eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Konwent nie tylko o Zielonej Dolinie

Transfer technologii, współpraca środowiska naukowego z przedsiębiorcami, umiejętność reagowania na wzywania – to tylko niektóre kwestie podnoszone podczas trzeciego posiedzenia Konwentu Uniwersytetu Przyrodniczego.

Trzecie posiedzenie Konwentu UPWr i pierwsze prowadzone przez jego przewodniczącego, wybitnego chemika prof. Bogusława Buszewskiego, rozpoczął rektor Tadeusz Trziszka, który w swojej prezentacji przedstawił nie tylko dotychczasowe osiągnięcia i charakterystykę uczelni. Kluczowa była prezentacja koncepcji Zielonej Doliny Żywności i Zdrowia, która ma się stać miejscem transferu technologii, wykorzystującym naukowy potencjał UPWr i kierunek prowadzonych na uczelni badań.

dp_konwent-1

fot. Tomasz Lewandowski

Prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przyznał, że program Zielonej Doliny jest odpowiedzią na potrzeby otaczającej nas rzeczywistości.

– W 2050 roku co drugi Polak będzie seniorem. Jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. I kluczowe znaczenie dla tego procesu ma jakość życia, która ciągle jest za niska. Działania choćby w zakresie suplementacji czy produkcji żywności prozdrowotnej to jest przyszłość, zwłaszcza dla uczelni przyrodniczej – mówił prof. Witkiewicz, a prof. Katarzyna Chojnacka z Politechniki Wrocławskiej podkreślała znaczenie wykorzystania surowców biologicznych, ale też i współpracy międzyuczelnianej.

dp_konwent-2
fot. Tomasz Lewandowski

– Dzisiaj bardzo często używa się słowa „interdyscyplinarność”. Ale bardzo trudno o nią w przypadku studentów. I dlatego stworzyliśmy interdyscyplinarne studia doktoranckie na biotechnologii – dodał prof. Jarosław Bosy, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, podkreślając, że takie działania poszerzają możliwości uczelni i uczą współpracy, która w dzisiejszej nauce jest niezbędna.

Minister Jarosław Pinkas przybliżył członkom konwentu koncepcję powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności – w tym tygodniu projekt powołania agencji, która połączy istniejące już instytucje w jedną strukturę, która nie tylko będzie stała na straży jakości polskiej żywności, ale też jej opinii. Jak podkreślał nie tylko minister Pinkas, to właśnie jakość polskiego mięsa, wędlin, owoców, warzyw czy serów, decydująca o ich rynkowym sukcesie, wywołuje co jakiś czas oskarżenia ze strony konkurencji.

dp_konwent-3
fot. Tomasz Lewandowski

Żywność, prozdrowotna, o najwyższej jakości – o czym mówili uczestnicy dyskusji – to odpowiednia jakość produkcji, ale też  zaplecze naukowe współpracujące z producentami. – A w dzisiejszym świecie, w którym rośnie świadomość ekologiczna i coraz więcej mówi się o prawach zwierząt, to również ich dobrostan – mówili zgodnie Radosław Ratajszczak, szef wrocławskiego zoo i Roman Kołacz, były rektor UPWr, który zdradził, że w partnerstwie publiczno-prywatnym zostanie utworzony Instytut Dobrostanu Zwierząt, który będzie certyfikował producentów żywności.

Prowadzący posiedzenie konwentu prof. Buszewski nie krył, że konieczna jest zmiana myślenia i mentalności, ale również ważne jest by mieć marzenia i mieć siłę do ich realizacji. – A na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu są i marzenia, i siły – pointował przewodniczący konwentu.

kbk

Powrót
23.05.2017
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png