eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Jak smakują owady i czy wejdą na stałe do naszej diety?

Owady są naszą przyszłością, ale nie jesteśmy na nią gotowi – w kolejnym podcaście z cyklu „Mamy zielone pojęcie” dr Paweł Migdał i dr Anna Żołnierczyk mówią nie tylko o tym, jak smakują owady, ale też dlaczego warto je jeść.

Owady – rozkładają martwą materię organiczną i warunkują wydanie plonów przez rośliny, a dla ok. 2 mld ludzi na świecie są istotnym elementem pożywienia. Mrówki, pluskwiaki, pasikoniki czy larwy motyli jada się w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Dla wielu ludzi to jedyny posiłek bogaty nie tylko w białko, ale i aminokwasy, tłuszcze, cukry i niektóre witaminy z grupy B i K.

– W Europie mamy lokalne tradycje choćby we Francji czy na Sardynii, gdzie do produkcji specjalnych gatunków serów wykorzystuje się żywe larwy owadów. To produkty regionalne, cenione przez smakoszy, zjadane zresztą z żywymi larwami, bo to jest gwarancją ich świeżości. Jednocześnie jednak wciąż na naszym kontynencie owady budzą niechęć, kojarzą się z brudem, a bariera przed ich wykorzystywaniem jako pozycji w jadłospisie tak naprawdę jest barierą psychologiczną – mówią dr Paweł Migdał z Pracowni Pszczelnictwa w Katedrze Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt i dr Anna Żołnierczyk z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy, nie kryjąc zarazem, że coraz częściej jadalne owady są jednak wykorzystywane w produkcji żywności również w Europie.

Smażone świerszcze, suszone mrówki bądź liofilizowane larwy chrząszcza z przeróżnymi dodatkami oraz przyprawami zyskują na popularności i być może coraz częściej będą gościły na naszych stołach. Znaczenie jadalnych owadów istotne jest także z punktu widzenia aspektów środowiskowych. Zdaniem ekspertów z FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych wzrastającej liczby ludności należy do 2030 roku zwiększyć produkcję żywności prawie dwukrotnie. Rosnące koszty hodowli zwierząt, zwiększająca się liczba ludności na świecie, wyczerpywanie się zasobów świeżej wody, zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska to problemy najczęściej przyczyniające się do wzmożonych poszukiwań w zakresie alternatywnych źródeł żywności, bezpiecznych do spożycia przez ludzi, których produkcja będzie generowała niskie koszty i będzie korzystna dla środowiska.

– I tymi alternatywnymi źródłami, które Unia Europejska klasyfikuje jako novel food, nowa żywność, są właśnie owady. Ich hodowla jest doskonałym przykładem modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt generuje niewielki ślad wodny i węglowy – mówi dr Anna Żołnierczyk, która razem z dr. Pawłem Migdałem odpowiada na pytania, które owady można jeść, ale też zdradza, jak smakują larwy mącznika młynarka, świerszcze jadalne i co łączy larwy trutni z zielonym groszkiem z puszki.  


Podcasty UPWr do znalezienia na stronie podcastowej oraz na najpopularniejszych platformach podcastowych: Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts oraz na YouTube i SoundCloud

Kolejne odcinki co dwa tygodnie, zawsze w poniedziałek. 

Podcasty nagrywane są w Pracowni Audiosfery i Akustyki Środowiska UPWr we współpracy z Centrum Zasobów i Wspracia Dydaktyki.

podcast-mockup2.jpg

Odwiedź stronę podcastów

Powrót
07.11.2022
Głos Uczelni
rozmowy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg