eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Dr Domańska zbada ścieki

Dr Magdalena Domańska z Instytutu Inżynierii Środowiska w konkursie Miniatura 6 realizować będzie projekt badawczy zatytułowany „Ścieki oczyszczone jako źródło informacji o mikroorganizmach biorących udział w przemianach związków azotu”.

– Identyfikacją mikroorganizmów metodą fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH) zajmuję się od lat, ale w tym projekcie będę badać skład mikroorganizmów nie tylko w reaktorach biologicznych, ale również na odpływie z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi biologii molekularnej – mówi dr Magdalena Domańska i wyjaśnia od razu, że pomimo dynamicznego rozwoju metod molekularnych, nadal nie są one standardowo używane w eksploatacji oczyszczalni.

– Technologia osadu czynnego jest obecnie najczęściej stosowaną metodą biologicznego oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. Osad czynny stanowi złożoną strukturę mikroorganizmów, której skład zmienia się dynamicznie w zależności od warunków pracy oczyszczalni ścieków. Znajomość struktury mikroorganizmów osadu czynnego jak również zmian składu ilościowego i jakościowego w czasie, dostarcza cennych informacji na temat pracy reaktorów biologicznych. Poznanie konkretnych grup mikroorganizmów jest niezbędne do wyjaśnienia problemów związanych z niewystarczającym usunięciem związków azotu, fosforu czy problemów związanych z puchnięciem osadu. Często zdarza się, że obserwujemy nadmierną „ucieczkę” bakterii wynoszonych z osadników do odpływu. Dzieje się tak, jeśli w reaktorze pojawiają się niekorzystne warunki, np. dopłyną ścieki przemysłowe. W tym projekcie badawczym chciałabym sprawdzić, czy obecność lub brak konkretnych grup bakterii na odpływie może świadczyć, o jakości procesu oczyszczania ścieków – tłumaczy dr Magdalena Domańska i dodaje, że zadanie badawcze będzie realizowała we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

domanska.jpg
Dr Magdalena Domańska
fot. archiwum prywatne

Efektem projektu będzie wyselekcjonowanie bakterii nitryfikacyjnych wynoszonych do odbiorników wodnych wraz ze ściekami oczyszczanymi oraz wskazanie, które grupy mikroorganizmów biorących udział w przemianach związków azotu dominują w osadzie czynnym, a które na odpływie i czy jest to zjawisko sezonowe.

– Sukcesy projektowe są zawsze wynikiem pracy wielu osób, dlatego chciałabym podziękować pracownikom Instytutu Inżynierii Środowiska, którzy wspierali mnie w tych działaniach oraz prof. Januszowi Łomotowskiemu za cenne wskazówki – podkreśla dr Domańska.

kbk

Powrót
01.12.2022
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg