Inauguracja środowiskowa za nami

Uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem przedstawicieli wszystkich wrocławskich uczelni tradycyjnie już odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykład „Nauka dla przyszłości” wygłosił prof. Klaus von Klitinzg, laureat Nagrody Nobla.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego wszystkich wrocławskich uczelni to spotkanie rektorów, profesorów, studentów, przedstawicieli samorządu i władz państwowych. Inauguracja zainicjowana kilka lat temu przez KRUWiO, czyli Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, podkreśla wspólne dążenia i cel, którym jest rozwój nauki i całego regionu.

W tym roku podczas inauguracji minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłego rektora Politechniki Opolskiej, prof. Marka Tukiendorfa, a kulminacją spotkania w Oratorium Marianum był wykład laureata Nagrody Nobla prof. Klausa von Klitzinga – „Nauka dla Przyszłości”.

Podczas inauguracji wręczono również nagrody. Prezydent Wrocławia  przyznał prof. Markowi Ziętkowi, byłemu rektorowi Uniwersytetu Medycznego, Odznakę Honorową Wrocławia – Wrocław z wdzięcznością ,,Wratislavia Grato Animo”. Po raz pierwszy została wręczona nagroda marszałka województwa dolnośląskiego – za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju województwa marszałek Cezary Przybylski wyróżnił prof. Martę Płonkę z Akademii Sztuk Pięknych za jej pracę habilitacyjną. Nagroda ma trafiać do rąk autora najlepszej pracy opublikowanej w roku mijającym roku akademickim, a kluczem jest temat – związany z rozwojem i osiągnięciami regionu. Martę Płonkę wyróżniono za pracę habilitacyjną „Idea przekazu treści dzieł wybranych twórców. Autorskie opracowanie publikacji albumowych i wydawnictw katalogowych dla instytucji kultury i placówek dydaktycznych”. Wrocławską Nagrodę Naukową w tym roku otrzymał prof. Tadeusz Luty. Byłemu rektorowi Politechniki Wrocławskiej i wieloletniemu doradcy prezydenta miasta ds. środowiska akademickiego i nauki, wręczył ją przewodniczący kapituły dr Jacek Ossowski. Wyróżniono też majora Andrzeja Kufla, dowódcę-kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu – wojewoda Paweł Hreniak przekazał mu odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną na jego wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

kbk

Galeria zdjęć