eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Eskperci UPWr radzą: jak przygotować psa na wakacje?

Dr Maciej Grzegory, ordynator w Przychodni Weterynaryjnej Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego, nie tylko o apteczce dla czworonoga.

Jak się przygotować do wyjazdu z psem?

Dobrą rzeczą jest przygotowanie apteczki, tak jak dla człowieka. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim plastry, bandaże, woda utleniona, Rivanol, Octenisept – by bezpiecznie opatrzyć ranę, w razie gdyby nasz czworonożny przyjaciel gdzieś się zranił czy wbił sobie kłosa. Jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż, to ważną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie auta. Można się zaopatrzyć w specjalne foteliki do przewożenia psa, które są odpowiednio skonstruowane – tak, by nasz przyjaciel siedział w czasie jazdy. Można też wstawić do samochodu niewielkich rozmiarów klatkę, w miejsce bagażnika – pies nie będzie się wtedy przemieszczał po aucie, co zapewni spokój kierowcy.

grzegory2
fot. Tomasz Lewandowski

Czy można podawać zwierzęciu na własną rękę środki łagodzące chorobę lokomocyjną?

Na własną rękę nie, ale po skonsultowaniu z lekarzem weterynarii tak. To leki dedykowane tylko i wyłącznie dla psów, dostępne w gabinetach weterynaryjnych, zarejestrowane na chorobę lokomocyjną. Jeśli nie mamy możliwości kupienia leku, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii i zapytajmy czego możemy użyć na chorobę lokomocyjną. Bo oczywiście może to być na przykład stosowany u ludzi Aviomarin. Ważne jednak, żebyśmy wiedzieli, jaką podać dawkę, kiedy itd.

Jeżeli pies jest zdenerwowany, boi się, a jedziemy z nim na wczasy pociągiem, to co wtedy powinniśmy zrobić?

Na pewno zastosować środki wyciszająco-tonizujące przeznaczone dla psów, też do nabycia u lekarza weterynarii. To najbezpieczniejszy sposób, by psu nie zaszkodzić a zminimalizować stres związany z podróżą.

pies_na_wakacjach

fot. Shutterstock

A jak sobie radzić z kotem? Wystarczy transporter, jakiego używamy przy wizytach u lekarza?

To sprawa jest trudniejsza i wszystko zależy od tego, jaki kot ma charakter, bo akurat te zwierzęta rzeczywiście w podróży mogą sprawiać trochę więcej problemów. Możemy im zaradzić podając kotu przeznaczone dla niego preparaty uspokajająco-tonizujące, stosowane przed podróżą, nawet kilka dni przed wyjazdem, by organizm się wysycił. To ziołowe preparaty uspokajające, opracowane z myślą o zwierzętach, ale bardzo podobne do tych stosowanych u ludzi.

Czy zdarza się, że po dotarciu do celu, u zwierząt – tak jak u ludzi – mogą wystąpić biegunki i wymioty?

Oczywiście, te objawy mogą być skutkiem stresu związanego z podróżą, zmianą otoczenia, nowymi bodźcami. Przeciwko biegunkom podróżnym, stresowym u psów i kotów stosujemy preparaty, które zaleci nam lekarz weterynarii – w ten sposób nie narazimy zwierzęcia na odwodnienie.

Powrót
05.07.2018
Głos Uczelni
rozmowy

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg