eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Interdyscyplinarne studia doktoranckie dla najlepszych

W ramach Wrocławskiego Centrum Biotechnologii posiadającego status KNOW stworzono obszar jednoczący wszystkie uczelnie i instytuty badawcze. Efekt: utworzenie i realizacja Środowiskowych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich skierowanych do 30 doktorantów.

Program Interdyscyplinarnych Środowiskowych Studiów Doktoranckich w ramach partnerstwa Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego z obszaru biotechnologii i nanotechnologii Politechniki Wrocławskiej – lidera projektu – oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej zajął drugie miejsce spośród 48, które zakwalifikowano do wsparcia finansowego w konkursie ogłoszonym przez NCBiR.

doktoraty1

fot. shutterstock

Dwa wydziały chemiczne – Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, biotechnologia Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej oraz Wydziały Biotechnologii i Nauk o Żywności, Biologii i Hodowli Zwierząt i Medycyny Weterynaryjnej naszej uczelni (wszystkie posiadające status KNOW) będą realizować 4-letni program studiów dla 30 doktorantów. Studia zostaną uruchomione w październiku 2018 roku, a zakończą się we wrześniu 2022. Reprezentowane w ramach projektu partnerstwo Wrocławskiego Centrum Biotechnologii, w skład którego wchodzą jednostki objęte projektem (PWr – Wydział Chemiczny, UWr – Wydział Chemii oraz Wydział Biotechnologii, UPWr – Wydziały: Biotechnologii Nauk o Żywności, Biologii i Hodowli Zwierząt, Medycyny Weterynaryjnej, IITD) posiadające status KNOW, poprzez planowaną realizację wysokiej jakości nowych Interdyscyplinarnych Środowiskowych Studiów Doktoranckich w zakresie Biotechnologii i Nanotechnologii pn. „BioTechNan”, oferować będzie możliwość prowadzenia szerokiego spektrum interdyscyplinarnych prac badawczych w dyscyplinach z obszaru nauk ścisłych, technicznych oraz przyrodniczych, poprzez przeznaczone na ten cel stypendia motywacyjne.

– Od początku tej kadencji trwają na poziomie władz uczelni rozmowy o tym, jak prowadzić wspólne działania. W przypadku tego konkretnego projektu mamy sytuację stosunkowo łatwą, ponieważ został zdefiniowany obszar tematyczny. Posiadamy status ośrodka wiodącego w tym zakresie, czyli w obszarze biotechnologii – tłumaczy prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Jarosław Bosy i od razu dodaje, że propozycja przystąpienia do programu POWER została przedstawiona na spotkaniu Rady Wrocławskiego Centrum Biotechnologii. Kolejnym krokiem były oczywiście dyskusje, powołano komitet sterujący, w którym znaleźli się reprezentanci wszystkich wiodących wrocławskich uczelni w tym konkretnym obszarze, instytutów Polskiej Akademii Nauk, a także EIT+. Od początku też było jasne, że liderem programu będzie Politechnika Wrocławska, która ma doświadczenie w realizacji takich projektów.

Uczestnicy tych studiów będą mieli dostęp do najlepszych naukowców z różnych uczelni. Co więcej, mamy fundusze na to, by zapraszać najlepszych naukowców z zagranicy.

– Wspólnie wybraliśmy lidera, zdecydowaliśmy, że samą aplikację konkursową napisze specjalistyczna firma. Stworzyliśmy program, który pozwoli nam funkcjonować i rozwijać się w zreformowanym obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. To, że nasz projekt oceniono tak wysoko, plasując go na drugim spośród zgłoszonych 48, pokazuje, że podjęte zostały dobre decyzje. Na pewno mamy do czynienia z przełomem – odwracamy filozofię podejścia – mówi prof. Bosy, który doprecyzowuje: interdyscyplinarność oznacza, że jest dwóch promotorów z dwóch różnych uczelni, z uczelni i instytutu badawczego lub promotor i kopromotor z zagranicy. – Na tym polega nowe podejście do kwestii doktoratu – dwóch promotorów musi zawalczyć o doktoranta, a nie odwrotnie. Dzisiaj model jest prosty: jest jeden mentor i jeden doktorant, którzy są zdani na siebie; czasem ze skutkiem pozytywnym, czasem negatywnym. W takiej sytuacji, kiedy jest dwóch promotorów, zaczyna się rywalizacja, bo nie wiemy, w jakim kierunku pójdzie doktorat i która dyscyplina naukowa stanie się dyscypliną wiodącą. Taki doktorat jest oczywiście interdyscyplinarny, ale zgodnie z przepisami stopień naukowy doktora może być nadany tylko przez jedną radę wydziału. Nie wiemy dzisiaj na jakiej, a do wyboru dojdzie właśnie w wyniku tego procesu. Jednocześnie poprzez tę współpracę zyskujemy elitarną szkołę doktorską, lepszą, bo środowiskową.

Uczestnicy tych studiów będą mieli dostęp do najlepszych naukowców z różnych uczelni. Co więcej, mamy fundusze na to, by zapraszać najlepszych naukowców z zagranicy.

Pieniądze na kształcenie w elitarnej szkole, które już zdobyliśmy oraz na realizację projektów, które zamierzamy pozyskać, pozwolą  zbliżyć się do Europy – zwłaszcza w kontekście badań przełomowych – wyjaśnia prorektor prof. Bosy i nie kryje pewności, że te studia będą stanowiły nową jakość kształcenia, a ich absolwenci zostaną przygotowani do tego, by w nauce dokonywać przełomów, bo taki jest cel pracy badawczej.

doktoraty2

fot. shutterstock

Program Interdyscyplinarnych Środowiskowych Studiów Doktoranckich KNOW z obszaru biotechnologii i nanotechnologii zakłada dla doktorantów możliwość wyjazdów na krótko- i długoterminowe staże naukowe związane z obszarem badań, w którym realizowana jest praca doktorska, do wiodących światowych instytucji naukowych i badawczych – tak, by mogli zdobyć unikalne umiejętności badawcze niemożliwe do uzyskania na terenie Polski oraz w celu umiędzynarodowienia studiów doktoranckich prowadzonych w ramach projektu. Organizacja studiów doktoranckich w ramach projektu, pozwoli wszystkim uczestnikom projektu na wzajemną interakcję doktorantów z różnych jednostek naukowych realizujących badania w zakresie różnych dyscyplin, a także możliwość prowadzenia badań w środowisku międzynarodowym dzięki zaplanowanej współpracy z zagranicznymi jednostkami naukowymi. Mobilność doktorantów będzie realizowana także poprzez wyjazdy na konferencje naukowe. Udział doktorantów w specjalistycznych konferencjach z zakresu tematyki, która będzie głównym modelem badawczym w planowanej pracy doktorskiej, pozwoli zaprezentować wyniki własnych badań, umożliwi bezpośrednie zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami nauki, prowadzenie dyskusji oraz nawiązanie kontaktów naukowych, co będzie miało istotny wpływ na rozwój naukowy oraz jakość pracy doktorskiej.

– To jest przełom, bo zaczynamy inaczej patrzeć na rozwój kariery naukowców. On musi być tak prowadzony, aby od początku kandydat na naukowca miał do czynienia ze światem zewnętrznym i mógł się nieustannie weryfikować w odniesieniu do innych. Za dużo wychowaliśmy doktorantów, którzy z tym światem zewnętrznym nie potrafią się komunikować, mierzyć i dlatego nie mamy sukcesów na arenie międzynarodowej. Do tej pory dominowała u nas raczej strategia „chowania pod kloszem”, a w rzeczywistości globalnej to działania, za którymi nie idzie sukces. Nauka jest dzisiaj oparta na wymianie informacji, współpracy, działaniach interdyscyplinarnych, rywalizacji, ale i kooperacji. Analizując sytuację, doszliśmy do wniosku, że uczelnia nie jest w stanie sama wygenerować nowego trendu. Oczywiście są pojedyncze przypadki, sam mam doświadczenia z programami przygotowującymi kandydatów do staży zagranicznych, ale właśnie dlatego wiem, że w tym obszarze model kariery naukowca musi ulec zmianie – przyznaje prof. Jarosław Bosy.

Kandydaci na studia muszą sprostać wysokim wymaganiom – oprócz ukończenia studiów magisterskich zgodnych lub powiązanych z kierunkiem studiów doktoranckich, powinni mieć też wstępny projekt pracy naukowej. Na studia mogą kandydować również beneficjenci Diamentowego Grantu. Projekt będzie oczywiście realizowany w jednostce kompetentnej, jaką jest Dział Nauki, a koordynatorem merytorycznym projektu z ramienia naszej uczelni będzie prof. dr hab. Krzysztof Marycz, prof. nadzw.

W trakcie realizacji studiów przewiduje się opracowanie i wdrożenie nowych kursów o charakterze interdyscyplinarnym, integrujących nowoczesną wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin oraz umożliwiających jej rozpowszechnienie poza dyscypliny nauki, z których się wywodzą. Nowe kursy będą się wpisywać w kształcenie podnoszące umiejętności akademickie i techniczne, oraz kształcenie rozwijające metodologie badań naukowych (zajęcia praktyczne z zakresu oraz specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego do symulacji komputerowych). Ponadto, w ofercie programowej, dostępne będą dotychczas oferowane kursy z zakresu metodologii i etyki badań naukowych (zgodnie z rekomendacjami salzburskimi) oraz seminaria doktoranckie. Z poszczególnych wydziałów zostali wskazani również potencjalni promotorzy: dr hab. Krzysztof Marycz, prof. nadzw. (BiHZ), prof. dr hab. Maciej Ugorski (MW), dr hab. Magdalena Wróbel-Kwiatkowska, dr inż. Zbigniew Lazar (BNoŻ).

– Myślę, że tym projektem rozpoczynamy wspólnie pracę nad wykreowaniem modelu nowego naukowca, który będzie potrzebny na rynku w przyszłości – podsumowuje prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Dr hab. Krzysztof Marycz prof. nadzw, koordynator doktoranckich studiów interdyscyplinarnych na UPWr

Realizacja doktoratu pod kierunkiem dwóch promotorów, ale z dwóch różnych uczelni i dwóch różnych dziedzin, to przełom. Doktoranci, którzy podejmą te studia, będą musieli wykazać się kreatywnością, bo będziemy szukać osób innowacyjnych, odważnych, mających osiągnięcia już na poziomie licencjatów. Zmieni się sposób uczenia: w tej chwili doktorant na UPWr przez cztery lata uczy się na jednym wydziale. W ramach tych studiów będzie odbywał poszczególne przedmioty na różnych wrocławskich uczelniach, ale też realizować pakiety przedmiotów bardzo specjalistycznych. Ja będę poszukiwał doktorantów z inżynierii komórkowej, którzy u mnie będą się uczyć m.in. hodowli inżynierii tkankowej, a na Politechnice wytwarzania biomateriałów. Atutem będzie też możliwość odbycia specjalistycznych kursów organizowanych np. przez  EIT+, gdzie jest wysokiej klasy aparatura, ale i obowiązkowe staże zagraniczne w trakcie trwania studiów. Poza tym ten projekt przewiduje naprawdę atrakcyjne stypendia doktoranckie, więc daje możliwość tym najlepszym skupienia się na tym, co najważniejsze – na nauce.

kbk

Powrót
10.10.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg