eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Jak chronić środowisko? Po studiach na UPWr

Inżynieria bezpieczeństwa, ochrona środowiska i inżynieria środowiska to kierunki studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym, które dają ciekawy zawód, ale też są odpowiedzią na wyzwania, jakie niosą ze sobą zmiany wywołane np. globalnym ociepleniem.

Antropocen – tak współcześni uczeni nazywają epokę, w której żyjemy, a więc świat, który kształtowany jest i zdominowany przez jeden gatunek: człowieka. Te zmiany widzimy i odczuwamy na co dzień. Globalne ocieplenie, susze, ulewne deszcze wywołujące gwałtowne powodzie w miastach. W ostatnich tygodniach światowe media informowały o tragicznej w skutkach powodzi w Niemczech i na drugim końcu globu – w Chinach. To też zagrożenia i katastrofy związane z działalnością przemysłową, wszelkiego rodzaju awarie. Jednocześnie jednak rośnie świadomość i poczucie odpowiedzialności za środowisko, w jakim żyje człowiek. Stąd konieczność kształcenia kadr, które nie tylko są w stanie dbać o bezpieczeństwo ludzi, miast czy instytucji, ale też o środowisko np. poprzez rekultywację zanieczyszczonych gleb czy budowę i zarządzanie obiektami infrastruktury sanitarnej.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym możesz zdobyć zawody, które mają przyszłość, pozwalają zrealizować własne pasje, ale też sprawiają, że odpowiedzialność za przyszłość kolejnych pokoleń żyjących w przyjaznym środowisku będzie też efektem twojej pracy. Takie umiejętności i wiedzę zdobędziesz na trzech kierunkach: inżynieria bezpieczeństwa, ochrona środowiska i inżynieria środowiska.  

rekrutacyjny-stock-21.jpg
Na UPWr zdobędziesz zawód, który pozwoli ci przeciwdziałać zagrożeniom ekologicznym i katastrofom
fot. Shutterstock

Studenci kierunku inżynieria bezpieczeństwa uczą się, jak monitorować stan i warunki bezpieczeństwa osób, obiektów technicznych oraz środowiska przyrodniczego. Nie tylko znają przepisy, wiedzą, jak prowadzić dokumentację i kontrolować zagrożenia, ale potrafią też organizować i prowadzić akcje ratownicze, podejmować działania ograniczające wypadki, awarie i katastrofy. Potrafią wycenić szkody spowodowane katastrofą, ocenić ryzyko jej wystąpienia, znają systemy zarządzania bezpieczeństwem ekologicznym. Absolwenci tego kierunku są poszukiwani w instytucjach związanych z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa i ochrony ludności.

Ochrona środowiska to kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym, na którym odnajdzie się każdy, kto chce o to środowisko dbać mądrze, kompetentnie i świadomie. Na tych studiach dowie się, jakie zagrożenia dla środowiska niesie działalność człowieka, co to jest ocena oddziaływania na to środowisko i jak się ją wykonuje. Tak przygotowany będzie wiedział, jakie metody i technologie należy stosować, by zrekultywować tereny zdegradowane czy doprowadzić do renaturyzacji środowiska, a więc w sposób maksymalnie możliwy przywrócić je do stanu sprzed ingerencji człowieka. W warunkach coraz silniej odczuwanego globalnego ocieplenia, ale też zmian wprost wynikających z działalności człowieka np. przemysłowej, ochrona środowiska to priorytet zarówno dla aktywistów, jak i polityków. I właśnie dlatego kompetentni fachowcy w tej dziedzinie są tak potrzebni: w instytucjach powołanych do monitorowania stanu środowiska, a więc np. związanych z ochroną wód, czy lasów, przedsiębiorstwach specjalizujących się w rekultywacji terenów zdegradowanych, ale też fundacjach, specjalistycznych laboratoriach, instytucjach rządowych, samorządowych czy międzynarodowych – w tych ostatnich dzięki znajomości języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy i specjalistycznego języka z zakresu ochrony środowiska.

rekrutacyjny-stock-6.jpg
Studia na UPWr to szansa na zdobycie wiedzy i ciekawego zawodu
fot. Shutterstock

Trzeci kierunek, który również związany jest z szeroko rozumianym środowiskiem to inżynieria środowiska – na tych studiach zdobywa się wiedzę dotyczącą projektowania, wykonawstwa i eksploatacji typowych obiektów inżynierskich służących kształtowaniu i ochronie środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Mówiąc inaczej, studia na inżynierii środowiska przygotowują wysokiej klasy specjalistów do pracy w wodociągach, kanalizacji, stacjach uzdatniania wody i oczyszczalniach ścieków, ale też w obiektach inżynierii wodnej i melioracyjnej oraz wewnętrznych instalacjach sanitarnych. To kolejny obszar tak istotny dla środowiska i dla człowieka, który w tym środowisku żyje – jeszcze 20 lat temu kanalizacja i bieżąca woda w wielu miejscach w Polsce wcale nie była standardem, do dzisiaj zresztą w dużych miastach takich jak Wrocław, Łódź czy Wałbrzych są osiedla, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej wciąż jest w planach. To zaś pokazuje, że studia z inżynierii środowiska dają nie tylko możliwość monitorowania tego, co już zbudowano, ale też tworzenia nowych, nowocześniejszych rozwiązań. Warto też wiedzieć, że z dyplomem inżyniera środowiska można ubiegać się o uprawnienia budowlane wykonawcze m.in. instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. To zaś otwiera drogę zarówno do pracy w przedsiębiorstwach realizujących roboty wykonawcze, biurach projektów, jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z inżynierią środowiska, gospodarką komunalną i rozwojem infrastruktury, ale też do budowania własnej firmy.

kbk

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg