Globalne ocieplenie – co je łączy ze studiami na UPWr?
Inżynieria i gospodarka wodna, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, a może budownictwo? Te kierunki studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu pozwalają nie tylko zdobyć ciekawy zawód, ale też zmierzyć się z problemami, z jakimi zmaga się cała ludzkość w dobie kryzysu klimatycznego.
Inżynieria i gospodarka wodna oraz odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami to studia, które łączą wiedzę przyrodniczą z techniczną i pozwalają szerzej widzieć relację pomiędzy aktywnością człowieka a środowiskiem, które ta aktywność zmienia i kształtuje.
Woda jest jednym z kluczowych zasobów na Ziemi – nie ma bez niej życia, a socjolodzy i politolodzy nie pozostawiają wątpliwości, że w ciągu najbliższych 100 lat ludzkość stanie w obliczu konfliktów o dostęp do wody pitnej. To skutek globalnego ocieplenia, susz, które od kilku lat odczuwane są również na kontynencie europejskim, a co za tym idzie, i w Polsce. Jak gospodarować wodą? Jak chronić ten zasób, a jednocześnie zabezpieczać ludzi przed żywiołem, jakim jest choć powódź? Na te pytania i na wiele innych odpowiedzi dają studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna, które kształcą specjalistów w zakresie ochrony przed powodzią i suszą, projektowania, budowy i eksploatacji obiektów hydrotechnicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, eksploatacji obiektów inżynierii wodnej i ochrony zasobów wodnych. Ale to też studia, które po specjalizacji śródlądowe drogi wodne przygotowują do pracy w turystyce, dają możliwość projektowania szlaków wodnych, uwzględniających uwarunkowania środowiskowe i rozwiązania proekologiczne w regulacji rzek. To możliwość zdobycia wiedzy o tym, czym jest retencja, jakie znaczenie ma nie tylko dla gospodarki, ale też dla każdego człowieka.
Inżynier znający się na gospodarce wodnej to – w dobie globalnego ocieplenia, które niesie ze sobą gwałtowne zjawiska pogodowe, susze naprzemiennie z nawalnymi deszczami i powodziami i w którym ochrona zasobu wodnego staje się jednym z kluczowych elementów – poszukiwany na rynku pracy specjalista.
Równie specjalistyczną wiedzę i ciekawy zawód można zdobyć po studiach na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami – to kierunek, który wprost stawia pytania o przyszłość węgła jako surowca energetycznego, a przede wszystkim o to, czym ten węgiel zastąpić z korzyścią dla gospodarki, ludzkości i klimatu.
Odnawialne źródła energii to źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w relatywnie krótkim czasie. To słońce, wiatr, woda, biomasa, biogaz, biopłyny oraz biopaliwa. W 2019 roku OZE zaspokoiło 17 procent zapotrzebowania ludzkości na energię, a Unia Europejska w ramach walki ze zmianami klimatycznymi przyjęła zapisy nazywane Zielonym Ładem, które zakładają zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez odejście od energetyki opartej na węglu na rzecz tej uzyskiwanej właśnie z odnawialnych źródeł.
Na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami nie tylko zdobywa się wiedzę, jak projektować i eksploatować urządzenia, instalacje i obiekty służące do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Zdobywa się również umiejętność oceny wartość zapotrzebowania na energię, szacowania ilości produkowanych odpadów w konkretnym regionie, jak też ich składowania i zagospodarowania. Gospodarka odpadami jest jednym z najpoważniejszych problemów dotyczących współczesnej cywilizacji – ze względu na rosnącą liczbę ludności, wraz z rozwojem gospodarczym i technicznym człowiek stał się największym producentem odpadów w przyrodzie. To jak je utylizować czy przetwarzać z korzyścią dla człowieka i dla środowiska jest nie tylko kwestią gospodarczą, czy ekologiczną, ale też wyzwaniem, z jakim mierzą się naukowcy i praktycy, a więc specjaliści kształceni na takich studiach, jak na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Na UPWr można też studiować na kierunku budownictwo – to studia niestacjonarne, a więc dla osób pracujących. Kształcą one specjalistów z zakresu wykonawstwa obiektów budowlanych, technologii betonów i zapraw, mechaniki gruntów i budowli, ale też organizacji produkcji budowlanej, ekonomika budownictwa, czy tak specjalistycznej dziedziny jak budownictwo rolnicze, budownictwo wodne i komunikacyjne.
kbk