eu_green_logo_szare.png

Aktualności

II Forum Inteligentnego Rozwoju

Nauka, biznes i samorządy spotykają się w jednym miejscu, aby dyskutować i tworzyć rozwiązania gwarantujące polskiej gospodarce wzrost. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest współorganizatorem rzeszowskiego forum.

Forum Inteligentnego Rozwoju to spotkanie łączące przedstawicieli nauki, biznesu i samorządów z całej Polski, którzy dyskutują o rozwoju gospodarczym, innowacyjności, roli różnych instytucji i podmiotów w kreowaniu przedsięwzięć gwarantujących polskiej gospodarce wzrost.

Druga edycja forum odbędzie się 23 i 24 października 2017 roku w Rzeszowie. Z pierwszej Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wrócił z dwiema nagrodami – Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju przyznawaną instytucjom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową oraz Grand Prix za projekt Biocervin. Co roku uczelnia może się też pochwalić miejscem z czołówce najbardziej innowacyjnych i zdobywających najwięcej patentów polskich jednostek akademickich. Dlatego UPWr został zaproszony do współorganizacji tegorocznego forum, a prof. Tadeusz Trziszka zasiadł w jego komitecie honorowym.

– Przekształcenie polskiego modelu gospodarczego uformowanego w ciągu ostatniego ćwierćwiecza jest dzisiaj strategicznym wyzwaniem, od którego zależą nasze zdolności rozwojowe. Przejście od gospodarki, której konkurencyjność oparta jest na niskich kosztach pracy i importowanych technologiach, do gospodarki innowacyjnej, odwołującej się przede wszystkim do rodzimych zasobów – to zadanie, które powinno mobilizować i łączyć Polaków. (…) obrady, skupiające przedsiębiorców, naukowców i samorządowców, są bardzo cennym przedsięwzięciem. Pozwalają na wymianę doświadczeń i koncepcji, a przede wszystkim przyczyniają się do stworzenia efektu synergii we współpracy tych ważnych środowisk. Liczę, że również na tym Forum zawiąże się wiele ciekawych pomysłów i zostanie zainicjowanych wiele wartościowych projektów, służących polskiej innowacyjności i rozwojowi – czytamy w rekomendacji forum autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy.

Rektor Tadeusz Trziszka, który obok m.in. Jerzego Buzka, przedstawicieli NCBiR i Polskiej Izby Inwestycji i Handlu weźmie udział w sesji inauguracyjnej forum, zwraca szczególną uwagę na fakt, że: – Forum winno pokazać mocne strony polskiej gospodarki oraz kluczowe obszary egzystencji. Do najważniejszych elementów funkcjonowania państwa należy uznać jakość życia obywateli, a w tym żywność i zdrowie. Polska należy do jednego z największych producentów i eksporterów żywności i jest to obszar budowania naszej przewagi konkurencyjnej na rynkach globalnych, zwłaszcza w odniesieniu do profilaktyki zdrowotnej i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Forum winno pokazać ogromny potencjał polskiej nauki i biznesu.

innowacje-4

W 2016 r. UPWr wrócił z Rzeszowa z dwiema nagrodami:
Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju i Grand Prix
fot. archiwum

Motywem przewodnim wydarzenia są nowe technologie i bezpieczeństwo energetyczne jako gwarant inteligentnego rozwoju. W programie 20 konferencji, 150 prelegentów, wielobranżowe targi nowych technologii goPL 2020 i debata o kierunku, w którym podąża polski przemysł.

Bloki tematyczne będą dotyczyły m.in. współpracy przedsiębiorstw z uczelniami i jednostkami naukowymi, kreatywnego rozwoju gospodarczego samorządów, regionalnych programów operacyjnych, bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, technologii przyszłości w motoryzacji, innowacji w gospodarce komunalnej, koncepcji smart city i komercjalizacji wyników prac B+R.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu patronuje dwóm blokom tematycznym, do których zaprosił prelegentów. W części poświęconej innowacyjnemu rolnictwu organicznemu i precyzyjnemu udział wezmą m.in. przedstawiciele Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego prof. Andrzej Białowiec, prof. Adam Figiel, dr Sylwia Lewandowska i dr Agnieszka Medyńska-Juraszek. A dyskutować będą przede wszystkim o tym, co znaczy rolnictwo organiczne 4.0, czy biowęgiel może spełnić rolę innowacyjnego produktu w rolnictwie i ochronie środowiska, jak hydroboxy mogą ograniczyć zużycie wody w rolnictwie i czy przyszedł już czas na inteligentne nawozy.

Natomiast na panelu „Polska centrum produkcji żywności w Europie” wystąpienia i rozmowy będą dotyczyły czynników warunkujących opłacalną produkcję rolniczą, jakości i bezpieczeństwa żywności, racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi, innowacyjnych technologii w przetwórstwie rolno-spożywczym i budowania marki polskich produktów. Rektorowi Tadeuszowi Trziszce będą tu towarzyszyli m.in. prof. Agnieszka Kita i prof. Agnieszka Kucharska, dr Maciej Oziembłowski i dr Łukasz Bobak.

Naukowców UPWr i przedstawicieli współpracujących z uczelnią firm i środowisk nie zabraknie też na innych panelach – w sumie pod szyldem UPWr wystąpi blisko 40 mówców. Na stoisku wystawienniczym pojawią się natomiast nasze najaktywniejsze koła naukowe i studenci-pasjonaci.

Więcej informacji o forum: www.irforum.pl.

***

Udział w Forum Inteligentnego Rozwoju jest bezpłatny. Pracownicy zainteresowanych wzięciem udziału w forum proszeni są o kontakt z Pauliną Przybylską (Dział Innowacji, Wdrożeń i Komercjalizacji) – 71 320 5272, .

mj

Powrót
29.09.2017
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png