Mamy mistrza Polski!

Trenuje od 6. roku życia. Kończy studia na kierunku żywienie człowieka. I zdobył na Akademickich Mistrzostwach Polski w judo złoty medal. Arkadiusz Makarewicz ze śmiechem przyznaje, że do Łodzi jechał po zwycięstwo.

W zeszłym roku zdobył najważniejsze trofeum w swoim życiu – na mistrzostwach Polski seniorów zajął drugie miejsce. – Sezon judo zaczyna się w lutym. Ja szykowałem formę na Puchar Polski seniorów, ale zachorowałem i musiałem ten wyjazd odwołać. Po powrocie do treningów postanowiłem, że z Akademickich Mistrzostw Polski muszę wrócić ze złotem. Inny medal nie wchodził w grę. W przyszłym roku kończę studia i tych akademickich zmagań przede mną jest już naprawdę niewiele – mówi Arkadiusz Makarewicz, który złoto zdobyte w Łodzi dołączył do brązowego medalu zdobytego podczas AMP w Białymstoku.

judo-1

fot. AZS

Trenować zaczął w przedszkolu. Rodzice chcieli ukierunkować ogrom energii kilkulatka i tak trafił pod skrzydła swojego pierwszego trenera. – Ale więcej w tych treningach było zabawy, fikołków, skoków niż rzeczywistego judo. Dopiero po roku, dwóch takiej zabawy, trafiłem do szkoły Podstawowej nr 3 we Wrocławiu i tam dostałem swoją pierwszą judogę, prawdziwy strój judoki – opowiada Arek, który dzisiaj sam jest instruktorem i ze śmiechem przyznaje, że doskonale pamięta, że pierwsze dwa tygodnie tych poważnych treningów łatwe nie były. Wracał do domu obolały, nie raz zdarzyło mu się płakać, ale jak widać urodził do tego sportu i dzisiaj mówi, że jest to wielka miłość życia (i to odwzajemniona, patrząc na sukcesy).

Akademicki mistrz Polski w wadze do 66 kilogramów w pierwszej walce pokonał Damiana Popiela z Uniwersytetu Łódzkiego (przez rzut na plecy, czyli ippon). W drugiej rundzie zmierzył się faworytem zawodów, wicemistrzem Polski sprzed dwóch lat, Szymonem Skórką. Po wyrównanej 9-minutowej walce, wygrał poprzez rzut przez biodro. W półfinale na macie naprzeciw naszego studenta stanął Adrian Wal, zawodnik AWF Katowice, aktualny medalista mistrzostw Polski seniorów. Walka zakończyła się dopiero w dogrywce. W finale – z Szymonem Jasińskim z Uniwersytetu Warszawskiego – Arek Makarewicz triumfował.

judo-1-2

fot. AZS

Zwycięstwo tylko zaostrza apetyt. Arek już przygotowuje się do Akademickich Mistrzostw Europy w portugalskiej Coimbrze, gdzie oczywiście będzie reprezentował Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. A za dotychczasową pomoc i wsparcie dziękuje Janowi Ciesielskiemu z AZS UPWr i Piotrowi Marszałowi, dyrektorowi Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UPWr.

Arkadiusz Makarewicz

Rocznik 1994, student żywienia człowieka (studia magisterskie) na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Instruktor judo, posiada stopień Mistrzowski 1 DAN. Zawodnik Klubu Sportowego Gwardia Wrocław, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski indywidualnych oraz drużynowych w różnych grupach wiekowych. Wychowanek MKS Juvenia Wrocław i trenera Zbigniewa Zamęckiego (wywodzi się z Kuźni Talentów SP 3 we Wrocławiu). Judo trenuje od 6. roku życia.  Dzisiaj sam uczy dzieci tego sportu – zajęcia prowadzi w szkole w Wysokiej.

kbk, mat. AZS UPWr

studenci