eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Czas na zawodowców z UPWr

Hotel dla owadów, turbina wiatrowa zintegrowana z panelami fotowoltaicznymi czy izolowanie kurkuminy z kurkumy – to niektóre efekty mini projektów badawczych realizowanych we współpracy UPWr i szkółzawodowych w ramach unijnego projektu „Czas na zawodowców”.

Unijny projekt partnerski „Czas na zawodowców” realizowany do 2019 roku, ma poprawiać m.in.: efektywność kształcenia uczniów z dolnośląskich szkół zawodowych. Jednym ze sposobów jest współpraca z kołami naukowymi działającymi na uczelniach.

ckno_warsztaty-11
W Głogowie dzięki współpracy uczniów, studentów i naukowców powstał hotel dla
owadów
fot. materiały prywatne

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu od kwietnia do czerwca realizowanych było sześć mini projektów badawczych – wspólnie ze studentami należącymi do  trzech studenckich kół naukowych. Studenci SKN „OrgChem” razem z uczniami Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie przeprowadzili pod opieką merytoryczną prof. Teresy Olejniczak analizę porównawczą różnych napojów i ich wpływ na funkcjonowanie organizmu. Z kolei studenci tego samego koła naukowego we współpracy z uczniami z Zespołu Szkół nr 1 ze Świdnicy – pod opieką prof. Filipa Boratyńskiego –  izolowali bioaktywne substancje pochodzenia roślinnego.

czas_zawodowcow-1
Zajęcia w laboratorium cieszyły się dużym zainteresowaniem
fot. materiały prasowe

Prof. Boratyński nadzorował również wspólną pracę badawczą studentów SKN „OrgChem” z uczniami Technikum nr 1 przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy. Przedmiotem badawczym było izolowanie substancji bioaktywnych z surowców pochodzenia roślinnego – dokładniej zaś z produktów używanych w kuchni. Studenci kolejnego koła naukowego, tj. Studenckiego Koła Naukowego Entomologów „Skorek” wspólnie uczniami Zespołu Szkół Przyrodniczych i Branżowych w Głogowie projektowali hotel dla owadów i kwietną rabatę, a z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych im. Wojska Polskiego w Legnicy analizowali preferencje różnych gatunków owadów pożytecznych w zasiedlaniu materiałów pochodzenia roślinnego. Opiekę nad tymi grupami badawczymi sprawował prof. Jacek Twardowski. Interesujący projekt badawczy przeprowadzali również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, których wspierali starsi koledzy ze Studenckiego Koła Naukowego Odnawialnych Źródeł Energii „BioEnergia”. Efektem wspólnej pracy pod opieką  dr. Arkadiusza Dyjakona było zaprojektowanie i stworzenie turbiny wiatrowej zintegrowanej z panelami fotowoltaicznymi.

Prof. Filip Boratyński, który był tutorem odpowiedzialnym za koordynację zajęć uczniów z SKN Org-Chem nie kryje, że projekt „Czas na zawodowców” to dobry pomysł.

ckno_warsztaty-5
Na zajęciach na UPWr uczniowie poznawali m.in. zasady
preparowania owadów
fot. materiały prywatne

– Zajęcia na uczelni nie tylko poszerzają horyzonty, ale dają uczniom dostęp do miejsc, w których wcześniej nie byli, jak choćby dobrze wyposażone laboratoria badawcze – tłumaczy prof. Boratyński i dodaje, że uczniom musiał oczywiście najpierw wytłumaczyć, jakiej aparatury będą używali, kiedy wykonuje się np. ekstrakcję, sączenie czy krystalizację, a więc różne operacje fizyko-chemiczne. – U większości uczestników widać było naprawdę duże zainteresowanie, tym bardziej, że doświadczenia robili wykorzystując świetnie znane im z codziennego, domowego użytku herbatę, kawę, pieprzy, cynamon czy kurkumę – mówi prof. Filip Boratyński.

Ewa Banasik z głogowskiego Zespołu Szkół Branżowych, gdzie uczy architektury krajobrazu, z grupą uczniów pracowała nad budową… hotelu dla owadów.

– Najpierw jednak na Uniwersytecie Przyrodniczym odbyły się zajęcia z entomologii. Uczniowie nie tylko poznali zapylacze, owady pożyteczne dla człowieka i świata przyrody, ale też dowiedzieli się, jak o nie dbać, jakie rośliny są im niezbędne. Uczyli się również na przykład preparowania owadów i muszę przyznać, że to wzbudziło ogromne zainteresowanie – opowiada Ewa Banasik i dodaje, że w Głogowie właśnie zamontowano hotel dla owadów zaprojektowany wspólnie przez uczniów i studentów. Do jego budowy zostały wykorzystane europalety, konstrukcja ma daszek, który zostanie obsadzony roślinami zadarniającymi.

ckno_warsztaty-9
Do budowy hotelu dla owadów wykorzystano europalety
fot. materiały prywatne

– Nasadzenia są z rozchodników, powojników, dąbrówki. W środku naszego hotelu są cegły dziurawki, ceramika, puste łodygi roślin, glina, a więc takie elementy, dzięki którym owady będą mogły się zadomowić, założyć gniazda. Oczywiście czeka nas teraz dużo pracy ogrodniczej, bo nasadzone rośliny muszą przetrwać upały, będą więc wymagać stałej troski, podlewania i doglądania, ale nasz projekt doskonale wpisuje się w ideę bioróżnorodności, o której tyle obecnie mówią nie tylko ekolodzy – podkreśla Ewa Banasik.

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu decydując się na udział w projekcie partnerskim założył, że jednym z najważniejszych długofalowych celów jaki zostanie osiągnięty w wyniku jego realizacji będzie zintensyfikowanie współpracy między uczelnią, a branżowymi, zawodowymi szkołami średnimi z Dolnego Śląska – mówi dr Anna Ogły, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego UPWr i dodaje, że szczególnym przejawem tej współpracy, zgodnym zresztą z założeniami, okazało się pogłębienie wśród uczniów szkół średnich zainteresowań, dotyczących w szczególności nauk przyrodniczo-technologicznych i nauk o żywności oraz umożliwienie udziału w zajęciach (min. zajęcia laboratoryjne, koła naukowe) prowadzonych przez kadrę dydaktyczną Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

– Za niepoliczalny w chwili obecnej, ale bardzo możliwy zysk uczelni uznać należy zachęcanie uczniów do podjęcia studiów na naszego uniwersytetu, czemu sprzyjać mogło zapoznanie się uczniów ze środowiskiem akademickim oraz specyfiką zajęć akademickich – podkreśla dyrektor Ogły.

ckno_warsztaty-8
Jak podkreśla Ewa Banasik, nauczycielka z Głogowa, zajęcia na
UPWr były dla uczniów dużą atrakcją
fot. materiały prywatne

Projekt „Czas na zawodowców” dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 w ramach osi 10 Edukacja; Działanie 10.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. W projekcie brało udział czterech tutorów (opiekunów koła): prof. Teresa Olejniczak (SKN OrgChem), prof. Filip Boratyński (SKN OrgChem), prof. Jacek Twardowski (SKN Skorek), dr Arkadiusz Dyjakon (SKN Bioenergia).

kbk

Powrót
24.07.2019
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png