eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Geodeci wygrywają!

Na 35 drużyn z 16 uczelni z kraju zajęli II miejsce. Studenci geodezji i kartografii – Barbara Kasieczka i Kamil Smolak uczestniczyli w I edycji mistrzostw geoinformatycznych GIS Challenge.

Do Lublina na Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pojechały cztery drużyny. Do finałowej dziesiątki przeszły dwie, a Barbara Kasieczka przyznaje, że zadania – w sumie 10 – były trudne. Przykład?

„Na podstawie udostępnionych danych lotniczego skaningu laserowego wygeneruj mapę (raster rozdzielczości 1 m) ilustrując wysokość względną wysokiej roślinności (High Vegetation), a następnie wskaż poligon (podaj Unique_ID), w którym jest najwyższa średnia wysokość. Podaj wartość wysokości. Dane: Fragment chmury punktów w formacie LAS (2 pliki); Granice poligonów (hexagons_1ha.shp)”.

– Zadania wymagały od nas dużej znajomości programu i możliwości jego zastosowania. Ważne było myślenie, bo trzeba było się nagłówkować, żeby znaleźć odpowiedni klucz – mówi Barbara Kasieczka, która jest na II roku studiów magisterskich i w swojej pracy zajmuje się oceną możliwości interaktywnych wizualizacji danych czasowo-przestrzennych o charakterze Big Data.

gis-challenge1

Barbara Kasieczka: – Szukałam studiów, po których będę miała konkretny zawód.
Tak znalazłam geodezję
fot. Urszula Markowska

Razem z Kamilem Smolakiem działają w Studenckim Kole Naukowym Geodetów, a do udziału w GIS Challenge namówił ich członek komitetu naukowego wydarzenia, prof. Andrzej Borkowski. I nie żałują wyjazdu.

– Podczas zawodów prezentowały się też firmy wykorzystujące GIS w praktyce, więc można powiedzieć, że przyjechały „łowić” najlepszych – dodaje Barbara Kasieczka i przyznaje, że po obronie pracy magisterskiej chciałaby na staż wyjechać zagranicę. – Ale nie na zwiedzanie, a po wiedzę. Chcę się uczyć o wizualizacji danych. W Polsce nie ma obecnie wielu specjalistów w tym zakresie. Są za to w Szwajcarii, Czechach i Niemczech, więc mam nadzieję, że kolejny semestr spędzę w jednym z tych państw.

Dlaczego wybrała geodezję? Szukała konkretnego zawodu. – I wychodziło mi, że te konkretne to lekarz, prawnik lub geodeta. Tak wybrałam geodezję i nie żałuję, bo tu naprawdę jest bardzo wiele ciekawych obszarów badawczych, mających zastosowanie w praktyce.

gis-challenge3

Kamilowi Smolakowi badania z zakresu geografii behawioralnej
podpowiedział promotor dr. hab. Witold Rohm
fot. archiwum prywatne

Kamil Smolak jeszcze nie obronił pracy magisterskiej, ale już planuje studia doktoranckie. Zajmuje się geografią behawioralną, czyli wykorzystywaniem danych geolokalizowanych w przestrzeni.

– Te dane służą na przykład do badania i monitorowania przepływów ludności, gospodarki zasobami oraz sposobu zagospodarowania terenu. Mogą być wykorzystywane przez planistów budujących strategie rozwoju miast, urbanistów, demografów, socjologów, jak również w zarządzaniu kryzysowym, w oparciu o umiejętność przewidywania zachowania się mieszkańców w sytuacjach wyjątkowych. Ten obszar badawczy wskazał mi mój promotor dr hab. Witold Rohm. W pracy inżynierskiej zająłem się analizami miejskiej sieci transportowej i uznałem, że ta dziedzina będzie naturalną kontynuacją tego tematu. Praca magisterska i doktorat to kolejne kroki, choć nie ukrywam, że geodezja satelitarna też jest szalenie ciekawa – uśmiecha się Kamil Smolak.

Drugą drużynę, która dostała się do finału GIS Challenge tworzyli: Jakub Górny, Magdalena Wawrzynowicz oraz Krzysztof Knop.

Wiosna 2017 pełna sukcesów

Od 31 marca do 1 kwietnia 2017 r. członkowie koła mieli okazję po raz pierwszy w historii SKN uczestniczyć w 24-godzinnym wyzwaniu w formie hackatonu – #Map_UJ zorganizowanym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Sukcesem zakończył się wyjazd do Petersburga, gdzie w dniach 19-21 kwietnia Piotr Kubiś oraz Radosław Zajdel prezentowali referaty na konferencji „International Conference for young researchers 2017”. Radosław Zajdel zdobył III miejsce za wygłoszenie pracy pt. „Web-application development for visualization and analyses of GNSS orbit validation results based on SLR data".

W dniach 24-25 kwietnia pięciu studentów koła prezentowało wyniki prac badawczych na „XLVI Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, gdzie spośród siedemnastu prezentacji, Barbara Kasieczka zajęła II miejsce. Bez przerwy na odpoczynek, bo już następnego dnia 7-osobowa reprezentacja koła brała udział w „XII Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji”. W sesji referatowej (na 17 prezentacji) I miejsce zajął Radosław Zajdel za pracę pt. „GOVUS: aplikacja internetowa do oceny jakości orbit nowych systemów multi-GNSS”, a II miejsce w sesji plakatowej, w której prezentowano 29 posterów zajęła Barbara Kasieczka za pracę pt. „Metody wizualizacji Big Data na przykładzie danych lokalizacyjnych”.

Kolejnym osiągnięciem było zajęcie II miejsca (spośród 19 prezentacji) za referat autorstwa Krzysztofa Stascha i Wioletty Szałapaty pt. „Zastosowanie rozwiązania stanowiska swobodnego dla realizacji prac geodezyjnych związanych z obsługą inwestycji” na „Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych” zorganizowanej w dniach 15-15 maja na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Ukoronowaniem pasma sukcesów był udział w XXII Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych zorganizowanej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w dniach 25-26 maja 2017 roku. W sesji referatowej w sekcji Geodezji I miejsce zajął Radosław Zajdel za wygłoszenie referatu na temat „Walidacja orbit mikrofalowych satelitów Multi GNSS z wykorzystaniem obserwacji SLRE”, a II miejsce zdobyła Wioleta Tajster za referat: „Badanie przemieszczeń pionowych reperów znajdujących się na podporach Mostu Milenijnego we Wrocławiu”. Na wydziałowej sesji plakatowej poster Dariusza Strugarka na temat: „Analiza porównawcza orbit satelity GOCE opartych na obserwacjach GPS z laserowymi pomiarami odległości SLR” zajął I miejsce, a poster na temat: „Budowa serwisu na potrzeby prezentacji modeli przestrzennych wybranych krasnali wrocławskich przygotowany przez zespół studentów, członków koła, zajął III miejsce. Wyróżniono też pracę Magdaleny Bachorskiej: „Ocena zakresu zmian  dobowych Iglicy Wrocławskiej w różnych warunkach atmosferycznych” oraz pracę Joanny Najder i Patrycji Bendzery: „Badania zmian górotworu w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie”.

Osiągnięcia te studenci zawdzięczają również pracy opiekunów naukowych wystąpień, którym członkowie SKN dziękują za wsparcie, motywację i pomoc. Podziękowania należą się też opiekunowi koła dr. Krzysztofowi Mąkolskiemu (i opiekunowi wielu z przygotowanych wystąpień) oraz prezesowi SKN Geodetów – Piotrowi Bryłce, na którego barkach spoczywał ciężar organizacji wszystkich wydarzeń i wyjazdów.

kbk

Powrót
06.06.2017
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg