eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Interdyscyplinarni doktoranci na UPWr

UPWr ogłasza rekrutację na studia doktoranckie, w tym dwa projekty interdyscyplinarnych studiów finansowanych ze środków unijnych. „ProHum” będą realizowane wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, w „BioTechNan” liderem jest Politechnika Wrocławska.

UE


Indywidualne programy badawcze, staże w renomowanych instytutach zagranicznych, dodatkowe kursy i zajęcia fakultatywne, dostęp do aparatury laboratoryjnej, sfinansowane odczynniki i niezbędne materiały, wreszcie stypendia motywacyjne. Tak w skrócie wyglądają warunki, jakie daje uczestnictwo w interdyscyplinarnych studiach doktoranckich.

doktoranci1
fot. Shutterstock

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu rozpoczął właśnie realizację dwóch projektów interdyscyplinarnych studiów doktoranckich finansowanych ze środków unijnych za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Studia „ProHum” UPWr realizuje wspólnie z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. „BioTechNan” obejmuje więcej partnerów – UPWr współpracuje w tym projekcie z liderem, którym jest Politechnika Wrocławska, a także z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz Uniwersytetem Wrocławskim. „ProHum” obejmuje planowanie badań eksperymentalnych, tworzenie i optymalizację zwierzęcych modeli doświadczalnych i umiejętność transferowania ich do badań klinicznych w medycynie człowieka. Celem projektu „BioTechNan” jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach doktoranckich realizowanych z zakresu bio- i nanotechnologii poprzez nadanie większego znaczenia badaniom interdyscyplinarnym oraz indywidualne podejście w tworzeniu ścieżek rozwoju dla młodych naukowców.

Realizacja interdyscyplinarnych studiów doktoranckich, których uczestnicy korzystają z wiedzy naukowców reprezentujących najlepsze w danej dziedzinie jednostki badawcze, dostęp do infrastruktury różnych placówek, możliwości jakie niesie przynależność do zespołów funkcjonujących poza murami jednej uczelni, to nie tylko realizacja programu działania obecnych władz UPWr. To także konieczność, wymóg czasów.

– Nie da się współcześnie uprawiać nauki inaczej niż uczestnicząc w interdyscyplinarnych, transgranicznych zespołach badawczych – podkreśla rektor UPWr, prof. Tadeusz Trziszka, który w wystąpieniu inaugurującym ten rok akademicki jako priorytetowe zadanie wskazywał „zaktywizowanie programów interdyscyplinarnych studiów doktoranckich i ich realizacja w sieciach krajowych i międzynarodowych jako doktoraty w profilu badawczym, zawodowym lub przemysłowym”.

Odpowiedzialny za realizację tych priorytetów prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Jarosław Bosy stawia na ewolucję modelu kariery naukowej doktorantów i pracowników uczelni w kierunku funkcjonującym już na prestiżowych uczelniach badawczych. Model ten opiera się na systemie mentorskim i interdyscyplinarności badań naukowych. – W tym nowym modelu, do którego dążymy,  najlepiej by było, gdyby realizacja doktoratu odbywała się zawsze we współpracy uniwersytet – instytut badawczy lub przedsiębiorstwo – wyjaśnia prof. Bosy.

„ProHum” i „BioTechNan” to projekty, które doskonale realizują jeszcze jeden z priorytetów UPWr przyjętych na najbliższe lata. Jest nim integracja ze środowiskiem naukowym Wrocławia realizowana poprzez wspólnie prowadzone badania i dydaktykę.

Projekt „BioTechNan”

Interdyscyplinarne Środowiskowe Studia Doktoranckie KNOW z Biotechnologii i Nanotechnologii podejmie 30 doktorantów, którzy odbędą pełny 4-letni cykl kształcenia w zakresie bio- i nanotechnologii. Pięcioro w tej grupie to będą studenci UPWr – po dwóch doktorantów z Wydziałów Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Biotechnologii i Nauk o Żywności, jedna osoba z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Z góry określony zakres tematyczny badań i zasady ubiegania się o przyjęcie na te studia znaleźć można.

doktoranci3
fot. Shutterstock

Projekt „BioTechNan” zakłada, że przynajmniej 19 doktorantów w wymaganym terminie obroni pracę doktorską i uzyska stopień naukowy doktora. Mają na to cztery lata i naprawdę doskonałe warunki: mogą korzystać z zajęć w każdej z instytucji uczestniczących w projekcie, czyli PWr, UWr, UPWr, IIiTD PAN, wyjeżdżać na międzynarodowe konferencje i staże zagraniczne opłacane z pieniędzy przyznanych na realizację projektu oraz otrzymywać specjalne motywacyjne stypendia.

– Oczekujemy kandydatów z pasją do zgłębiania wiedzy i prowadzenia badań naukowych. Doktoranci realizujący doktoraty w ramach projektu „BioTechNan” mogą liczyć na większe wsparcie finansowe swoich badań oraz mogą uczestniczyć w wybranych przez siebie zajęciach,  prowadzonych w innych jednostkach naukowych realizujących wspomniany projekt. Chcielibyśmy, aby nasi doktoranci realizujący badania interdyscyplinarne byli otwarci na współpracę, także z jednostkami poza granicami Polski i odważnie prezentowali swoje wyniki na arenie  międzynarodowej, co w szczególności umożliwiają studia doktoranckie w dyscyplinie biotechnologia realizowane w ramach projektu „BioTechNan” – mówi prof. Alicja Kucharska z Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych i kierownik studiów doktoranckich na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Całkowita wartość projektu „BioTechNan”: 3 948 852,75 zł.

Projekt „ProHum”


Partnerem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest w tym wartym 1 464 088,80 złotych projekcie Uniwersytet Medyczny z Wrocławia. Powstają zupełnie nowe interdyscyplinarne  studia doktoranckie łączące wiedzę w zakresie nauk weterynaryjnych i medycznych w ramach których kształceni będą specjaliści z zakresu optymalizacji, planowania i tworzenia badań eksperymentalnych na zwierzętach z umiejętnościami transferowania ich do badań klinicznych prowadzonych na ludziach (zwierzęcy model eksperymentalny).

doktoranci4
fot. Shutterstock

Projekt skierowany jest do 11 absolwentów uczelni wyższych, którzy posiadają stopień magistra biologii medycznej, biotechnologii oraz lekarzy weterynarii i lekarzy medycyny, którzy chcą rozwijać się naukowo na III stopniu studiów. Sześciu doktorantów przyjmie na te studia UPWr, pięciu UM. Zakłada się, że efektem studiów będzie przeprowadzenie przewodu doktorskiego, zakończonego obroną pracy doktorskiej przynajmniej przez 8 uczestników.
W trakcie studiów przewiduje kilka nowych kursów o charakterze interdyscyplinarnym, integrujących nowoczesną wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin oraz liczne zajęcia fakultatywne  (jak przegląd technik eksperymentalnych stosowanych w badaniach biomedycznych albo badania przedkliniczne i kliniczne na zwierzętach).

Terminy rekrutacji na studia doktoranckie realizowane w ramach projektu „BioTechNan”


Na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt dokumenty należy złożyć do 31 sierpnia, na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej do 29 czerwca, na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności do 31 sierpnia.


Szczegóły dotyczące rekrutacji

doktoranci5
fot. Shutterstock


partnerzy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg