eu_green_logo_szare.png

Aktualności

Biuro Karier UPWr – z czym to się je?

– Biuro Karier to tutaj? – takie pytanie często można usłyszeć w biurach promocji czy rekrutacji UPWr przy Norwida. Odpowiedź jest jedna: – Nie, to piętro wyżej. Zajrzeliśmy więc piętro wyżej, by pokazać Wam, co robi BK.

Patrycja Krzemieniec, psycholog i doradca zawodowy, nie kryje i mówi wprost: – Studenci bardzo często w ogóle nie wiedzą, że takie biuro istnieje, choć istniejemy właśnie dla nich. Owszem, bywa, że przychodzą do nas ludzie już na pierwszym roku, ale to zwykle są osoby bardzo świadome, które naprawdę wiedzą, czego chcą nie tylko na uczelni, ale też mają konkretne plany zawodowe. Jeśli ktoś o tych planach zaczyna myśleć tuż przed obroną dyplomu, albo nawet i po obronie, to jest zwyczajnie za późno. 

Anna Partyka-Górska, akredytowany coach i kierownik biura, uśmiecha się i przyznaje: – Najważniejsze jest dla nas, by studenci dowiedzieli się, że jesteśmy dla nich i możemy im pomóc.

biuro_karier-3

Anna Partyka-Górska, akredytowany coach i kierownik Biura: – Najważniejsze, by
studenci wiedzieli, że jesteśmy po to, by im pomóc
fot. Tomasz Lewandowski

Jak się pomaga studentom w Biurze Karier? Na wiele sposobów. Po pierwsze chociażby przez coaching, dzięki któremu można rozpoznać swoje słabe i mocne strony.  Po drugie – bardzo konkretnie, poprzez wsparcie w przygotowywaniu umów z pracodawcami.

– Pomagamy przy podpisywaniu umów na nieobowiązkowe staże czy praktyki. Jedną z cech, jakich pracodawcy szukają u młodych pracowników jest aktywność. Ta aktywność pomaga nie tylko zdobywać konkretne umiejętności, ale też i uczy samego rynku pracy. Biuro wspomaga studentów w kwestii zawierania umów, ale też i przypomina, że na praktyce dobrze jest poprosić o referencje. One naprawdę przydają się później w poszukiwaniu pracy, a trudno zbierać te opinie na przykład dwa lata po wakacyjnym stażu. My przypominamy, że o takie sprawy trzeba dbać samemu i nie zostawiać ich „na potem” – tłumaczy Anna Partyka-Górska. 

biuro_karier-2

Z Patrycją Krzemieniec można „przetrenować” rozmowę kwalifikacyjną i porozmawiać
o budowaniu swojego CV
fot. Tomasz Lewandowski

Patrycja Krzemieniec dodaje: – Jesteśmy również po to, by pomóc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Wbrew pozorom dla wielu absolwentów jest to pierwsza bariera nie do przejścia. A u nas można zwyczajnie poćwiczyć tę niełatwą dla każdego sytuację. Z doświadczenia bowiem wiemy, że najtrudniejsze w trakcie rozmowy pytanie zwykle dotyczy przedstawienia samego siebie. Nie umiemy mówić o swoich mocnych stronach, zaletach, umiejętnościach czy prywatnych zainteresowaniach, które mogą nam pomóc w karierze zawodowej. Tłumaczymy też, że kiedy ktoś zaczyna szukać pracy, to nie tylko powinien przeglądać oferty, ale też dobrze by było, by dowiedział się, co dokładnie robi firma, do której aplikuje. To nie tylko pomaga sprofilować CV, bo wbrew pozorom nie sprawdza się jeden szablon składany do wielu pracodawców. To pomaga też odpowiedzieć sobie samemu na pytanie „jakiej pracy szukam i co chcę robić w przyszłości?”. 

Pracownicy Biura Karier nie kryją, że najważniejsze jest dotarcie z informacją. Bo przecież tym właśnie było spotkanie z przedstawicielem firmy Cargill, który wyłowił grupę aktywnych studentów i poprosił o złożenie swoich dokumentów aplikacyjnych.

– To spotkania z pracodawcami przekładają się na umowy o pracę, ale też pokazują, że kluczem do satysfakcji jest aktywność. Bez niej trudno jest realizować swoje plany – mówią Patrycja Krzemieniec i Anna Partyka-Górska, dodając, że właśnie tego też starają się uczyć studentów, którzy przychodzą do Biura Karier: planowania, wyznaczania sobie celów i ich realizacji. – To naprawdę na początku nie muszą być cele wielkie i nieosiągalne. Ale uczciwe spojrzenie na sposób zarządzania własnym czasem, znalezienie odpowiedzi na pytanie „dlaczego mi nie wychodzi?” może pomóc nie tylko w studiowaniu. Przede wszystkim będzie kapitałem, jaki można wnieść we własne życie zawodowe. 

biuro_karier-4

Jakub Kwaśnicki pomaga m.in. organizować wyjazdy studyjne do potencjalnych
pracodawców
fot. Tomasz Lewandowski

Jakub Kwaśnicki, koordynator ds. współpracy z podmiotami zewnętrznymi i HR, zaś przyznaje: – Stąd też nasza inicjatywa, by spotykać się na wszystkich wydziałach bezpośrednio ze studentami i organizować wyjazdy studyjne, jak ostatnio do firmy Ekoplon. Im szybciej dowiedzą się, że w Biurze Karier mogą liczyć na profesjonalne wsparcie, pomoc przy formalnych kwestiach związanych z praktykami nieobowiązkowymi, ale też i coaching czy przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej, tym pewniej będą się czuli, kiedy samodzielnie zaczną szukać pracy już z dyplomem absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego w ręce. 

Biuro Karier czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.30 i mieści się przy ul. Norwida 25, budynek A5, pok. 14, 17-19. Tel.: 71 320 1026 / 5166 / 5219.

Powrót
18.04.2018
Głos Uczelni
studenci

magnacarta-logo.jpglogo European University Associationlogo HR Excellence in Researchprzejdź do bip eugreen_logo_simple.jpgica-europe-logo.jpglogo-1.png