi starostami w ramach odbywających się cyklicznie konwentów oraz prowadzącymi – mówi Kinga Pilarska, która jest też przedstawicielem studentów w Wydziałowej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia na Wydziale Nauk o Żywności, a jako prezes SKN Biotechnologów, działającego przy Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności, realizuje wiele przedsięwzięć, które pozwalają na rozwój członków koła, a także promocję uczelni. Na czym konkretnie polega ta działalność? Kinga prowadzi stronę internetową i fanpage SKN Biotechnologów. Organizuje i prowadzi zajęcia dla uczniów szkół w różnych kategoriach wiekowych, licealistom – z ramienia Ligii Nauki – przedstawiła na przykład temat „Ropa naftowa – i co dalej?”. Jeździ też na konferencje naukowe, bierze udział w warsztatach, czy ostatnio w Forum Organizacji Studenckich „Jakość w praktyce”.

mlode_talenty-5
fot. archiwum DKK

– Przygodę z wolontariatem zaczęłam 10 lat temu. Od cyklicznych odwiedzin mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. siostry M. Benodyny Koterbianki w Ostrowie Wielkopolskim. Byłam wtedy uczennicą szkoły podstawowej. Później angażowałam się w zbiórki pieniężne na rzecz osób niepełnosprawnych – uśmiecha się Kinga Pilarczyk i od razu wyjaśnia, na czym to zaangażowanie polegało. – Sprzedawałam ciasta na kiermaszach w gimnazjum. Prowadziłam koncerty charytatywne, podczas których też śpiewałam. W szkole organizowałam akcje promujące krwiodawstwo i bank dawców szpiku kostnego. Co roku zbieram wśród rodziny i znajomych niepotrzebną odzież, którą przekazuję na rzecz Ostrowskiego Centrum Pomocy Caritas. W moim rodzinnym mieście w 2012 roku w czasie wakacji byłam też wolontariuszką na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego, a w 2015 roku dołączyłam do Ogólnopolskiego Projektu „Szlachetna Paczka” – na moim macierzystym Wydziale Nauk o Żywności robiłam zbiórki na rzecz potrzebujących rodzin i udało mi się wspólnie z koleżankami i kolegami pomóc trzem rodzinom.

mlode_talenty-4
fot. archiwum DKK

I jakby było mało tych wszystkich działań, również na uczelni Kinga promuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku dla DKMS – w kwietniu podczas akcji przeprowadzanej na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu była wolontariuszką.

kbk

Powrót
01.06.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg