eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Jak sięgać po fundusze europejskie?

Horyzont 2020. Największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet do 2020 roku zamknie się sumą 80 mld euro. Co trzeba o nim wiedzieć?

W styczniu zakończyły się konsultacje Komisji Europejskiej, które staną się podstawą do oceny mechanizmów i skuteczności programu Horyzont 2020 – największego finansowego wsparcia, jakie dostała europejska nauka, a którego cel był (i jest) jeden: wsparcie tych, którzy mają innowacyjne pomysły. To wsparcie realizowane w sposób systemowy, od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii, jest jednym z elementów budowania konkurencyjności Europy w świecie globalnym.

Oceny działania programu są zresztą dokonywane nie tylko na podstawie ankiet służących ewaluacji, ale też na bieżąco – w lutym KE zdecydowała o poprawieniu zasady wynagradzania naukowców, pracujących nad projektami z programu Horyzont 2020.

horyzont1

fot. Shutterstock

Jak wyjaśniał w Brukseli komisarz ds. badań Carlos Moedas, badacze otrzymają co najmniej takie samo wynagrodzenie, jakie dostają w przypadku projektów finansowanych przez krajowe programy wsparcia badań naukowych i innowacji.

– Mamy nadzieję, że uda się rozwiązać problem, który pojawił się w niektórych krajach, jak Rumunia czy Polska, w wyniku wprowadzonych w 2014 roku zasad dotyczących wynagradzania naukowców uczestniczących w programie Horyzont 2020 – cytowała wypowiedź unijnego komisarza PAP Nauka w Polsce.

Według szacunków KE wynagrodzenie przy projektach z Horyzontu 2020 było nawet o ok. 20-30 procent niższe niż przy projektach finansowanych ze środków krajowych. Już w 2015 roku problem zasygnalizowały Komisji władze Rumunii i Polski. Ówczesna polska minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska napisała do Moedasa list w tej sprawie, przekazując wspólne stanowisko krajów regionu. Nowe zasady, które mają skorygować te różnice, będą obowiązywać z mocą wsteczną. Według Moedasa ich wprowadzenie nie oznacza jednak zwiększenia budżetu samego programu.

Ale nie tylko o zasadach finansowania będzie mowa na warsztatach, które odbędą się 11 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pracownicy Regionalnego Punktu Kontaktowego ds. programu Horyzont 2020 działającego przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii na Politechnice Wrocławskiej wyjaśnią nie tylko strukturę programu, ale przede wszystkim zasady uczestnictwa, rodzaje projektów i typy konkursów, oraz specyfikę dokumentacji konkursowej i elektroniczny system składania wniosków.

Od początku istnienia programu działa też strona internetowa Participant Portal, która pomaga m.in. wyszukiwać nie tylko konkursy, w których można (i warto) uczestniczyć, ale też partnerów naukowych. Z naszej uczelni w roku akademickim 2016/2017 do H2020 wpłynęło 9 wniosków.

horyzont2

fot. Shutterstock

– Dwa zostały złożone do NCBiR (ERANET-SUSAN, ERANET-SEA-EU-NET) i sfinansowane w ramach COFUND H2020, a kolejny sfinansowany to Grow Green „Green Cities for Climate and Water Resilience, Sustainable Economic Growth, Healthy Citizens and Environments” – informuje Dział Pozyskiwania Projektów.

O co najczęściej pytają starający się o fundusze? O wynagrodzenie i korzyści z udziału w projekcie, warunki brzegowe konkursu oraz o wymaganą liczbę partnerów w konsorcjum.

– Najtrudniejsze przy pisaniu wniosku są koordynacja działań wszystkich konsorcjantów, podział zadań i harmonogram prac. Z doświadczenia wiemy też, że jest błąd, którego można uniknąć – to zbyt późne zgłaszanie propozycji aplikacji o projekt międzynarodowy. I co warte podkreślenia, akurat nasi naukowcy aplikujący w konkursach partnerów zagranicznych szukają sami, często bazując na własnych kontaktach, zdobywanych podczas konferencji naukowych, postdoców czy staży – mówią Dominika Mańkowska i dr Katarzyna Krauzy-Dziedzic.

kbk

Powrót
23.03.2017
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg