eu_green_logo_szare.png

Aktualności

CIT - innowacyjne centrum UPWr

Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT) to największa inwestycja planowana na UPWr w najbliższych latach. Jej wartość to ponad 94 mln złotych, z czego 29 mln wyłoży uczelnia. Dofinansowanie w wysokości 65 mln zatwierdził na ostatnim swoim posiedzeniu Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności, w skrócie nazywane Centrum Innowacyjnych Technologii (CIT), to największa inwestycja planowana na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w najbliższych latach. Jej wartość to ponad 94 miliony złotych, z czego 29 milionów wyłoży uczelnia. Dofinansowanie w wysokości 65 milionów zatwierdził na ostatnim swoim posiedzeniu Zarząd Województwa Dolnośląskiego, zarządzający funduszami europejskimi trafiającymi na Dolny Śląsk za pośrednictwem RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego). Dofinansowanie uzyskała także Politechnika Wrocławska, która wybuduje „Kompleks GEO-3EM-ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA” o wartości prawie 104 mln zł (w tym 70 mln z RPO).

cit-3

Rektor UPWr – Tadeusz Trziszka, marszałek Cezary Przybylski i rektor
Politechniki Wrocławskiej Cezary Madryas na konferencji prasowej
/fot. Tomasz Lewandowski

Projekt Centrum Innowacyjnych Technologii na Uniwersytecie Przyrodniczym (a wcześniej jego koncepcja) przeszedł  wiele kolejnych etapów ocen na poziomie województwa, ministerstw infrastruktury i szkolnictwa wyższego. Ostateczną decyzję o przyznaniu dofinansowania z RPO marszałek województwa Cezary Przybylski ogłosił 4 kwietnia na wspólnej z rektorem UPWr, prof. Tadeuszem Trziszką, konferencji prasowej.

– Bardzo liczyłem na tę decyzję i ogromnie się z niej cieszę – mówi rektor Tadeusz Trziszka. – Stworzenie Regionalnego Centrum Innowacyjnych Technologii wpisuje się w strategię rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego. To strategia budowy Uniwersytetu 3 Generacji, będącego jednym z ważnych ogniw gospodarki. Uniwersytety na całym świecie wchodzą w tę nową fazę rozwoju, stając się ważnymi ośrodkami transferu wiedzy do gospodarki. Taką uczelnią będzie wkrótce Uniwersytet Przyrodniczy. Zakres naszej działalności badawczej to szeroko pojęte środowisko naturalne człowieka i żywność we wszystkich aspektach jej pozyskiwania i przetwarzania (od pola do stołu), w tym żywność prozdrowotna. Innymi słowy zajmujemy się większością globalnych problemów ludzkości. Mamy doświadczenie i potencjał, a dzięki centrum zdobędziemy supernowoczesną infrastrukturę, żeby szukać rozwiązania tych problemów. Współpracując z przedsiębiorcami, ale też samorządowcami, decydentami – jesteśmy w stanie pobudzić rozwój gospodarczy regionu, dostarczyć nowe technologie, materiały, procesy. Tylko w  ten sposób można budować konkurencyjną przewagę regionu, a co za tym idzie wpływać na jakość życia jego mieszkańców – podkreśla prof. Tadeusz Trziszka.

W ramach inwestycji CIT powstanie na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu sześć nowoczesnych ośrodków badawczo-wdrożeniowych. Są to:

  • Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności (na Biskupinie),

  • Centrum Produktu Regionalnego (w Pawłowicach),

  • Ośrodek Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej (w Psarach),

  • Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt (w rejonie pl. Grunwaldzkiego),

  • Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej (na Swojczycach),

  • Centrum Diagnostyki Chorób Roślin (przy ul. Norwida).

cit-2

fot. Tomasz Lewandowski

Rektor Tadeusz Trziszka zapowiada utworzenie w najbliższym czasie struktury zarządzającej CIT, wspomagającej pozyskiwanie projektów naukowych i współpracę z podmiotami gospodarczymi, które stanowią bardzo ważny element rozliczenia i trwałości projektu budowy centrum.

Nim jednak sam projekt powstał, liczne zespoły naukowe na poszczególnych wydziałach UPWr opracowywały swoje własne plany badań, których realizację ta nowoczesna infrastruktura umożliwi. Większość projektów badawczych i badawczo-wdrożeniowych realizowanych dotychczas na UPWr ma charakter bardzo praktyczny, podporządkowany konkretnym gospodarczym potrzebom i wyzwaniom, tak więc i te nowe pomysły związane z CIT, spotkały się już w fazie planowania ze sporym zainteresowaniem przedsiębiorców.

– Taka inwestycja to dla każdej uczelni duże wyzwanie – podkreśla rektor Trziszka. – Ale my mamy na Uniwersytecie Przyrodniczym dobre doświadczenia, bo ostatnia dekada to był dla nas czas wielu pozytywnych zmian. W ciągu 8 lat na modernizację i budowę nowych obiektów wydaliśmy prawie 260 milionów złotych. Ze wsparciem ze środków publicznych powstały m.in. Centrum Bioinżynierii, Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych, Centrum Mikrobiologii i Oceny Zagrożeń Żywności, Centrum Geo-Info-Hydro. Teraz podejmujemy kolejny wielki wysiłek. Robimy to ze świadomością, że to także ogromne zobowiązanie wobec mieszkańców tego regionu, wobec Polski. Jestem przekonany, że każda z tych 90 milionów złotówek przyniesie nam wszystkim zwielokrotniony pożytek – podkreślał profesor Trziszka.

cit-1-3

W poprzedniej kadencji prace nad CIT koordynował prorektor prof. Andrzej Drabiński
/fot. Tomasz Lewandowski

Prace nad projektem Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności, czyli de facto sześcioma poważnymi inwestycjami, wpisującymi się w różne zakresy aktywności wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, trwały wiele miesięcy i zaangażowane w nie było wiele osób.

W poprzedniej kadencji prace nad projektem koordynował prorektor prof. Andrzej Drabiński, w tej – prof. Adam Szewczuk, obecny prorektor odpowiadający za rozwój uczelni

. Nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej czuwał dyrektor Bartłomiej Wojdyło. Na koncepcję badawczego wykorzystania przyszłej infrastruktury niemały wpływ mieli i dziekani wydziałów, i najaktywniejsi naukowcy. – Czasem wspólnie z profesorem Romanem Kołaczem, ówczesnym rektorem, musieliśmy powściągać naszych kolegów, tak wiele mieli pomysłów, że żaden budżet by tego nie wytrzymał – uśmiecha się profesor Trziszka, który na etapie tworzenia koncepcji opiniował ją z pozycji prorektora ds. nauki.

Centrum Innowacyjnych Technologii Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności w skrócie:

  1. Centrum Biologii Stosowanej oraz Innowacyjnych Technologii Produkcji Żywności

    (Biskupin) – zespół 12 laboratoriów, w których będą m.in. badane procesy transplantacji komórkowych, techniki utrwalania bioaktywnych składników żywności, izolowania i analizy składników żywności, tworzone i testowane technologie gastronomiczne, obróbki cieplnej potraw, przetwórstwa mięsnego, serowarstwa, technologie związane z wykorzystaniem owoców i warzyw, a wykonywane oceny oddziaływania rolnictwa na środowisko.

  2. Centrum Produktu Regionalnego

    (Pawłowice) – zespół ośmiu laboratoriów, w których będą badane i testowane procesy produkcji wina, piwa i cydru oraz drugi zespół: laboratoria procesowe produkcji produktów zwierzęcych i roślinnych.

  3. Ośrodek Zaawansowanych Technologii Produkcji Ogrodniczej

    (w Psarach) składać się będzie z doświadczalnej szklarni i laboratorium kultur tkankowych.

  4. Centrum Eksperymentalnych Zakażeń Zwierząt

    wzbogaci już istniejącą infrastrukturę Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr o budynek wiwarium i cztery pracownie: genomiki i transkryptomiki, molekularnej diagnostyki mikroorganizmów, proteomiki, cytometrii przepływowej. W tym centrum będą  poszukiwane i charakteryzowane nowe zagrożenia bezpieczeństwa żywności, np. badana będzie skuteczność nowych leków/związków chemicznych czy szczepionek stosowanych w profilaktyce chorób zwierząt albo  tworzone i testowane nowe preparaty stosowane jako odżywki i suplementy diety dla pszczół; prowadzone będą badania parazytologiczne itp.

  5. Ośrodek Badawczy Technologii Produkcji Roślinnej

    (Swojec) obejmuje – Laboratorium Analiz Gleb i Roślin składające się z kilku specjalistycznych pracowni, które umożliwią pełną analizę i ocenę stanu środowiska glebowego; Laboratorium Biochemii i Biologii Komórki do oceny reakcji roślin na biotyczne i abiotyczne czynniki środowiska;  a także Laboratorium Innowacyjnych Metod Ochrony Roślin.

  6. Centrum Diagnostyki Chorób Roślin

    powstanie na 3. piętrze budynku głównego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pozwoli na prowadzenie kompleksowych badań z zakresu medycyny roślin.

Warto podkreślić, że wszystkie nowo powstające budynki będą korzystać z odnawialnych źródeł energii, a w infrastrukturze towarzyszącej wokół nich zieleń i odpowiednio dobrane rośliny są elementem dominującym. Centrum Innowacyjnych Technologii ma stać się także wizualną wizytówką Uniwersytetu Przyrodniczego.

jc

Powrót
04.04.2017
Głos Uczelni
biznes

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpg