eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Doktorantka Karolina Sobieraj: – Szkoła Doktorska UPWr była mi przeznaczona

Karolina Sobieraj, doktorantka Szkoły Doktorskiej UPWr i członkini Wiodącego Zespołu Badawczego Waste and Biomass Valorization Group (WBVG), realizuje swoje badania w Katedrze Biogospodarki Stosowanej w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka. Swojego miejsca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu nie przypisuje jednak przypadkowi.

– Lubię myśleć o rozpoczęciu nauki na naszym uniwersytecie jako o pewnego rodzaju przeznaczeniu. Podczas rekrutacji na studia inżynierskie, jadąc do Wrocławia ze swojej rodzinnej miejscowości, miałam przygotowane dwa komplety dokumentów – na kierunek odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami na UPWr oraz na inny, związany z naukami humanistycznymi. To podczas tej podróży zdecydowałam, że podejmę studia na pierwszym z nich, a to początkowe niezdecydowanie przerodziło się w moje dzisiejsze zamiłowanie do nauki.

Temat rozprawy doktorskiej Karoliny to Biological production of carbon monoxide from biowaste”. Realizuje go w ramach programu POWER 3.5 UPWr 2.0 -  międzynarodowy i interdyscyplinarny program rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pod kierownictwem dwóch promotorów – prof. Andrzeja Białowca z Katedry Biogospodarki Stosowanej UPWr i prof. Jacka Koziela z Iowa State University w Stanach Zjednoczonych. – Moja współpraca z prof. Białowcem rozpoczęła się jeszcze podczas studiów I stopnia. Już wtedy opublikowaliśmy pierwszy wspólny artykuł naukowy, a dalsze działania rozwinęły się w szybkim tempie – opowiada Karolina Sobieraj, podkreślając, że od samego początku był dla niej wielkim wsparciem w świecie naukowym, a jako promotor i mentor motywował ją, żeby otwierała się na nowe wyzwania, takie jak współpraca z przemysłem, udział w projektach badawczo-rozwojowych czy w międzynarodowych konferencjach naukowych. To profesor Białowiec przekonał ją również, żeby spróbowała swoich sił w konkursie o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla studentów za wybitne osiągnięcia naukowe, które udało się jej uzyskać.

– Z kolei mój drugi promotor, prof. Koziel, jest dla mnie nieocenionym wsparciem, zwłaszcza podczas przygotowywania wspólnych artykułów naukowych, ale przede wszystkim wielką inspiracją, świeżym spojrzeniem z zewnątrz i motywacją, żebym mierzyła wysoko – mówi doktorantka, dodając, że gdy pojawiała się szansa udziału w programie programu POWER 3.5, w którym wymagana jest współpraca z promotorem z zewnętrznej jednostki, wybór był dla niej oczywisty.

Karolina Sobieraj w laboratorium
Karolina Sobieraj przy układzie bioreaktorów do kompostowania odpadów organicznych w skali laboratoryjnej zaprojektowanym przy pomocy promotora, prof. Białowca, skonstruowany w ramach programu Bon Doktoranta w
2021 r.
fot. archiwum prywatne

W swoich badaniach Karolina chce zbadać, jak parametry technologiczne procesu kompostowania bioodpadów takie jak temperatura, stopień nasycenia tlenem, zawartość materii organicznej w odpadach i ich wilgotność, wpływają na wielkość produkcji tlenku węgla z tego procesu. 

– Moim zadaniem jest przygotowanie koncepcji teoretycznej związanej z możliwością sterowania produkcją CO z procesu kompostowania poprzez opracowanie modelu matematycznego intensyfikacji tej produkcji. Pomimo szkodliwego wpływu na środowisko naturalne i organizmy żywe, CO ma liczne cechy użytkowe, wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Nastawienie na zwiększenie produkcji CO z kompostowania odpadów, czyli kierunek, który chciałabym obrać w swoich badaniach, jest jednak innowacyjny i nieopisany dotąd w literaturze – tłumaczy Karolina.

Podczas swojej pracy w Szkole Doktorskiej Karolina Sobieraj chciałaby sprawdzić, czy proces kompostowania może być potencjalnym źródłem CO, który wyekstrahowany z gazu procesowego mógłby być wykorzystany jako składnik biosyngazu, czyli gazu syntezowego powstającego z biomasy. Biosyngaz ten mógłby być następnie wykorzystywany m.in. jako gaz palny czy podstawa do produkcji etanolu i metanolu w konkurencyjnej cenie, a jego konwersja prowadzić może do otrzymania węglowodorów i związków aromatycznych. 

– Konwersja syngazu w wyniku reakcji Fischera-Tropscha prowadzić może do produkcji biopaliwa transportowego, a konwersja parowa CO znana jako water-gas shift reaction (WGS) jest źródłem wodoru. Konieczne jest jednak zidentyfikowanie optymalnych parametrów procesu kompostowania, tak, aby można było kontrolować produkcję CO – mówi Karolina.

Dodatkowo w ramach rozpoczętej pracy nad cyklem publikacji wchodzących w skład przyszłej rozprawy doktorskiej, razem ze współautorami, Karolina przygotowała publikację przeglądową dotyczącą zmian CO podczas rozkładu materii organicznej. Zebrała w ten sposób informacje o innowacyjnych i przyszłościowych kierunkach wykorzystania tlenku węgla, bazujących na jego produkcji i przetwarzaniu w sposób biologiczny przy wykorzystaniu działalności mikroorganizmów, które są zdolne do jego metabolizowania. Najbardziej jednak zainteresowała ją biologiczna wersja metody WGS, która wykorzystuje bakterie zdolne do wytwarzania enzymów: dehydrogenazy tlenku węgla (CODH) oraz hydrogenazy. 

kompost
Procesowi kompostowania podlegają odpady organiczne, takie jak żywność czy roślinność
fot. Shutterstock

– Biologiczna reakcja WGS zastępuje dotychczasową, prowadzoną przy wykorzystaniu katalizatorów nieorganicznych. Jest ona konkurencyjna ze względu na mniejsze wymogi warunków prowadzenia procesu – zachodzi bowiem w temperaturze i ciśnieniu otoczenia oraz w ciemności, więc obniżeniu ulegają koszty niezbędnych reaktorów. Perspektywa wykorzystania do celów przemysłowych pozornie szkodliwego gazu powstającego w trakcie kompostowania wydaje się być obiecująca i znacznie uatrakcyjniłaby ten sposób przetwarzania odpadów – podkreśla Karolina Sobieraj, dodając, że proces kompostowania ma bardzo duży potencjał. Zmiany w wielkości populacji ludzi na Ziemi i rosnący standard życia powoduje, że ilość wytwarzanych odpadów ciągle rośnie. Szacuje się, że ich globalna masa wzrośnie do 3,4 mld ton w 2050 roku, a bioodpady to największa część odpadów komunalnych w krajach o niskich i średnich dochodach. Ponadto, zauważalna jest zwiększającą się ilość odpadów z intensywnej produkcji rolniczej, a także globalny problem marnowania żywności. To szerokie spektrum odpadów stanowi więc potencjalny materiał do kompostowania. Zwłaszcza, że w Europie ten rodzaj przetwarzania jest dominujący i zajmuje się ponad 60% wyprodukowanych bioodpadów.

Karolina tematyką produkcji gazów pochodzących z procesów przetwarzania odpadów organicznych zainteresowała się jeszcze w trakcie studiów magisterskich. Sprawdzała wtedy, jaka jest ich przestrzenna dystrybucja wewnątrz materiału w stosie do produkcji kompostu, czyli pryźmie.

– Dysponowałam sprzętem, który umożliwiał m.in. pomiar stężenia CO. Nie spodziewałam się jednak jego obecności, ponieważ jest on zwykle związany z procesami spalania. Tym większe było moje zdziwienie, kiedy gaz ten nie tylko pojawił się w kompostowanych odpadach organicznych, ale jego stężenie przekraczało kilkaset ppm – opowiada doktorantka, podkreślając, że to ze względu na nieprzewidywalną produkcję gazu – zarówno w obszarach tlenowych i beztlenowych pryzmy kompostowej, jak i w wysokich i niskich temperaturach – postanowiła przenieść badania do laboratorium, aby poznać podstawowe mechanizmy powstawania CO i wraz z promotorami zaprojektowała badania, które dziś realizuje w Szkole Doktorskiej UPWr.

Karolina Sobieraj jako członkini Wiodącego Zespołu Badawczego jest również wykonawcą w trzech projektach badawczych, finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracując z kolegami i koleżankami z zespołu, porusza się w różnych dyscyplinach naukowych. Oprócz opracowania innowacyjnych nawozów organicznych na bazie odpadów i oceny ich zastosowania w uprawie wybranych przypraw oraz analizy połączenia biologicznego i termochemicznego przetwarzania bioodpadów w celu zwiększenia efektywności procesu i minimalizowania jego wpływu środowiskowego, Karolina Sobieraj będzie również brała udział w badaniach dr. Jacka Łyczki nad regulującymi apetyt środkami nowej generacji. W tym projekcie doktorantka będzie odpowiedzialna za analizę składu morfologicznego odpadów żywności badanych pacjentów. Inaczej mówiąc, będzie sprawdzała, czy po zastosowaniu opracowanych środków regulujących apetyt ich nawyki żywieniowe się zmieniły i są trwałe.

bioodpady z żywności
W projekcie dr. Jacka Łyczki, Karolina Sobieraj będzie badała odpady uczestników badania, sprawdzając, czy ich nawyki żywieniowe uległy zmianie
fot. Shutterstock

Obecnie, po otrzymaniu pozytywnego wyniku podczas oceny śródokresowej, Karolina Sobieraj jest na półmetku swojej pracy w Szkole Doktorskiej. Kolejne dwa lata nauki będą z pewnością pracowite, pełne projektów naukowych i staży zagranicznych, m.in. na Iowa State University pod kierownictwem promotora prof. Jacka Koziela i Uniwersytecie Fudan w Szanghaju w zespole prof. Shicheng Zhanga. Doktorantka ma również nadzieję, że będzie miała szansę pracować w projekcie otrzymanym w ramach grantu Preludium 20, w którym jej wniosek przeszedł właśnie do drugiego, a tym samym ostatniego etapu oceny merytorycznej. Cały czas chce jednak poszukiwać nowych obszarów do podejmowania aktywności naukowej. – Myślę, że jako społeczeństwo doszliśmy do takiego momentu, w którym dyscyplina, w której pracuję – inżynieria środowiska – jest już nie tylko sposobem na rozwiązanie problemów, które spowodowaliśmy swoją działalnością, ale obszarem, w którym konieczny jest szybki i ciągły rozwój – podkreśla Karolina Sobieraj.

is

loga_unijne_wiedza_edukacja_rozwoj_fundusz_spol.jpeg

Powrót
14.10.2021
Głos Uczelni
badania

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg